image 26691 25 v1

Kedy je možné tvarovať živý plot?

Okolo domu máme niekoľkoročný živý plot z tisu. V posledných rokoch sme však zanedbali jeho rez. Kedy je možné tvarovať ho? M.L., Nitra

Ideálne začiatkom marca. Tis sa vyznačuje výbornou regeneračnou schopnosťou. Čiže nie je problém obrezať ho až po staré drevo. Vždy je dobré vyznačiť si výšku aj šírku rezu, aby výsledok pôsobil príjemne. Tis je dobré strihať do tvaru lichobežníka, teda hore by mal byť takýto živý plot užší a dole širší, aby bol pekne hustý po celej ploche.

Na tvarovanie živého plotu z tisu je potrebné použiť vždy len kvalitné a čisté náradie. V uvedenom období je možné vytvarovať aj rôzne formy z tisu, napríklad gule či pyramídy. Tis patrí k prudko jedovatým drevinám, a preto je pri práci s ním potrebné použiť ochranné rukavice.  

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

  1. Jan says:

    Pan Kostal, kedy by som mal ostrihat chamocyparis leylandsky? 80ks ako zivy plot, ma 3 roky a pribl.2,5 m vysku.

    1. Daniel Košťál says:

      Cyprusovec leylandsky je najlepšie strihať koncom júna (skracovanie letorastov), ale oveľa lepšie koncom leta. V týchto termínoch je to pre drevinu najviac znesiteľné. Strihať treba tak, aby sa docielil požadovaný tvar, no rozhodne by sa nemalo strihať radikálne, teda do starého dreva. Vzhľadom na to, že ide o veľmi rýchlo rastúcu drevinu, je možné rezať aj mimo týchto období, podľa potreby. Dokonca aj na začiatku sezóny. Netreba však popri reze zabúdať ani na výdatnú zálievku a najmä na výživu. V predaji sú už aj špecializované hnojivá určené na tuje, cyprušteky a cyprusovce. Je to jeden z predpokladov kvalitneho zahustenia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje