Kvalitný základ pre živý plot

Kvalitný základ pre živý plot

Plánujeme vysadiť pri dome živý plot. Čo urobiť, aby bol zdravý a husto olistený? Lepšie sú kry bez koreňového balu alebo s balom? (Ondrej N., Bratislava)

Živý plot porastie na slnku, menej v polotieni (tis, krušpán, vtáčí zob). Kvalitné základy sú ozaj nevyhnutné. Pôda by mala byť pred výsadbou dobre prekyprená, mierne vlhká a bez koreňov trvácich burín. Tesne pred výsadbou je dobré obohatiť ju o humus alebo kvalitný záhradnícky substrát. Vysádzať sa dá teraz aj bez koreňového balu (prostokorenné), ale treba sa po kúpe poponáhľať s výsadbou. Ideálny čas je, keď je pôda dostatočne vlhká a sú príjemné jesenné teploty. To je dôležité na dobré zakorenenie drevín. Vždyzelené dreviny, ihličnany, ale aj niektoré kvitnúce kry je lepšie vždy vysádzať s koreňovým balom. Je to síce drahšia alternatíva, ale takto možno vysádzať od jari do jesene. Pri výsadbe si dajte záležať, aby bol vysadený živý plot rovný – praktickou pomôckou je natiahnutý špagát. Rastliny vysádzajte zvisle – pri živých plotoch je to veľmi dôležité. O budúcej hustote živého plota rozhoduje okrem iného aj spon výsadby, ten vám určite odporúčam dodržať – pri každej drevine môže byť iný.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock​​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.