psík hryzie kvetinu
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Tieto rastliny v záhrade nevysádzajte, ak chováte psa!

Mnohí záhradkári, ktorí chovajú psíkov, sa obávajú, aby im domáci miláčikovia nepoškodili úrodu alebo okrasné kvety. Môže to byť však aj naopak. Zamysleli ste sa nad tým, či nemáte vysadené rastliny, ktoré sú pre psov toxické? Existuje veľa rastlín, ktoré môžu u psíkov vyvolať žalúdočné ťažkosti, ale sú aj také, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenie alebo v extrémnych prípadoch i smrť. A sú pomerne bežné.

Galéria

psík hryzie kvetinu
psík hryzie kvetinu
pes medzi narcismi
begónie
labrador a chryzantémy
oleander
psy hryzú kvetinu

Ak má váš psík umožnený voľný pohyb po pozemku, kde máte vysadené rôzne rastliny, je najvyšší čas oboznámiť sa s rastlinami, ktoré mu môžu uškodiť – a nepestovať ich ani v predzáhradke, na dvore a ani na oknách.

psík hryzie kvetinu
Zdroj: istock.com

Ľalie

Existuje viacero rôznych odrôd ľalií – niektoré sú toxickejšie ako iné. Medzi tie s miernejšou toxicitou pre psy, patria ľalie mierové, peruánske a ľalie Calla. Vyvolávajú síce zvracanie a bolesť žalúdka, ale život domáceho miláčika neohrozujú. Toxické účinky majú kryštály oxalátu, ktoré sa nachádzajú v každej časti kvetu.

Podstatne nebezpečnejšie sú pravé ľalie: Tiger, Easter lily, ázijská a japonská ľalia. Tieto by sme mali pestovať mimo dosahu akýchkoľvek domácich miláčikov, pretože ich konzumácia môže viesť k vážnym chorobám, dokonca i k smrti.

Každá časť týchto rastlín, a to aj peľ, je toxická a spôsobuje úplné zlyhanie obličiek už za 36 hodín. Počiatočné príznaky zahŕňajú letargiu, zvracanie a nechutenstvo. Ak máte podozrenie, že váš pes zjedol ktorúkoľvek časť jednej z týchto rastlín, okamžite vyhľadajte veterinára.

Narcis

Tento nežný a slnečný jarný kvet je obľúbený medzi mnohými pestovateľmi. Avšak kvety narcisov sú pre psy toxické – dokonca aj cibule predstavujú zdravotné riziko. Kvety a cibule narcisov totiž obsahujú chemickú zlúčeninu zvanú lycorín, ktorá vyvoláva zvracanie. Aj keď zvyčajne nevedie k smrti, pes môže poriadne trpieť.

Príznaky, že ochutnal narcis: slintanie, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, bolesti brucha, abnormálne dýchanie a abnormality srdcového rytmu. Ak si tieto príznaky všimnete, choďte k veterinárovi.

pes medzi narcismi
Zdroj: istock.com

Krókus a jesienka

Rastliny šafranu kvitnúce na jar sú síce menej toxické ako tzv. jesenný šafran (jesienka), ale aj tak sa im radšej vyhnite, ak máte psa. Výsledkom konzumácie kvetov jarného šafranu je zvracanie a hnačky. Našťastie trvalé poškodenie je nepravdepodobné.

Jesienka obsahuje kolchicín, ktorý je pre psy vysoko toxický. Môže zapríčiniť krvácanie do tráviaceho traktu, silné zvracanie, poškodenie obličiek, pečene a zlyhanie dýchania.

Begónia

Begónia je ďalšou bežnou a obľúbenou rastlinou, ktorá je pre psy toxická. Prvým príznakom, ktorý pes pocíti, ak začne jesť rastliny begónie, je intenzívne pálenie a podráždenie úst. Ak prehltne kvety begónie, nastane silné zvracanie, nadmerné slinenie a ťažkosti s prehĺtaním. Našťastie to zriedka vedie k trvalému poškodeniu, pretože okamžite prestane rastlinu jesť.

begónie
Zdroj: istock.com

Rododendron

Rododendrony sú nádherné, ale vysoko toxické pre rôzne zvieratá, vrátane psov. Listy spôsobujú tráviace ťažkosti, hnačky, nechutenstvo, nadmerné slintanie a stratu koordinácie. Pri zjedení väčšieho množstva (alebo u menších zvierat) oslabujú srdcový rytmus.

Listy sú najtoxickejšou časťou rastliny, i keď pre psov sú všetky časti rododendronu nebezpečné.

Chryzantéma

Chryzantémy sú nádherné na jeseň kvitnúce kvety, avšak obsahujú jedy vrátane pyretrínov, seskviterpénu a laktónov. Aj keď sú tieto chemikálie účinné pri ochrane kvetov proti hmyzu, pri konzumácii sú nebezpečné pre mnohé zvieratá. Hovorí sa, že ich sladká vôňa psy láka.

Na trvalé poškodenie organizmu by však bolo potrebné veľké množstvo týchto chemikálií, ale pes bude trpieť zvracaním, hnačkami, zvýšeným slinením a stratou koordinácie.

labrador a chryzantémy
Zdroj: istock.com

Rastlina paradajok

Paradajky sú obľúbené prakticky v každej záhrade u nás, mnohí ich pestujú aj na balkónoch. Málokto však vie, že stonky a listy rajčiaka obsahujú solanín, toxickú chemickú látku nielen pre psov, ale aj pre ľudí a väčšinu ostatných zvierat. Aj nezrelé paradajky môžu obsahovať solanín.

Ak zistíte, že váš pes zjedol nezrelé paradajky alebo inú časť rastliny, mali by ste ho okamžite vziať k veterinárovi. Aj keď nie je solanín u psov bežne smrteľný, môže po požití spôsobiť silné bolesti žalúdka, hnačky, ospalosť, rozšírené zrenice, hypersaliváciu, pomalý srdcový rytmus a slabosť.

Tulipán

Listy a kvety tulipánu nepredstavujú pre psa veľké nebezpečenstvo, ale tulipánové cibuľky áno. Nachádzajú sa v nich vysoké koncentrácie alergénnych laktónov.

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré si všimnete u psa po prehltnutí cibuľky tulipánu, patria: zvracanie, hnačky, nadmerné slinenie a dehydratácia. Vážnejšími príznakmi je zvýšená srdcová frekvencia, zmeny dýchania, kŕče a srdcové abnormality. Vyhľadajte veterinára.

Oleander

Všetky časti oleandera sú pre psy jedovaté kvôli oleandrínu, ktorý sa nachádza v celej rastline. Oleandrín je srdcový glykozid a na vyvolanie závažných reakcií, nie je treba veľa. Zopár malých kúskov vyvolá silné zvracanie, bolesti brucha, hnačky, znížený srdcový rytmus, abnormality srdcového rytmu, slabosť a neraz aj smrť.

oleander
Zdroj: istock.com

Rebarbora

Rebarbora je toxická pre mnoho zvierat, vrátane psov. Ak váš pes zje listy rastliny, môžete si všimnúť zvracanie, hnačky, hypersaliváciu, slintanie a podráždenie úst. Príznaky nemusia nastať okamžite, a tak si pes môže dať väčšiu porciu toxických látok.

Ďalšou hrozbou rebarbory je kyselina šťaveľová. Konzumácia príliš veľkého množstva kyseliny šťaveľovej vedie k tvorbe kryštálov v močových cestách. Tieto kryštály poškodzujú obličky, v extrémnych prípadoch vedú k ich zlyhaniu. Opäť pri podozrení vyhľadajte čo najskôr veterinára.

psy hryzú kvetinu
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.