Živý plot zo zlatovky

image 33374 25 v1

Páči sa nám zlatovka a radi by sme si z nej vytvorili aj živý plot. Ten by sme chceli tvarovať. Je táto drevina vôbec vhodná na tvarovanie? Kedy si kríky môžeme vysadiť? G.K., Považská Bystrica

Zlatovka (Forsythia x intermedia) patrí k vďačným a rýchlo rastúcim drevinám. Na živý plot ju možno len odporučiť. Ak sa od mladosti pravidelne reže a tvaruje, tak vytvára husté kry, ktoré na jar aj pekne kvitnú. Najlepšou dobou na výsadbu je skorá jar a jeseň kedy je dostatok vlahy. Kry sa rýchlo zakorenia a obvykle bohato rozrastú. Najmenej vhodné je leto, pretože je sucho a rastliny sa pomaly zakoreňujú a môžu zasychať.

Zlatovku vysádzajte vždy len s koreňovým balom. Môžete si ju však vypestovať aj z drevitých odrezkov. Tieto stačí na jeseň po opade listov pozapichovať na určené miesto a zavlažiť. Do jari by sa mali zakoreniť. Nezabudnite, že zlatovke sa najlepšie darí na slnečnom mieste, s kvalitnou, priepustnou pôdou. V tieni a polotieni kvitne menej.

Zavlažovanie je potrebné po výsadbe, neskôr po zakorenení si zlatovka vystačí so zrážkami. S prihnojovaním však pri zlatovke buďte opatrní. Môže výrazne urýchliť rast a bude preto potrebné siahať po krovinoreze častejšie. Pokiaľ ide o odporúčanú vzdialenosť, ideálne je sadiť jednotlivé rastliny 1 – 1,5 m od seba.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.