Prečo vám žltne a opadáva tis
Na jeseň sme vysadili tis (Taxus bacatta) vo forme živého plota. Zemina v záhrade je ílovitá, tis je vysadený po obvode zavlažovaného trávnika. Takmer polovica rastlín začala žltnúť a opadávať. Dajú sa ešte (napríklad radikálnym rezom) zachrániť (oplatí sa aspoň pokúsiť o ich záchranu) do nasledujúcej jesene? (Norbert, Zlaté Moravce)
Ak sa tis vysádza na jeseň, ideálne je sadiť v prvej polovici jesene, aby sa dreviny stihli do zimy zakoreniť. Počas zimy je pri novovysadených ihličnanoch, teda aj tisoch, dôležité zavlažovanie. Vždy v dňoch, keď nemrzne a je slnečno, teda je suchšia pôda. Často sa na to zabúda a je to dôvod žltnutia a vysychania drevín.
Tisy uprednostňujú polotieň a tieň, hoci sa im darí aj na slnku. Ideálne je miesto s hlbšou pôdou, bohatšou na vápnik. Ak je pôda nevhodná, vyplatí sa ju pred výsadbou drevín vymeniť. Pred výsadbou ste tiež mohli vytvoriť pod rastlinami drenážnu vrstvu. Aj to pomôže. Tis lepšie rastie, ak má suchšiu pôdu, prípadne mierne vlhkú. Neznesie zmáčanú pôdu a hromadenie vody okolo koreňov. Korene tisa potom môžu napadnúť patogénne huby. Ak zožltnuté rastliny radikálne zrežete, je možné, že vám vyženú nové zdravé výhonky.
ODPOVEDAL: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
Komentáre