image 32043 25 v1
Galéria (7)

Čo s vlhkými múrmi na dome?

Na svojom rodinnom dome som spozoroval poškodenie základu a fasády spôsobené vlhkosťou steny, čo pravdepodobne zapríčinil zlý spád chodníka. Chcel by som vedieť, aký materiál mám použiť a ako mám postupovať pri odstraňovaní vlhkosti, keďže budúci rok sa chystám zatepľovať.

Galéria

Vlhké múry - 00_shutterstock_107457080_DomTerasa
Vlhké múry - 01_FrantisekBitto_DomPovStav
Vlhké múry - 02_FrantisekBitto_DomPovStav
Vlhké múry - 09_StanoBotur_05673_SokelDrenaz
Vlhké múry - stavebna_poradna_ondrejka-2
Vlhké múry - stavebna_poradna_ondrejka-2


Vážený čitateľ, z fotografií vieme vyčítať, že je poškodená fasáda v soklovej časti. Najskôr by som sa však zaujímal, či je spodná časť za soklom vlhká a aký je rozsah poškodenia. Musím konštatovať, že pri pohľade na vaše fotografie je ťažké určiť, či je omietka na chodníku, alebo či bol chodník dorábaný dodatočne a „prilepený“ na omietku.

Skúsime vychádzať z predpokladu, že poškodenie spôsobuje nielen voda, ale aj nevhodná skladba podložia chodníka a že vodorovná hydroizolácia je nesprávne položená – ukončená takým spôsobom, pri ktorom sa chodník aj voda nachádzajú hneď pri dome. 

EXTRUDOVANÝ POLYSTYRÉN (EPS)

Kvalitný detail sokla bez výrazného tepelného mosta možno vytvoriť pomocou tepelnoizolačnej dosky na báze expandovaného penového polystyrénu s uzavretou bunkovou štruktúrou (odlievaného do formy) alebo tepelnoizolačnou doskou na báze extrudovaného polystyrénu. Hoci detail sokla nie je technologicky zložitý, ba ani finančne náročný, je nutné dodržať správny technologický postup. Chybných realizácií je totiž stále veľa. Na každé stavebné dielo so správne zhotoveným soklom pripadá 20 nesprávnych realizácií. Nasledujúce schémy zobrazujú nesprávne aj správne možnosti riešenia zateplenia soklov (asb.sk).

Tepelnoizolačné dosky s názvom Sokeldos­ka sa vyrábajú vo formách, preto sa vyzna­čujú minimálnou nasiakavosťou, vysokou pevnosťou v tlaku a mrazuvzdornosťou. Vyrábajú sa v rozmeroch 1 000 × 500 mm s rovnou hranou. Na povrchu oboch strán sú opatrené tzv. vaflovou štruktúrou, ktorá zabezpečuje vysokú priľnavosť lepidiel. Sú určené na zateplenie stenových soklov budov. Odstraňujú typický tepelný most v oblasti spojenia steny so základom, riešia detail ukončenia hydroizolácie nad terénom a umožňujú spojité vyhotovenie omietok až pod úroveň terénu. Sú určené na trvalé zaťaženie v tlaku do 3 600 kg/m2 pri deformácii menšej ako 2 % (isover.sk).

ZATEPLENIE SOKLA
Podobu budúceho zateplenia, ktorého detail dobre znázorňuje tento obrázok, je nutné riešiť už pri odstraňovaní chýb. Všimnite si výškové úrovne podlahy a terénu!

„LEŽATÁ“ HYDROIZOLÁCIA

Predpokladajme, že nejaká vodorovná izolácia v stene je, avšak najväčším problémom je spravidla to, že neplní svoju funkciu, a to hlavne preto, lebo soklová omietka „preskočí“ izoláciu. To môže byť aj váš prípad. Ak premostíme oblasť pod soklom a nad soklom (na jej hranici je vodorovná hydroizolácia steny) materiálom, ktorý je nasiakavý (vo vašom prípade omietka), voda pokračuje vo vzlínaní aj nad izoláciu a môže spôsobovať vlhkosť omietky na fasáde a vlhkosť muriva v dome (písali sme o tom už v článku Ako utesniť terasu, kde na stavbe došlo k viacerým chybám).
Čo robiť v tomto prípade? Vhodným riešením je odstrániť omietku nad a pod hydroizoláciou a (ak je to možné) nadstaviť ju kusom hydroizolácie tak, aby sa dala ukončiť pod zateplením steny.

Táto chyba na stavbách vzniká hlavne pri nedodržaní technologického postupu. V minulosti sme pritom nemali pod podlahou žiadnu tepelnú izoláciu, no chyba sa neprejavila. Štandardne sa totiž kúrilo tuhým palivom, čo v miestnosti vytváralo úplne inú klímu, a preto sa táto chyba ukáže na starých stavbách až teraz po zmene kúrenia.

DRENÁŽ
Na obrázku vidieť, ako by mala byť voda správne odvedená od domu a ako sa dá zabrániť jej styku so základmi stavby.

dobré rady

1. odstrániť omietku,
2. odstrániť chodník,
3. presunúť odkvap,
4. sanovať pôvodnú ležatú hydroizoláciu,
5. sanovať betónový základ (v prípade, že nezatepľujete),
6. uložiť tzv. nopovú fóliu, tepelnú izoláciu a vytvoriť odkvapový chodník,
7. vyspádovať podklad chodníka a uložiť nový,
8. pripraviť prostredie a veci na montáž zateplenia; odporúčam do zimy vykonať body 1 až 4.

VÝSTAVBA CHODNÍKA

Jeho vzhľad je vec vkusu a stačí iba dodržať základné pravidlá:
• základy domu musia „dýchať“,
• chodník má byť vyspádovaný od domu,
• čím menej betónu bude tesne okolo domu, tým lepšie.

Ak by vás niekto presviedčal, že „je tam sucho“ (lebo chodník vedie tesne pri dome), mám skúsenosť z lokality, kde skoro tri mesiace nepršalo, no dlažba bola vlhká tak ako celý podklad. A upozorňujem, že terasa sa nachádzala pod strechou!

SOKLOVÁ OMIETKA

Omietku, samozrejme, možno na starších domoch opraviť aj použitím rôznych stavebných zmesí, ktoré sú určené špeciálne na to, ale vo vašom prípade by som to neodporúčal – vzhľadom na to, že chcete dom zatepľovať. Pre čitateľov, ktorí chcú omietku opraviť bez následného zateplenia, uvádzame vhodné materiály:
Suchá maltová zmes Sockelputz (MC 1) je určená na vnútorné i vonkajšie jadrové omietky so zvýšenou pevnosťou a odolnosťou proti vode alebo ako cementový postrek na podklady, kde nie je vhodné priamo nanášať vápenno-cementovú omietku. Hotová omietka vytvorí vhodný podklad pod štukovú omietku alebo šľachtené omietky (napr. Kbelorit), v prípade soklov ju možno po vyzretí natrieť silikónovou farbou KNAUF. Suchá maltová zmes je zložená z anorganických spojív, plnív a hygienicky neškodných chemických zušľachťujúcich prísad (knauf.sk).

OBNOVENÝ SOKEL
Pri pohľade nevidieť celý drenážny systém, ktorý umožňuje odvádzať vodu od domu. Či už trávnik, alebo chodník má byť od domu oddelený materiálom, ktorý umožňuje vsakovanie – štrkom, okruhliakmi.

Text: Mario Ondrejka
Foto, kresby: František Bitto, Stanislav Botur, Fränkische Rohrwerke, Saint Gobain Contruction Produtcts divízia Isover, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. tiez ma to trapi says:

    Aky material je mysleny to modre ?

    1. visna says:

      Geotextília

  2. Dušan says:

    chcem sa poradiť- čo mám použiť na vnútornú izoláciu steny, na ktorej sa v dolných častiach objavila pleseň. Zvonku izolácia neprichádza do úvahy- susedia

    1. Jozef says:

      Vola sa to ,,Oprav zed,, su to kapsule ktore sa zmrazia na -18C cely navod postupu je na obale. Robil som tuto izolaciu pred 7 tyzdnami tiez z vnutra domu, steny su uz uplne suche a plesen nehrozi.

      1. Monika says:

        Dobrý deň, prosím o info, ako je finančne nákladné použitie kapsúl Vysuš zeď? Máme starú chalupu z nepálenej tehly a jedna stena v dĺžke 10 m nám odspodu vlhne asi do výšky 50 cm. Ako dlho trvá proces sušenia? Kde sa dajú kapsule kúpiť? Vopred ďakujem za odpoveď, prosím na mail muma2@azet.sk

    2. Jozef says:

      Sorry, vola sa to vysyš zeď.

    3. Jozef says:

      Vysuš….

  3. Gabriela says:

    My sme robili sokel z polysterénu hrúbky 5 cm a do výšky asi 1,5 m. Samozrejme stena bola vtedy suchá,bolo to v lete. Stenu nad polystyrénom sme omietli IZONYLOM. Ten sa dáva aj pri výstavbe bazénov, lebo odpudzuje vodu. Stena je suchá. Možno treba dať izonyl aj pod polystyrén, ale treba sa poradiť v stavebninách.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.