Aká choroba napáda vavrín?

chorý vavrín

Nedarí sa mi dopestovať vavrín – vždy dostane nejakú chorobu. Vlani ho napadli puklice. Tento rok síce pekne obrástol, ale objavili sa na ňom biele fľaky. Kde je problém? D., Nolčovo, e-mail

Z priloženej fotografie ťažko jednoznačne určiť, čo je na príčine fľakov na listoch. Keďže vavrín nebol pestovaný vonku, ale vnútri, podľa príznakov je napadnutý roztočcami.

Na izbových, resp. v interiéri pestovaných rastlinách je najčastejší roztočec chmeľový (Tetranychus urticae). Škodí cicaním rastlinných štiav. Má miniatúrne rozmery 0,2 – 0,4 mm, voľným okom je takmer neviditeľný. V teplých a suchých podmienkach bytov, skleníkov sa rozmnožuje po celý rok.

Na výskyt upozornia na vrchnej strane listov tvoriace sa striebristé, žltohnedé alebo bronzovohnedé drobné škvrny, prípadne jemná pavučinka na rube listu. To už bývajú rastliny veľmi napadnuté. Z ochranných opatrení je dôležitá prevencia – časté kontrolovanie rastlín a ošetrenie ihneď po zistení škodca.

Vhodné prípravky sú Apollo 50 SC a Nissorun 10 WP, ktoré ničia len vajíčka a larvy roztočcov; prípravok Vertimec 018 EC je účinný len proti pohyblivým štádiám. Prípravky treba striedať a ošetrenie opakovať aspoň 1x za 10 dní.

Z biologickej ochrany možno v uzavretom priestore použiť dravého roztoča Phytoseiulus persimilis, prípravok sa nazýva SPIDEX.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2019, Ing. Juraj Matlák

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.