Aká drevina je vhodná na okrasné oblúky?

Aká drevina je vhodná na okrasné oblúky?

V anglických záhradách, ktoré poznám hlavne z filmov, sa často budujú zaujímavé oblúky z kríkov. Rada by som si týmto spôsobom oddelila okrasnú záhradu od úžitkovej. Akú drevinu by ste mi poradili? (Romana K., Nitra)

Okrem klasiky (vtáčí zob) vyskúšajte napríklad buk lesný. Počítajte však s tým, že nejaký čas potrvá, kým získate to, čo vídate v anglických záhradách. Ak sa však o vysadené dreviny budete pravidelne starať – prihnojovať ich, strihať a zavlažovať, dočkáte sa príťažlivého výsledku. Buk má tú výhodu, že jeho listy sa na jeseň sfarbujú do atraktívnych medených odtieňov a sú pomerne trváce, teda zostávajú na konárikoch dlho do zimy. Sadenice buka si môžete vysadiť aj koncom jesene. Vyberte slnečné miesto, prípadne polotieň s priepustnou a na živiny bohatou pôdou. Na meter dĺžky treba vysadiť 3 až 4 rastliny. Pri vtáčom zobe je to podobné. Rovnako poslúži aj hrab, ktorý rastie husto, pomerne rýchlo a je pestovateľsky nenáročný. Iný spôsob je nainštalovať oblúkovité konštrukcie a tie nechať obrásť popínavými drevinami, napríklad ružami, ktoré aj nádherne kvitnú. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.