Chránime vinič pred múčnatkou
Galéria (6)

Chránime vinič pred múčnatkou

Infekcii pomáha aj prítomnosť prezimujúcich choroboplodných zárodkov a priaznivé počasie vo vegetačnom období. Štatistický výskyt múčnatky je z 10 rokov 10-krát, teda posledné desaťročie sa vyskytuje na viniči pravidelne, stala sa najťažšie zvládnuteľnou chorobou.

Galéria

Biologická ochrana viniča
Biologická ochrana viniča
Biologická ochrana viniča
Biologická ochrana viniča
Biologická ochrana viniča

Prezimovanie múčnatky prebieha na viniči dvomi spôsobmi: micéliami v napadnutých púčikoch, alebo v kleistotéciách vyvinutých na rastlinnom povrchu. Prezimovanie kleistotéciami je v poslednej dobe veľmi významné a rozšírené. Väčšinu prezimujúcich húb nezničí ani studená zima. Múčnatke vyhovuje suchšie počasie, preto robí najväčšie škody v suchých rokoch, dnes znamená hrozbu i vo vlhkých rokoch, ktoré vyhovujú skorej peronospóre. Vo väčšine prípadov sa vo vlhšom počasí vytvárajú obidve choroby naraz.

Príznaky choroby po odkvete:

• Znaky choroby sú očividné väčšinou len po odkvete

• Choroba napáda každú zelenú časť viniča, na povrchu chorého porastu sa vytvorí biely múčny povlak, najväčšie škody spôsobí, ak napadne strapce.

• Prítomnosť v kvete je viditeľná vďaka bielemu povlaku, následkom je úhyn kvetu.

• Na vyvíjajúcich sa bobuliach sa rozrastá biely povlak, neskôr sa bobuľa rozpukne a je viditeľné semiačko.

• Čím je na bobuli múčnatka vyspelejšia, tým viac sa sfarbuje do sivomodra.

• Vývoju huby pomáha teplé, sparné počasie, množeniu huby zasa zrážkové obdobie, po ktorom nasleduje suché teplo.

OCHRANA

Vývoj múčnatky závisí aj od odolnosti odrôd. Sú tzv. signalizačné odrody, ktoré vyžadujú postupnú ochranu, napr. modrý portugal, chardonnay a veltlínske zelené. Pri takýchto odrodách sa odporúča použitie kontaktných prípravkov už od začiatku vegetácie – pri 3 – 5 cm výhonkoch (BorOil a sírnatý prípravok). Viditeľné napadnutie môžeme očakávať v čase okolo kvitnutia. Základom ochrany proti múčnatke je predísť chorobe! Poškodenie strapcov určuje napadnutie na začiatku vývoja bobúľ. Bobule sú vystavené silnej infekcii až do mäknutia bobúľ. S ochranou musíme začať už v štádiu pred kvetom, čiže pri náchylných odrodách alebo v rizikových oblastiach v čase pučania. V modernej ochrane, ako je nám známe, sa používajú šetrné prípravky, preto začíname s prípravkami na báze síry a BorOilu (teda na báze citrusových výluhov a kokosového oleja v jednom).

Druhé ošetrenie pri náchylných a prvé ošetrenie pri odolnejších odrodách urobíme vo fáze 15 – 20 cm výhonkov. Na ošetrenie použijeme síru a prípravok BorOil, ktorý má dobré liečivé účinky. BorOil obsahuje bór, ktorý pomáha kvitnutiu, aby neboli spŕchnuté strapce, pomáha udržať plody a pri neskoršom použití a pomáha pri dozrievaní výhonkov. Popri tom musíme myslieť i na iné choroby, ako je peronospóra, už pred kvitnutím, preto pred kvitnutím do postrekov pridávame Imunofol 0,5 dl na 10 l vody spolu s prípravkom BorOil (0,4 dl/10 l) a popri síre preventívne i CuproTonic (0,2 dl/10 l). Po odkvete sa oplatí urobiť ten istý postrek, lebo obyčajne tlak chorôb pokračuje. Samozrejme, po odkvitnutí musíme dávať pozor na nápor múčnatky a preventívne ošetríme porast prípravkom FerumOil 0,4 dl/10 l a PowerOf-K 0,6 dl/10 l. Ak nápor nepoľavuje či sa skôr stupňuje, môžeme použiť ProfiVital. Ošetrenie týmto prípravkom robíme spolu s väčším množstvom vody, aby sa zmylo čo najväčšie množstvo mycélií múčnatky. Účinok je skoro okamžitý, no boj s múčnatkou nie je vyhraný. Za 2 – 3 dni posilníme účinok ProfiVitalu prípravkami FerumOil (0,4d l/10 l) a PowerOf-K (0,6 dl/10 l), môžeme pridať aj CuproTonic (0,2 dl/10 l), ochrana je takto istejšia. PowerOf-K 0,6 dl/10 l je účinný nielen proti múčnatke, ale spoľahlivo aj proti botrytíde pri júlových ošetreniach. Neskoré zbery niekedy v septembri je dostačujúce ošetriť len Fielderom proti hnilobe. Ak sa podarí ošetreniami prípravkom PowerOf-K predísť rozvoju múčnatky, v budúcom roku bude napadnutí oveľa menej.

Nezabúdajme, že na úspešnú ochranu je dôležite dôkladné vykonanie tzv. zelených prác!

Vývoje štádiá múčnatky

Choroba prezimuje v spiacich púčikoch(1). Napadnuté púčiky a mladé výhonky ktoré múčnatka celkom pokryje(2). Sporulácia nastane na zelených výhonkoch a povrchu listov(3). Konidiospóry a askospóry napadnú zelené pletivá(4). Na listoch, konároch a plodoch vytvára choroba konidiospóry, ktoré potom roznáša vietor(5). napadnutý strapec (a), vývoj konidiospór (b), koncom leta sa vytvárajú kleistotécie na listoch, konároch aj na plodoch (c), askusi obsahujúce kleistotéciáa askospóry (d), na jar sa uvolňujúce askospóry (e), vyvíjajúce sa púčiky budú napadnuté (6.).

Text: bioTomal
Foto: isifa/Shutterstock

ZDROJ: PR článok bioTomal

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.