Ako sa starať o liesku

Ako sa starať o liesku

V záhrade máme liesky vysoké 3 až 4 metre. Ako sa o ne starať? Máme ich orezávať? Ak áno, kedy? (Eva F., Bardejov)

Staršie kry liesky (Corylus) treba zmladiť. Rez sa robí koncom zimy. Vhodnejšie je postupné zmladenie, aby sa zachoval čiastočne estetický vzhľad a pri dome nezostal otvorený, nechránený priestor. Postupne treba odstrániť 3 hrubé konáre ročne, čo najnižšie pri pôde. Z koreňa vyrastú mladé výhonky, ktoré ich nahradia. Môžete zvoliť aj úplné, radikálne zmladenie odrezaním celej nadzemnej časti. Z koreňa vyrastie množstvo výmladkov, ktoré vytvoria budúci porast. Dodržanie žiadanej výšky dosiahnete tak, že začiatkom leta výhonok približne v polovici nalomíte alebo skrútite. Na jar v čase rezu sa skrátia po nalomenú časť. Liesky môžete zmladiť, resp. skrátiť i teraz, prídete však o budúcoročnú aj tohtoročnú úrodu, lebo už majú vytvorené mladé, ešte nejedlé lieskové oriešky.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock.com

Komentáre

  1. Prosím, treba upravovať aj korunu liesky pestovanej ako strom. Má cca 5 metrov a hustú korunu. Tento rok bolo plodov veľmi veľa, žiaľ takmer všetky červivé, dierka v škrupine. Má sa koruna prevzdušniť, alebo nechať tak? Ako bojovať proti červivosti liesky? Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.