Rodinný dom so solárnymi kolektormi
Zdroj: Shutterstock

Ako ochrániť svoju investíciu do nehnuteľnosti?

Nehnuteľnosti predstavujú pomerne bezpečnú investíciu. Ich ceny sa však pomerne rýchlo menia, a preto je potrebné byť ostražitý.

Kúpa alebo výstavba nehnuteľnosti je jednou zo zásadných investícií, ktorá dokáže do významnej miery ovplyvniť rodinný rozpočet. Len málokto si môže dovoliť kúpiť byt alebo dom za hotové. Väčšie percento ľudí volí skôr cestu financovania pomocou úveru alebo hypotéky poskytovaných bankovými alebo štátom podporovanými subjektmi. Vďaka pomerne nízkym úrokom na hypotékach sa stali nehnuteľnosti prístupné širokej mase ľudí a v súčasnosti je o ne naozaj veľký záujem. Ako sa zdá, silu dopytu, minimálne vo veľkých mestách, neovplyvnilo ani súčasné výrazné zvyšovanie cien, ktoré je v prípade nových nehnuteľností na úrovni viac ako 30 %. V Bratislave tak za štvorcový meter nového bytu zaplatíte od 5 000 do 6 000 €.

Otázne je, dokedy si ľudia budú môcť dovoliť akceptovať tento negatívny vývoj cien a kedy ceny dosiahnu svoj strop. Významný realitný hráči sa domnievajú, že najbližšie dva až tri roky k veľkým zmenám nepríde. Má to viaceré dôvody. Tým hlavným je tohtoročný skokový nárast cien stavebných materiálov, ktorý bol v prípade niektorých dokonca až 100 %. Developeri boli nútení reagovať. Niektorí stiahli svoje ponuky bytov v rozostavaných projektoch a vyčkávajú. Iní priebežne počas roka viackrát upravovali ceny, pretože nebolo možné dopredu presne odhadnúť, ako sa budú ceny meniť. Najviac zdraželo drevo, plasty a oceľ, a to nielen ako dôsledok výpadkov výroby počas pandémie. Výroba väčšiny základných stavebných materiálov, ako cement, oceľ alebo plasty, je totiž energeticky náročná a pri zvyšujúcich sa cenách za energiu je tento vývoj logický.

Okrem rastúcich cien za energie budú však musieť výrobcovia reflektovať aj ďalšie aspekty z balíčka globálnych ekologických opatrení, napr. poplatky za emisie CO2. Tento trend tak bude pretrvávať aj v budúcnosti a preto nemožno očakávať, že by sa ceny dostali ešte niekedy na úroveň roku 2020. Preto by ste s kúpou nehnuteľnosti nemali dlho váhať. Ak sa pre takúto investíciu rozhodnete, nezabudnite na jej správne zabezpečenie.

Ako ochrániť svoju investíciu?

Svoje neľahko zarobené peniaze môžete chrániť dobre nastaveným poistením nehnuteľnosti a majetku. Dobre nastavené poistenie je také, ktoré v prípade nešťastných okolností dokáže nahradiť škodu. Ako sme už uviedli, samotná cena nehnuteľnosti môže za niekoľko rokov významne vzrásť v závislosti od vývoja na trhu. Kým pri byte ide o trhovú cenu, pri dome alebo chate je to cena, za ktorú by bolo možné zničenú nehnuteľnosť opäť postaviť. Z tohto hľadiska má veľký význam tieto ceny sledovať. Ale nemusíte na to byť sami. Napríklad poisťovňa Wüstenrot ponúka klientom v rámci poistenia Hodnota domova možnosť takzvanej ochrany pred infláciou. Práve tento nástroj zabezpečí automatické aktualizovanie poistenia v závislosti od rastu indexu spotrebiteľských cien. Inými slovami, nemusíte sa obávať, že vás pri riešení poistnej udalosti rast cien stavebných materiálov zaskočí.

Ochranu pred infláciou si môžete v poisťovni vyžiadať. Poisťovňa vám potom každoročne bude oznamovať novú výšku poistnej sumy a poistného. S navrhovanou úpravou nemusíte súhlasiť. V takomto prípade ostane v platnosti predchádzajúca verzia poistnej zmluvy. Ak však ponuku na zvýšenie odmietnete dvakrát po sebe, poisťovňa vám už ďalšie ponuky zasielať nebude a o ochranu budete musieť požiadať znova. Pri poistných zmluvách s nastavenou ochranou pred infláciou je veľmi dôležité, aby už od začiatku bola určená správna cena nehnuteľnosti a nebola podhodnotená. Ak sa na začiatku poistenia uvedie poistná suma
100 000 €, no nehnuteľnosť má hodnotu 150 000 €, bude sa indexácia odvíjať od nesprávnej sumy. Najspoľahlivejšou metódou, ako určiť hodnotu nehnuteľnosti, je znalecký posudok. Ak však posudok nemáte a nemáte ani dôvod si ho dať urobiť, so stanovením poistnej sumy vám môžu pomôcť kalkulačky poisťovní. Tie vedia pri dojednávaní poistenia na základe rozlohy, veku nehnuteľnosti, lokality a použitých materiálov poistnú sumu odporučiť.

Aktualizovať alebo neaktualizovať?

Odhliadnuc od všetkého, odporúčajú nielen poisťovne, ale aj finanční poradcovia poistné zmluvy prehodnocovať aspoň raz za päť rokov alebo pri väčšom zhodnotení nehnuteľnosti, napr. inštaláciou solárnych či fotovoltických panelov. Pretože ak ste poistnú zmluvu uzavreli pred desiatimi rokmi bez indexácie, môže byť cena poistenej nehnuteľnosti už významne podhodnotená, a ako už bolo uvedené, pri nešťastnej udalosti vám vyplatená poistná suma určite nebude na náhradu škody stačiť. Vaša strata môže predstavovať aj tisíce eur.

Zdroj: PR článok poisťovne Wüstenrot

Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje