Aká drevina je vhodná na okrasné oblúky?

Aká drevina je vhodná na okrasné oblúky?

V anglických záhradách, ktoré poznám hlavne z filmov, sa často budujú zaujímavé oblúky z kríkov. Rada by som si týmto spôsobom oddelila okrasnú záhradu od úžitkovej. Akú drevinu by ste mi poradili? (Romana K., Nitra)

Okrem klasiky (vtáčí zob) vyskúšajte napríklad buk lesný. Počítajte však s tým, že nejaký čas potrvá, kým získate to, čo vídate v anglických záhradách. Ak sa však o vysadené dreviny budete pravidelne starať – prihnojovať ich, strihať a zavlažovať, dočkáte sa príťažlivého výsledku. Buk má tú výhodu, že jeho listy sa na jeseň sfarbujú do atraktívnych medených odtieňov a sú pomerne trváce, teda zostávajú na konárikoch dlho do zimy. Sadenice buka si môžete vysadiť aj koncom jesene. Vyberte slnečné miesto, prípadne polotieň s priepustnou a na živiny bohatou pôdou. Na meter dĺžky treba vysadiť 3 až 4 rastliny. Pri vtáčom zobe je to podobné. Rovnako poslúži aj hrab, ktorý rastie husto, pomerne rýchlo a je pestovateľsky nenáročný. Iný spôsob je nainštalovať oblúkovité konštrukcie a tie nechať obrásť popínavými drevinami, napríklad ružami, ktoré aj nádherne kvitnú. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.