Ako si v záhrade rozmnožiť krásnoplod

Ako si v záhrade rozmnožiť krásnoplod

V parku kúsok od domu som objavila nádherný ker s lesklými fialovými plodmi. Dočítala som sa, že ide o krásnoplod. Rada by som ho mala aj vo svojej záhrade. Nikde som ho ale nenašla v predaji. Akým spôsobom si ho môžem rozmnožiť? (Andrea G., Bratislava)

Krásnoplod (Callicarpa) patrí k opadavým drevinám, ktoré majú veľmi nápadné plody. Tie sú pútavé hlavne počas jesene, dokonca aj po opadaní listov. Ker je skutočne krásny, no najzaujímavejší je len na jeseň. Vynikne v skupinkách, je nenáročný. Môžete ho rozmnožiť pomocou drevitých odrezkov. Ideálny čas na ich odber je neskorá jeseň a zima, keď z dreviny opadnú listy. Vetvička vhodná na rozmnožovanie má mať hrúbku ceruzky. Výhony po odstrihnutí z kra treba narezať na menšie odrezky dlhé asi 20 cm. Reznú (dolnú) plochu treba namočiť do stimulátora – podporí to kvalitné zakorenenie. Odrezky potom stačí zapichnúť do nádoby so substrátom. Do jari sa zakorenia a nasledujúcu jeseň ich možno rozsadiť priamo na záhon.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Dobrý deň.
    Pozrite si záhradníctvo Čilistov. Veľmi ochotný pán majiteľ Vám ho za pár eura dovezie aj domov.Dostanete rady a krásny, zdravý ker. Budete veľmi spokojná. Kúpte si samoopelivú odrodu Profusion. Veľa radosti z pestovania…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.