Prečo majú ázijské hrušky bodkovanú a drsnú šupku?

Prečo majú ázijské hrušky bodkovanú a drsnú šupku?

Máme doma ovocné stromy, ktoré nestriekame. Tento rok majú naše hrušky nashi takúto šupku – je drsná a bodkovaná. Čím to je? email

Bodky a šupinky, ako píšete, sa odborne nazývajú lenticely. Sú to prieduchy v podkožnom pletive rastlín, umožňujú výmenu plynov medzi vonkajším prostredím a rastlinou. Na plodoch ázijských hrušiek sú úplne prirodzené a je to ich typický znak, odrodová vlastnosť. Niektoré odrody majú lenticel viac, iné menej. Pri niektorých odrodách sú výraznejšie (Kosui, Kumoi, Niitaka,Punk Su, Shinsui), vystupujú viac na povrch a pokožka plodov je drsná, pri niektorých odrodách je hladká, lesklá, jemná, lenticel je menej (Hosui, Chojuro, Nijisseiki, Man San Gil). Plody nashi podľa opisu v otázke určite nie sú napadnuté chorobou či škodcom. Na vznik lenticel vplýva viacero faktorov. Okrem odrody aj priebeh počasia – teplota, zrážky v danom roku, lokalita pestovania, ošetrovanie, závlaha. Všeobecne možno povedať, že ázijské hrušky, označované ako nashi, sú skromné, veľmi nenáročné na pôdu, znášajú aj nižší priemer teplôt, predovšetkým dobre odolávajú mrazom, nie sú napádané chorobami, škodcami, vyhýba sa im i rozšírená hrdza hrušková. Úspešne ich možno pestovať v rôznych lokalitách SR (Prievidza, Žilina, Nitra, Dunajská Streda ,Nové Zámky).

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka, isifa/Shutterstock

  1. V. Šatnik says:

    Darí sa im aj v chladnejších polohách tiež bez špeciálnych postrekov, maximálne predjarný postrek a Sulka.
    Pomerne mladý strom už tretí rok rodí bohatú úrodu. Lokalita Tajov, okr. Banská Bystrica.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.