Výsadba okrasného cesnaku a jej špecifiká

Výsadba okrasného cesnaku a jej špecifiká

Na výstave som si kúpila rôzne druhy okrasného cesnaku. V minulosti som sa už pokúšala túto rastlinu pestovať, no neúspešne. V prvom roku vykvitla, v ostatných nie. Známa mi poradila dbať na správnu hĺbku výsadby a vysádzať v druhej polovici októbra. Treba ich aj moriť? (Miroslava R,. Nitra)

Skutočne je dôležité dodržať správnu hĺbku výsadby. Často sa na to zabúda. Cibule cesnaku obrovského (Allium giganteum) sú najväčšie, vysaďte ich 15 cm hlboko, nie plytšie. Ostatné druhy okrasných cesnakov saďte 5 až 10 cm hlboko (záleží na veľkosti cibúľ). Neodporúčam príliš plytkú ani veľmi hlbokú výsadbu. Vysádzajte vždy do skupiniek, menších či väčších. Miesto si označte, aby ste ho na jeseň nepokopali. Na okrasné cesnaky vyberte slnečné miesto s priepustnou a skôr suchšou, pokojne aj kamenistou pôdou. Nesaďte ich do tieňa ani do príliš mokrej pôdy. Neodporúčam ani blízkosť jazierok. Tu sa týmto cibuľovinám dariť nebude. Morenie nie je potrebné. Cibule, ktoré ste si zakúpili, zrejme už boli ošetrené týmto spôsobom. S výsadbou sa poponáhľajte, prvá polovica októbra je posledný vhodný termín.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje