Zdroj: unsplash.com

Zle nastavené poistenie nehnuteľnosti vás môže stáť byt aj peniaze

Poistenie nehnuteľnosti je skvelý produkt, ak ho máte správne nastavený. Inak prídete o byt aj peniaze a chyba nemusí byť len v nízkej poistnej sume!

Takmer každý rok sme svedkami povodní, požiarov a ničivého vyčíňania počasia. Nikto sa nechce ocitnúť v koži poškodených, ale keď už k tomu dôjde, je dobré mať v zálohe riešenie.

A tak sa vynára otázka poistenia nehnuteľnosti. Mať zriadenú poistku nie je nikdy chybný krok k pokojnejšiemu spánku pod vlastnou strechou. Chyba môže nastať len v nesprávnom nastavení vašej poistky, ktorá môže pri poistnej udalosti vyústiť vo veľké sklamanie z malého alebo nulového plnenia. Ukážeme vám, na čo si dať pri uzatváraní poistnej zmluvy pozor a akých chýb sa vyvarovať.

Neuspokojte sa s čiastočným poistením

Pod pojmom čiastočné poistenie majetku máme na mysli dva rozdielne produkty – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti.

Poistenie nehnuteľnosti kryje škody spôsobené na budove a jej konštrukčných častiach, ktoré sú jej pevnou súčasťou.

Poistenie domácnosti chráni všetko vnútorné vybavenie interiéru ako je nábytok, spotrebiče, doplnky domácnosti, umelecké diela, šperky, či dokonca domáce zvieratá.

Predstavte si, že máte uzatvorené veľmi výhodné poistenie nehnuteľnosti. Problém môže nastať v prípade, ak škoda spôsobená na nehnuteľnosti znehodnotila aj interiér a vybavenie domácnosti. Napríklad nastal skrat v elektrickom vedení domu, ktorý spôsobil požiar. Požiar zničil nielen nehnuteľnosť, ale aj celé vybavenie domu. Poisťovňa vám vyplatí poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti, ktoré použijete na rekonštrukciu budovy. Náklady, ktoré budete mať v súvislosti s opätovným zariaďovaním domácnosti však budú celé na vás.

Platí to samozrejme aj opačne a preto ak sa rozhodnete ochrániť svoj majetok, stavte na komplexné poistenie majetku. To znamená, poistite si nehnuteľnosť aj domácnosť súčasne.

Pri téme komplexného poistenia nehnuteľnosti nesmieme zabudnúť na poistenie všeobecnej zodpovednosti členov domácnosti. Plnenie z tohto poistenia využijete v prípade, ak niekto z členov poistenej domácnosti spôsobí škodu na majetku tretej osoby. Zvieratá môžu rovnako spôsobiť škodu alebo ujmu na zdraví niekoho cudzieho. Poistenie zodpovednosti myslí aj na tieto prípady a do svojej poistky môžete zahrnúť aj svojich domácich miláčikov.

Nízka poistná suma = nízke poistné plnenie

Podpoistenie majetku je jedna z najväčších chýb akej sa pri zriaďovaní poistenia nehnuteľnosti môžete dopustiť.

Majitelia domov a bytov sa často nechajú zlákať nízkou sumou mesačného poistného a v prípade nešťastia sa spoliehajú na svoje podpoistené poistky. Aký je výsledok po vyplatení poistného plnenia? Sklamanie a stres z hľadania iných zdrojov financií na opravu nehnuteľnosti.

Vyhnite sa oblúkom takejto situácií a poistite si nehnuteľnosť na takú hodnotu, akú skutočne má. Pri poistení nehnuteľnosti vám s ohodnotením majetku pomôže znalec z poisťovne. Konečné slovo však máte vy.

O niečo iné je to s poistením domácnosti. Tam je poistná suma výhradne v rukách majiteľa nehnuteľnosti. Každá domácnosť je vybavená iným typom nábytku, inou kvalitou spotrebičov a podobne. Je preto veľmi dôležité zvážiť, aká by bola skutočná suma, ktorú by ste potrebovali na znovuzariadenie domácnosti, a túto hodnotu brať ako smerodajný údaj pri tvorbe poistnej zmluvy.

Keď je škoda nielen na vašom majetku

Poistenie všeobecnej zodpovednosti členov domácnosti nie je jediným “pripoistením”, ktoré si môžete v rámci poistenia nehnuteľnosti zriadiť. Ak chcete chrániť nielen vlastnú nehnuteľnosť, ale aj svoje peniaze, nezabudnite si zriadiť poistenie za škodu spôsobenú užívaním nehnuteľnosti.

Čo sa za týmto zložitým názvom skrýva? Jednoducho povedané, ak vaša nehnuteľnosť spôsobí škodu na majetku vášho suseda, poisťovňa nahradí škodu aj jemu. Typickým príkladom je prasknuté vodovodné potrubie, ktoré vytopí vás aj suseda pod vami.

Ako neprísť o majetok na poistnom

Možno si hovoríte, že svoj nehnuteľný majetok budete mať dokonale chránený, ale pritom prídete o značnú finančnú hotovosť neúmerne vysokým mesačným poistným.
Nemusí to byť pravda, ak viete, kde ušetriť.

Vyberajte poistné riziká, ktoré sú reálne vzhľadom na lokalitu, v ktorej bývate. Ak ponad váš dom v živote nepreletelo lietadlo, zrejme nebudete potrebovať poistenie proti pádu lietadla. Ak žijete na rozľahlej rovine, zrejme vám nehrozí zosuv snehovej lavíny a tak môžete v zmluve vynechať aj toto riziko.

Navyše, ak ste roky verný jednej poisťovni a máte u nej viaceré poistné zmluvy, môžete získať rôzne vernostné zľavy.

Foto: unsplash.com

ZDROJ: PR článok Union poisťovňa, a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.