Ako správne vysievať na záhone?

Ako správne vysievať na záhone?

Správna vzdialenosť je dôležitá aj na záhone. Veľa záhonov znamená horšie využitie plochy v záhrade – vzniká viac cestičiek. Navyše, ak sú záhony príliš široké, je zlý prístup k riadkom v strede.

• Optimálna šírka záhona je 1,30 m – tak dosiahneme motykou, hrabľami či rukou aj z uličky do jeho stredu.

•v Ak tlačíme rastliny úporne k sebe, zužujeme riadky, nepretrháme výsevy, ako je potrebné, dopestujeme len množstvo tenkých mrkvových či petržlenových „chvostíkov“. Pri ich spracovaní v kuchyni veru nebudeme mať radosť.

• Pri výseve mrkvy, petržlenu a reďkovky prvý riadok vysievame vo vzdialenosti 13 až 15 cm od uličky, ďalší riadok už na vzdialenosť 26 cm od prvého; paštrnák vysievame 16 cm od okraja. Medzi radmi nechávame vzdialenosť 30 cm. Cibuľu na zeleno a pór vysievame do riadkov vzdialených 25 cm, prvý riadok vzdialime 13 cm od okraja, v riadku jednotíme na 5 cm. Ak pestujeme pór z priesad, vysádzame ich do riadkov vzdialených 40 cm, v riadku na 20 cm a do hĺbky 10 cm.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

 1. Zuzana Trebatická says:

  na obrazku su asi 50 cm široké hriadky, mne sa pačia aj tie, nastlaná je zelenina usušenou trávou, ale čo je to biele na chodníčku

 2. Hubatá says:

  Dobrý deň, aj mňa by to zaujímalo čím bielym je ohraničený ten záhon …… vápnom? Ja dávam popol kvôli slimákom, ale keď namokne tak ho slizniaci prelezú aj tak.

 3. Ľudmila says:

  Dobrý deň, čo mám robiť, aby záhon zeleniny nezarastal burinou aj zemiaky. Na záhone mám samú burinu zeleninu musím hľadať. Susedia nemajú ani jednu burinu v zelenine ani v zemiakoch. Striekať na jar?

 4. Ľubo says:

  Zapracujte do pôdy dusíkaté vápno

 5. jolo says:

  Ja proti tráve v zelenine postriekam záhon do troch dní po vysiatí alebo vysadení prípravkom „STOMP Aqua.Ekologické to nie je , ale je po tráve resp. burine

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje