Prečo máte na záhrade deravé lieskovce?

Prečo máte na záhrade deravé lieskovce?

Posielam fotku lieskových orieškov. Tešila som sa na úrodu, ale takmer všetky oriešky boli deravé, vnútro bolo spráchnivené. Žiadne zvieratko sme vo vnútri nenašli. Prosím o radu, ako tomu tento rok predísť. (Tatiana N., Brezová)

Lieskovce napadol chrobák nosáčik lieskový (Curculio nucum) s dlhým noscom. Za rok má jednu generáciu. Prezimuje v štádiu lariev v pôde v hĺbke aj 20 cm, v napadanom lístí. Z nich sa vyvinú dospelé chrobáky – imága. Tie sa začínajú rojiť v máji a júni. Samičky nakladú vajíčka do mladých orieškov. Larvy vyvinuté z vajíčok vyhrýzajú mladé jadro plodov. Zvonku poškodenie nie je vidieť, ale vnútri nájdeme trus. Larva do jesene dospeje, vyhryzie si v oriešku otvor, vypadne von a zavŕta sa do pôdy, kde si vytvorí komôrku. V nej zostáva do jari a celý cyklus sa opakuje.

Na jar treba zakročiť v čase rojenia chrobákov. Treba ich striasať, sklepávať v skorých ranných hodinách na podložené svetlé textílie, aby sme ich videli. Zlikvidujeme ich zakopaním hlboko do pôdy v odľahlej časti záhrady. Na jeseň je potrebné každoročne dôkladne vyhrabať spod liesok všetko opadané lístie, takisto aj spadnuté a deravé oriešky a zlikvidovať ich.

Z chemických prípravkov možno na jar (podľa množstva strasených nosáčikov) použiť insekticídy Decis EW 50, Bi 58 EC Nové. Účinná je aj dezinfekcia pôdy pod lieskami prípravkom Basamid, ktorý pôsobí ako fungicíd, insekticíd, nematocíd, herbicíd.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.