Odborník radí: Prihnojovanie trvaliek

Odborník radí: Prihnojovanie trvaliek

Pri chalupe máme pomerne dlhý trvalkový záhon. Vysadený je už asi 3 roky avšak rastliny v ňom stále nekvitnú tak, ako by mali. Záhon je pravidelne zavlažovaný a namulčovaný drvenou kôrou. Pri výsadbe sme použili kvalitný substrát ale zatiaľ sme rastliny neprihnojovali. Kde robíme chybu? J.K., Bratislava 

Problémom môže byť zlý výber rastlín do daných podmienok, teda na slnku máte druhy vhodné do polotieňa a naopak. Neuvádzate to, na akom mieste záhon máte. Takisto je dôležité, aby rastliny mali okolo seba dostatok miesta, teda nie je dobré sadiť ich nahusto. Rovnako si treba dať pozor aj na dreviny v okolí. Plytko koreniace druhy môžu trvalkám odoberať nielen vlahu ale aj živiny, dôsledkom čoho je potom slabšie kvitnutie.

Odborník radí:  Prihnojovanie trvaliek

Rozhodne by som záhon začal aj prihnojovať. Vo všeobecnosti je dobré skoro na jar, raz za 2-3 roky  nasypať k trvalkám preosiaty kompost. Okrem toho je pri vyšších kvitnúcich trvalkám potrebné dodať im živiny vo forme viacložkového hnojiva na jar, pred kvitnutím a ešte aj počas neho.  Niekedy sa vďaka tomu podarí trvalkám (napríklad stračonôžkam) eštre raz v danom roku rozkvitnúť. Pozor si treba dať aj na burinu v záhone – odoberá vlahu a živiny a takisto na výskyt chorôb a škodcov.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista  

Komentáre

  1. Taktiež treba povedať (napísať), že ak je záhon namulčovaný kôrou, pri jej rozklade mikroorganizmy v pôde, ktoré kôru rozkladajú vo zvýšenej miere spotrebúvajú dusík z pôdy a tým vzniká jeho nedostatok. Takže by som povedala, že bude potrebné najmä pohnojiť. Hustota výsadby pri trvalkách podľa mňa až taký problém nie je, pretože najmä pri trvalkách ide väčšinou o to, aby sa vytvoril zapojený porast, ktorý potláča rast burín.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.