image 50754 25 v1

Ako vyriešiť problém s vlhkosťou a plesňou na stene izby?

Bývame na prízemí v malom bytovom dome so štyrmi bytmi. Hneď ako sme sa nasťahovali, začala sa zima a v det­skej izbe sa vytvorila vlhká škvrna, následne pleseň. 

PRIŠLI SME O JEDNU IZBU

Bývame na prízemí v malom bytovom dome so štyrmi bytmi. Hneď ako sme sa nasťahovali, začala sa zima a v det­skej izbe sa vytvorila vlhká škvrna, následne pleseň. Keďže dom bol nový, prišli sa na stenu pozrieť ľudia zo stavebnej firmy, preverili zateplenie, no nič neurobili, lebo tvrdili, že dom je v poriadku. Skúsili sme izbu zatepliť zvnútra, no ja v nej stále cítim pleseň. Myslíme si, že voda môže pretekať aj od suseda, ktorý má nad izbou balkón. Spoločne sa zamýšľame nad tým, ako terasu opraviť. Poraďte nám, prosím. Deti už druhú zimu spia v obývačke. Alena, Kvetoslavov

Chyba zateplenia?

Kde sa na stavbe najpravdepodobnejšie môžu vyskytnúť tepelné mosty? Sú to miesta, ktoré sú chladnejšie, ako je teplota v okolí, a preto sa na nich „rada“ kondenzuje voda (a môžu vznikať plesne). Pri relatívnej vlhkosti 50 % a teplote vzduchu 20 °C bude para kondenzovať na povrchoch chladnejších ako 9,4 °C. Odporúčame odfotiť (termokamerou) v zime napadnutú stenu zvonka aj zvnútra. Ak je na príčine tepelná izolácia, snímka by mala ukázať chladnejšiu škvrnu, zhodnú s vlhkou škvrnou na stene, na ktorej sa môže zrážať para. Jednoznačne treba zmerať vlhkosť muriva a aplikovať protiplesňový náter (berte to však len ako dočasné riešenie).

Sušíte v byte veľa bielizne?

Hoci to znie príliš jednoducho, snažte sa znižovať vlhkosť vzduchu vetraním. Treba si uvedomiť, že rýchly termín realizácie a ukončenia výstavby pri uzavretí objektu kvalitnými oknami majú za následok zvýšenie vlhkosti v stavbe, ktorá zapríčiní vysokú vlhkosť v interiéri. Zvýšeniu vlhkosti môžeme predísť pravidelným vetraním vnútorných priestorov, čím zamedzíme vzniku plesní. Ak sa začne kondenzovať voda v miestnosti, je to zapríčinené dvoma faktormi – nízkou teplotou stien a stropu, ako aj vysokou vlhkosťou vzduchu. Hovoríme o hranici rosného bodu.

Ako vzniká vlhkosť v byte?

Niekoľko príkladov, koľko vlhkosti sa vyprodukuje pri rôznych činnostiach:
izbové rastliny – 7 až 15 g/h,
sušenie 4,5 kg mokrej bielizne – 50 až 200 g/h,
kúpeľ vo vani – 1 100 g/h,
sprchovanie – 1 700 g/h,
krátkodobé varenie – 400 až 500 g/h,
dlhodobé varenie – 450 až 900 g/h,
pečenie – 600 g/h,
umývačka riadu – 200 g/1 umytie,
práčka – 200 až 350 g/1 pranie,
spánok – 40 až 60 g/h,
domáce práce – 90 g/h,
namáhavá práca – 175 g/h.
(Divel)

Porozmýšľajte, či sa zbytočne neodparuje veľa vody, napríklad pri sušení bielizne vnútri, a vešajte ju radšej na balkón.

Strecha a balkón nad bytom

Ďalším krokom bude odborne skontrolovať izoláciu na streche – celú aj ten najmenší detail. Rovnakou kontrolou musí prejsť susedov balkón. Predpokladajme, že strecha je urobená dobre. Zistiť to však môže iba odborník z firmy zaoberajúcej sa opravami plochých striech.

Najprv sa pozrite aj na to, či je dlažba balkóna viditeľne neporušená a ukončená tzv. odkvapovou lištou, ktorá zabraňuje pretekaniu vody z terasy na omietku fasády. Pri správnej montáži balkóna musí byť podklad pod dlažbou dobre zaizolovaný a dlažba musí byť nalepená tak, aby presahovala 1 – 2 cm za hranicu fasády, jej pokračovanie musí tvoriť okrajová lišta s tzv. odkvapovým nosom. Z neho odkvapkáva voda až na zem pri dome. Ak toto nie je splnené, dažďová voda steká po fasáde a môže sa medzerami v zateplení dostať až na vnútornú stenu vašej izby. To neskôr zapríčiní aj degradáciu vonkajšej omietky, vybielenie jej farby, resp. vznik nepekných farebných máp. Ďalším dôsledkom pri zanedbaní použitia balkónového profilu je poškodenie dlažby a voda zatekajúca do konštrukcie balkóna. Preto by takáto porucha mala zaujímať aj suseda, lebo po niekoľkých zimách môže na jeho balkóne popraskať a odlepiť sa časť dlažby.

Hydroizolácia balkóna

Treťou príčinou zatekania vody do stien je zle urobená alebo z nesprávne navrhnutých materiálov zhotovená hydroizolácia. Veľké množstvá vody môžu do stien prepúšťať zdanlivo malé detaily, napríklad v okolí stĺpikov zábradlia pri styku s dlažbou a jej podkladom z betónu. Veľmi dôležité je správne spojenie a utesnenie zvislých stien a podlahy. Už pri stavbe domu treba vybrať správne a kompatibilné hydroizolačné materiály a odviesť s nimi kvalitnú prácu. Odborníci zo spoločnosti Mapei upozorňujú, že k nepriepustnej hydroizolácii terasy treba vhodne zvoliť jeden ucelený systém stavebnej chémie.

Použitie podkládok

Problémom je, že chyby v hydroizolácii sa zistia len po vytrhaní dlažby, teda deštruktívne. Z tohto hľadiska je veľmi zaujímavé zhotovenie dlažby s využitím tzv. podkládok, teda podložiek, na ktoré sa umiestňujú hrubé samonosné dlaždice. Takto môžeme položiť betónové dlaždice priamo na hydroizolovaný povrch a vytvoriť dlažbu na strechách, terasách, balkónoch a pod. Využijeme hydroizolačný systém, ktorý je tvrdý a odolný proti pôsobeniu vzdušného kyslíka. Podkládky umožňujú ukladanie ľubovoľného typu dlažby z vymývaného betónu, dreva alebo iného materiálu. Tieto produkty môžeme používať s univerzálnym vyrovnávacím prvkom, ktorým môžeme upravovať malé nerovnosti spôsobené nedokonalým povrchom. Cena je viac-menej zhodná ako pri kladení dlažby do betónu, ale pri zistení akejkoľvek poruchy v hydroizolácii je možné podlahu na podkládkach rozobrať a opätovne zložiť. Takto sa dajú ľahko zistiť jej poruchy a opraviť. Podkládky sa pri rozoberaní nepoškodia a je možné ich opätovne použiť.

Nepodceňujte detaily

Na zabezpečenie izolačnej funkcie konštrukcie nestačí len použitie samotnej hydroizolačnej stierky. Na dosiahnutie 100 % ochrany proti vode je kľúčové správne utesnenie všetkých detailov v konštrukcii, akými sú prechody medzi jednotlivými prvkami (podlaha – stena; stena – dilatačné škáry). Tie treba zabezpečiť pomocou špeciálnych gumovo-textilných pásov. Na celoplošnú hydroizoláciu možno spolu s týmito pásmi využiť dvojzložkovú cementovú maltu Mapelastic.

Táto malta je pružná až do -20 °C pri širokých možnostiach použitia. Vďaka vysokému obsahu syntetických živíc a ich kvalite zostáva i po vytvrdnutí trvale pružná v akýchkoľvek podmienkach okolitého prostredia a odoláva pôsobeniu chemických vplyvov rozmrazovacích solí, síranov, chloridov a oxidu uhličitého. Aplikuje sa v celkovej hrúbke minimálne 2 mm, má vynikajúcu prídržnosť na všetky povrchy z betónu, muriva, keramiky a mramoru, ale za predpokladu, že sú pevné a dostatočne čisté.

Tieto vlastnosti spolu s odolnosťou proti nepriaznivým vplyvom UV žiarenia zaisťujú, že ošetrené konštrukcie sú trvanlivé aj v miestach so zvlášť nepriaznivými klimatickými podmien­kami, v prímorských oblastiach boha­tých na obsah solí, ale i v priemyselných priestoroch, kde je vzduch nadmerne znečistený. Na dokonalé zaistenie hydroizolačnej funkcie tesniacej malty treba využiť kompatibilné doplnkové výrobky, t. j. pogumované pásy a manže­ty. Mapeband s odtokovými vpustami zo skupiny Drain spoločne vytvárajú dlhodobo účinný ochranný systém.

Výhody

» Schopnosť premostenia trhlín.

» Odolnosť proti UV žiareniu.

» Odolnosť proti karbonatácii. Cementová malta v hrúbke 2 mm zodpovedá krytiu výstuže viac ako 50 mm, pri použití betónu s vodným súčiniteľom 0,45.

» Odolnosť proti agresívnemu pôsobeniu chloridov. Malta aplikovaná v hrúbke 2,5 mm zodpovedá krytiu výstuže 30 mm, pri použití betónu s vodným súčiniteľom 0,45.

» Možnosť aplikácie i na pôvodné obkladové prvky z keramiky, mozaiky a prírodného kameňa na podlahách a stenách. Kompatibilná s cementovými lepidlami MAPEI triedy C2.

Čo dodať na záver?

Na tomto probléme vidieť, že jeden následok môže mať aj viacero príčin, čo sťažuje možnosť odstránenia pravej príčiny.

Samozrejmé je, že takú dôležitú rekonštrukciu, akou je oprava hydro­izolácie terasy nad obytným priestorom, ktorý nám nepatrí, zveríme do rúk firme, ktorá má na montáž odporúčanie od výrobcu izolačného systému. S návrhom a realizáciou spoľahlivého hydroizolačného systému akejkoľvek konštrukcie sa obráťte na odborníkov. Pracovné postupy z oblasti hydroizolačných systémov a odborné poradenstvo nájdete na špecializovanej stránke www.razaporiadne.sk.

Text: Stanislav Botur, Mapei
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2018

  1. Ivan Bálent says:

    SolarVenti – teplovzdušné solárne panely. Na Slovensku ich predáva firma SolarKomfort s.r.o
    Zabezpečia vetranie, odvlhčovanie a temperovanie v prechodnom a zimnom obdobi. Všetko riadené a napájané len slniečkom. Odporúčam….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.