Ako vybrať správnu záhradnú hadicu a ako s ňou zavlažovať

Zavlažovanie záhrady
Zdroj: Hornbach

Ak si radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov na jej udržiavanie. Jej vôňu, sviežosť a farby totiž ovplyvňuje kvalita pôdy a zavlažovania. Ako vybrať správnu záhradnú hadicu? V akom množstve a kedy dopriať vášmu kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody? Vo všetkom vám poradí náš odborník.

Záhrada vám bude robiť radosť a poskytne vám dokonalý priestor na relax, keď sa o ňu budete správne starať. Účinné zavlažovanie v nej prebudí život, dodá sýtosť farbám a zintenzívni vôňu kvetín i trávy. Kvalitná a správne vybraná hadica je pri zavlažovaní základom úspechu. Mala by byť ohybná a stabilná, nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a byť cenovo dostupná.

Aké vlastnosti má mať kvalitná hadica?

Z hľadiska pohyblivosti a tvárnosti je najdôležitejšou vrstvou hadice tkané armovanie. To zaisťuje, že je tvárna, odolná proti tlaku a tvarovo stabilná, nepretáča a neláme sa. V závislosti od účelu a kvality existujú najrôznejšie druhy armovania. Maximálne nároky spĺňa priečne armovanie alebo špirálovité pletené tkaniny.

Žena púšťa vodu z hadice
Zmršťovacia hadica HOZELOCK Superhoze. Má dĺžku 15 m, je tvarovo stála a odolná proti lámaniu. Výrobca na ňu poskytuje záruku 3 roky. Hadica je vyrobená z gumy a plastu a jej prevádzkový tlak sú 2 bary. | Zdroj: Hornbach

To, aká je hadica stabilná aj pri silnom pretlaku, závisí predovšetkým od kvality materiálu a jeho kombinácie. Plusom je ekologický materiál. Hadice, ktoré sú celoročne vonku, musia odolať silným výkyvom počasia. A pokiaľ to nezvládnu, rýchlo sa na nich vytvoria trhliny či póry.

Z akých materiálov sa vyrábajú hadice?

Vysokokvalitné záhradné hadice sa vyrábajú z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Väčšinou sa skladajú z troch vrstiev – vonkajší plášť, tkaná vložka a aspoň jedna vnútorná vrstva. Vonkajší plášť a vnútorná vrstva sú najčastejšie vyrobené z PVC. Tento materiál je buď nový, alebo neobsahuje bárium, kadmium ani olovo. Môže ísť aj o recyklovaný materiál, ktorý je v maximálnej možnej miere oslobodený od cudzích telies. Najmä v týchto prípadoch sa kvalita môže veľmi líšiť.

Žena polieva záhradu
Zalievacia tyč GARDENA Comfort. Polejete ňou aj ťažšie dostupné miesta. Prietok vody možno plynulo regulovať, nastavovať rôzne druhy lúčov a nakláňať hlavicu. Okrem polievania môžete zalievaciu tyč využiť aj na čistenie. Hadica má integrovanú ochranu proti mrazu, čo predlžuje jej životnosť. | Zdroj: Hornbach

Alternatívnym materiálom je syntetický kaučuk (EPDM). „Tieto veľmi pružné, flexibilné gumové záhradné hadice sú cenovo podstatne náročnejšie. Materiál je možné vystužiť penou či rôznymi prímesami. Existujú aj záhradné hadice zo zmiešaného materiálu. Hadice vyrobené z vláknom vystuženého plastu sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu lámať sa. Ľahko ohýbať sa začnú, až keď je vonkajšia teplota nad 10 °C. Lepšie je preto vybrať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je jej tvárnosť a nelámavosť. Hadice sa odlišujú aj svojou odolnosťou proti tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20 °C.“

Priesaková hadica pri rajčinách
Priesakovou hadicou for_q zaistíte rovnomerné zavlažovanie záhrady. Hadica má dĺžku 20 m a je tvarovo stála. Prevádzkový tlak hadice je 0,5 baru. Je vyrobená z gumy a súčasťou balenia sú aj redukčné ventily. | Zdroj: Hornbach

Správny tlak vody

Pred pripojením hadice s niekoľkými zadažďovačmi k vodovodnému kohútiku je nutné vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika. Ako to zistiť? Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo, kým sa nádoba naplnila? Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu. Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné pripočítať ešte sekundu navyše. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu (niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu). Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika.

Ruka polieva záhradu
Zdroj: Hornbach

Príslušenstvo a skladovanie

Záhradné hadice by sa mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohli zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na stenu a hadicových bubnov, na ktoré možno hadicu navinúť.

Vozíky na hadicu: umožňujú úsporné skladovanie záhradnej hadice. Hadica sa na vozík navíja pomocou kľučiek rýchlo a jednoducho. Vozíky je možné opatriť napríklad prípojkou proti ohnutiu hadice, rámom zaručujúcim vysokú stabilitu alebo stopkou proti odkvapkávaniu vody.

Držiaky na hadicu: jednoduché riešenie na uskladnenie záhradnej hadice. Pomocou nástenného držiaka sa dá hadica navinúť a zavesiť na stenu. Držiaky na hadicu sa vyrábajú z kovu alebo plastu. Kovový držiak je robustný a má oproti plastovému variantu dlhšiu životnosť.

Žena polieva záhradu
Navijak na hadicu for_q. Ak chcete na záhrade udržať poriadok s hadicami, najlepším pomocníkom bude navijak na hadicu for_q. Vďaka nemu bude mať hadica vždy miesto a nebude sa lámať. Navijak je vyrobený z plastu a je v čiernej farbe. | Zdroj: Hornbach

Záhradné postrekovače a zalievacie tyče: koniec záhradnej hadice určuje, aké dávky vody budú záhradu osviežovať. Záhradné postrekovače a zalievacie tyče majú rôzne funkcie. Dá sa nimi zavlažovať, zalievať, jemne kropiť a dostať sa aj na ťažko prístupné miesta.

Vedenie hadice: ďalším praktickým pomocníkom na zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten pri pohybe po záhrade zabraňuje vláčeniu hadice cez záhony.

Zavlažovanie a hnojenie v jednom: praktickou vecou je automatický primiešavač hnojiva do zavlažovacieho systému. Má veľký plniaci otvor s indikátorom stavu naplnenia, ventil na vyprázdnenie pred príchodom mrazov alebo pred naplnením tekutého hnojiva.

Text a foto: Hornbach
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.