image 33374 25 v1

Živý plot zo zlatovky

Páči sa nám zlatovka a radi by sme si z nej vytvorili aj živý plot. Ten by sme chceli tvarovať. Je táto drevina vôbec vhodná na tvarovanie? Kedy si kríky môžeme vysadiť? G.K., Považská Bystrica

Zlatovka (Forsythia x intermedia) patrí k vďačným a rýchlo rastúcim drevinám. Na živý plot ju možno len odporučiť. Ak sa od mladosti pravidelne reže a tvaruje, tak vytvára husté kry, ktoré na jar aj pekne kvitnú. Najlepšou dobou na výsadbu je skorá jar a jeseň kedy je dostatok vlahy. Kry sa rýchlo zakorenia a obvykle bohato rozrastú. Najmenej vhodné je leto, pretože je sucho a rastliny sa pomaly zakoreňujú a môžu zasychať.

Zlatovku vysádzajte vždy len s koreňovým balom. Môžete si ju však vypestovať aj z drevitých odrezkov. Tieto stačí na jeseň po opade listov pozapichovať na určené miesto a zavlažiť. Do jari by sa mali zakoreniť. Nezabudnite, že zlatovke sa najlepšie darí na slnečnom mieste, s kvalitnou, priepustnou pôdou. V tieni a polotieni kvitne menej.

Zavlažovanie je potrebné po výsadbe, neskôr po zakorenení si zlatovka vystačí so zrážkami. S prihnojovaním však pri zlatovke buďte opatrní. Môže výrazne urýchliť rast a bude preto potrebné siahať po krovinoreze častejšie. Pokiaľ ide o odporúčanú vzdialenosť, ideálne je sadiť jednotlivé rastliny 1 – 1,5 m od seba.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje