Január so založenými rukami? Ale kdeže! Záhradkárov čakajú tieto dôležité práce
Hoci január vyzerá v záhrade na sladké ničnerobenie, pravdou je, že niekoľko praktických a udržiavacích činností sa nájde. Ak nechcete, aby vás jar privítala s výraznejšími škodami na rastlinách, určite ich neodkladajte na neskôr. Aké práce vykonať v januárovej záhrade?
Kontrola vždyzelených rastlín
Vždyzelené rastliny sa tvária odolne a neohrozene, no zimné mrazy k nim nemusia byť práve najvľúdnejšie. Ihličnaté a neopadavé listnaté kry vie cez zimu potrápiť vrstva snehu. Ak sa sneh dlhšie drží na korune dreviny, môže zapríčiniť jej rozčechnutie a lámanie konárov. Skôr, ako sa jemný sneh zmení na tvrdú snehovú škrupinu, sneh z korún otraste. Osvedčeným trikom je zväzovanie korún jutovým lanom.
Ďalším rizikom pre vždyzelené rastliny je dlhšie obdobie sucha bez zrážok. Počas slnečných dní, kedy teplota vystúpi nad nulu, doprajte týmto rastlinám miernu zálievku. Nezabudnite ani na rastliny v kvetináčoch. Pri nich však dávkujte vodu radšej v menšom množstve, aby cez noc nezamŕzala v kvetináči.
Starostlivosť o ovocné stromy
Január poznajú ovocinári ako mesiac, v ktorom sa čistí koruna stromov. Keďže sa netreba nikam náhliť, práce na úprave korún stromov môžu byť precízne vykonané. Odstrániť by ste mali všetky mumifikované plody a poškodené konáre, ktoré môžu byť ohniskom chorôb. V ďalšom kroku sú na rade konáre, ktoré neprospievajú tvaru koruny stromu a v nastávajúcej sezóne sa stávajú príťažou. Keďže sú ovocné stromy vo fáze vegetačného pokoja, strihanie je pre ne menej stresujúce. Platí však, že väčšie rany po strihaní/rezaní musíte zatrieť ochranným voskom.
Šetrný prístup k trávniku
To, v akom stave bude trávnik na jar, závisí od jesennej starostlivosti a náročnosti zimných mesiacov. V zime rast trávnika stagnuje, nevyžaduje si kosenie ani polievanie, no určite by nemal zostávať celkom bez povšimnutia. Riziko predstavuje dlhodobé zmáčanie (státie vody na niektorých miestach), zvyšky opadaných listov, činnosť domácich zvierat (hrabanie psa), ale aj častá chôdza po trávniku, ktorý spôsobuje lámanie stebiel. Je preto dobré skontrolovať kritické miesta, ohradiť časti, ktoré si obľúbil pes a obmedziť kráčanie po trávniku na minimum.
Zvýšená ochrana mladých rastlín
Vysadili ste v minulom roku nové rastliny do záhonov? Pre rastlinných nováčikov je prvá zima niekedy tiež poslednou. Aj keď ste možno zvolili rastliny s ideálnou mrazuvzdornosťou a súčasná zima neprináša silné mrazy, ich zakorenenie nemusí byť ešte dostatočné. Nedostatok slnka a neschopnosť dosiahnuť k vode a živinám ich definitívne vyčerpajú. Mladé rastliny v záhonoch a skalkách skontrolujte a vytvorte podmienky, ktoré im uľahčia prezimovanie (napríklad obloženie čečinou, ochrana koreňov jutovinou či vytvorenie mini striešok).
Údržba záhradného náradia
Poctivo slúži celú sezónu a teraz ticho hrdzavie v šope… Aj taký býva osud záhradného náradia cez zimu, no tento január to môže byť celkom inak. Pozrite sa na stav náradia a starostlivo o očistite. Vykonajte nabrúsenie, naolejovanie či dotiahnutie skrutiek. Odstráňte nedostatky a definitívne poškodené kusy vyhoďte. Náradie uložte na suché miesto takým spôsobom, aby sa pri státí/ležaní žiadnym spôsobom nedeformovalo.
Plánovanie v plnom prúde
Nie je na plánovanie výsadby v januári ešte priskoro? Nemusíte mať žiadne výčitky. Už koncom januára sa predsa predpestovávajú niektoré druhy priesad a letničiek, dokonca sa v obchodoch objavujú prvé stojany so semienkami. A tie najlepšie sa rozchytajú medzi prvými! Včasné plánovanie vám umožní zvážiť rôzne verzie a spôsoby rozmiestnenie rastlín v záhrade. Stále máte dostatok času naštudovať si nové záhradkárske poznatky a zoznámiť sa s tradičnými postupmi aj novými trendmi.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Áno
Zo založenými rukami. Už som sa nadrela dosť
To prenechám rodičom.
Ani sedeli celý život na zadku v úrade a u 1 zamestnávateľa. Je to ich život a hobby, nie môj