Kde si vysadiť okrasnú liesku?

image 38934 25 v1

Chceli by sme si vysadiť liesku s pokrútenými konármi. Málokedy ju však vidíme v ponuke záhradníctiev. Kedy sa dá kúpiť? Kde si ju máme v záhrade vysadiť? (Václav V., Bratislava)

Lieska s efektnými pokrútenými konármi (Corylus avellana ’Contorta‘) je skutočne krásna drevina, ktorá púta počas zimného obdobia svojimi netradičnými konármi a v predjarí, keď rozkvitá, zasa dlhými žltými jahňadami. Túto drevinu kúpite na jar, prípadne aj pred letom – vtedy je v ponuke aj jej kultivar s purpurovým olistením. Vysadiť si ju môžete na jar aj s koreňovým balom. Liesky potrebujú hlavne dostatok priestoru. Nemá zmysel ich pestovať v stiesnenom priestore, kde nemajú šancu ukázať sa v plnej nádhere. Žiadajú si vlhšiu pôdu, slnko alebo polotieň. Najlepšie rastú v podhorských oblastiach, ale nie je to nevyhnutná podmienka. Nádherné exempláre možno nájsť aj v nížinách. Oveľa dôležitejší je pre ne vyšší obsah vápnika v pôde. Tá by mala byť dostatočne priepustná. Lieska je príťažlivá pred kulisou vytvorenou z vyšších vždyzelených drevín, prípadne v spoločenstve so vždyzeleným vavrínovcom. Inak je to nenáročná a efektná drevina, veľmi dekoratívna, no nevhodná do záhrad alergikov.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.