Ako si v záhrade rozmnožiť krásnoplod

Ako si v záhrade rozmnožiť krásnoplod

V parku kúsok od domu som objavila nádherný ker s lesklými fialovými plodmi. Dočítala som sa, že ide o krásnoplod. Rada by som ho mala aj vo svojej záhrade. Nikde som ho ale nenašla v predaji. Akým spôsobom si ho môžem rozmnožiť? (Andrea G., Bratislava)

Krásnoplod (Callicarpa) patrí k opadavým drevinám, ktoré majú veľmi nápadné plody. Tie sú pútavé hlavne počas jesene, dokonca aj po opadaní listov. Ker je skutočne krásny, no najzaujímavejší je len na jeseň. Vynikne v skupinkách, je nenáročný. Môžete ho rozmnožiť pomocou drevitých odrezkov. Ideálny čas na ich odber je neskorá jeseň a zima, keď z dreviny opadnú listy. Vetvička vhodná na rozmnožovanie má mať hrúbku ceruzky. Výhony po odstrihnutí z kra treba narezať na menšie odrezky dlhé asi 20 cm. Reznú (dolnú) plochu treba namočiť do stimulátora – podporí to kvalitné zakorenenie. Odrezky potom stačí zapichnúť do nádoby so substrátom. Do jari sa zakorenia a nasledujúcu jeseň ich možno rozsadiť priamo na záhon.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

  1. Marika says:

    Dobrý deň.
    Pozrite si záhradníctvo Čilistov. Veľmi ochotný pán majiteľ Vám ho za pár eura dovezie aj domov.Dostanete rady a krásny, zdravý ker. Budete veľmi spokojná. Kúpte si samoopelivú odrodu Profusion. Veľa radosti z pestovania…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.