Pozor na tieto štyri najčastejšie chyby pri zalievaní rastlín! Viete, čomu sa určite treba vyhnúť?
Polievanie záhrady – to, ako, kedy a ako často zalievate rastliny, zohráva veľkú úlohu v ich celkovom zdraví. Pri správnom zalievaní sú rastliny schopné vytvoriť silné a hlboké korene. Bez neho však rýchlo nastanú problémy. Zlé zavlažovacie návyky môžu poškodiť rastliny, spôsobiť ich hnilobu, urobiť ich náchylnejšími na choroby a znížiť úrodu. Žiaľ, niekedy vedú až k úplnému zlyhaniu rastlín.
Potreba zalievania záhrady a jednotlivých plodín sa samozrejme líši v závislosti od klimatických a poveternostných podmienok. Avšak bez ohľadu na to, kde máme záhradku, existuje niekoľko spôsobov zavlažovania, ktorým by sme sa mali vždy vyhnúť.
Priveľmi časté a výdatné zalievanie
Priveľa vody je najčastejšou chybou pri polievaní záhrady – prinesie viac škody, ako úžitku. Denné zalievanie je potrebné iba vtedy, keď mladé sadenice presadíte do zeme. Zalievanie každý deň potrebujú počas prvých 5 až 7 dní. Potom už každodenné zalievanie vytvára viac problémov ako prospechu.
Prečo je to tak? Rastliny budú zdravšie, keď si vypestujú hlbokú a silnú koreňovú štruktúru. Rastliny, ktoré dostávajú vodu každý deň, nikdy neposielajú svoje korene hlbšie – nepotrebujú hľadať vlhkosť a živiny. Ak teda budete zalievať rastliny každý deň, korene zostanú na vrchu a nikdy sa úplne nerozvinú.
Rastliny, ktoré majú hlboké koreňové systémy, absorbujú viac vody a živín. Sú tiež oveľa menej náchylné na extrémne poveternostné podmienky a sú odolnejšie voči chorobám.
V čase, keď sa rastliny usadia a na vrch použijete mulč, zvyčajne potrebujú vodu iba každých 4 alebo 5 dní.
Príliš plytké zalievanie
K plytkým koreňom vedie aj nedostatočná zálievka. Keď zalievate rastlinky, musíte ich zalievať hlboko. Každá rastlina potrebuje ku koreňom zhruba liter vody – podľa veľkosti, prostredia, druhu. Zalievajte pomaly, aby rastliny vodu dokázali priebežne absorbovať.
Polievanie počas poludnia
Ďalšou chybou je polievanie záhrady počas poludnia, keď sú najvyššie teploty. Takto spôsobíte rastlinám množstvo problémov – krátkodobé aj dlhodobé.
Hoci sa môže zdať, že im poskytujete úľavu od pálivého slnka, zalievanie počas horúčav spôsobuje vážne škody. Rastliny sú v strede dňa na vrchole stresu. Zalievanie v tomto čase ho ešte zvýši.
Listy, kvety, a dokonca aj plody, sa môžu ľahko spáliť od vodného prúdu, ktorý sa zahrieva slnečným žiarením. Voda, ktorá sa dostane do pôdy, sa v dôsledku horúceho slnka a tepla vyparuje oveľa rýchlejšie. Výsledkom je, že rastlinám zostane oveľa menej vody tam, kde to najviac potrebujú – pri koreňoch.
Najlepší čas na polievanie záhrady je skoro ráno. Slnko je nízko, teploty sú nižšie a rastliny sú schopné rýchlo a ľahko nasiaknuť vlhkosť.
Ak nemáte možnosť poliať záhradku ráno, ďalšou dobrou voľbou je zalievať podvečer. Opäť platí, že rastliny sú na nižšej úrovni stresu a je malá šanca, že sa spália listy horúcimi slnečnými lúčmi.
Nevýhodou večerného zavlažovania však je, že rastliny a ich pôda môžu byť počas noci priveľmi vlhké. To vytvára podmienky na vznik plesní a hubových ochorení.
Zalievanie prúdom vody z hadice
Zdá sa to ako rýchly a jednoduchý spôsob, ale polievať záhradu veľkým prúdom vody zo záhradnej hadice nie je dobrý nápad. Tento prístup spôsobuje rastlinám nespočetné množstvo problémov.
Okrem toho, že zničí mladé kvety, môže tiež poškodiť listy a zvýšiť ich náchylnosť na plesne.
Voda sa dostane na celé rastliny, a nie ku koreňom, kde je potrebná. Rastie riziko chorôb, kvapôčky vody môžu za slnečného počasia spáliť lístie.
Pri zalievaní sa zamerajte na pôdu okolo koreňovej zóny rastlín. Budú oveľa zdravšie. Pomalé a jemné zalievanie koreňovej zóny je absolútne najlepší spôsob polievania.
Ak predsa len chcete použiť hadicu, odstráňte všetky trysky a nastavte pomalý, jemný, stály prúd vody. Rastliny zalievajte len ku koreňu, nikdy nie zhora.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
To, že rastliny trpia stresom pri zalievaní na obed je záhradkásky mýtus. Rastlinám to nevadí, naopak. Je dobré polievať večer ale z iných dôvodov – šetrí to vodu, ktorá by sa inak rýchlo odpadila.
skúste polievať na obed napr. paradajky, baklážany, uhorky alebo papriku a do 2 týždňov sa presvedčite o pravdivosti tohto mýtu