Februárový rez jabloní a hrušiek
Zdroj: shutterstock.com

Februárový rez na jabloniach a hruškách: Aká je jeho úloha a ako ho vykonať?

Dátum v kalendári dáva tušiť, že je čas na februárový rez. Patrí k základným krokom v starostlivosti o niektoré druhy ovocných stromov a môže mať veľký vplyv na ich zdravie i úrodu. Čo vykonaním predjarného rezu získate, ako k rezu pristupovať a pre ktoré stromy prináša najväčší osoh?

Februárový rez a jeho úlohy

Ovocinári vedia, že ak chcú, aby ich stromy rástli zdravo a mali hojnú úrodu, musia im venovať pravidelnú pozornosť v každom ročnom období. Hoci sa v prvých mesiacoch roka môže zdať, že listnaté stromy ešte odpočívajú a nič im nehrozí, opak je pravdou. Niektoré môžu byť ohrozené poveternostnými podmienkami, praskaním kôry a konárov či ťarchou snehovej pokrývky.

Okrem vizuálnej kontroly sa práve vo februári oplatí zobrať do rúk aj nožnice a pustiť sa dôležitého predjarného rezu. Tento rez sa odporúča vykonať ešte v období pokoja – teda niekoľko týždňov pred nástupom pučania. Medzi úlohy tohto rezu patrí predovšetkým:

  • podpora zdravého rastu a tvarovanie koruny do vyváženého stavu;
  • odstránenie poškodených častí koruny;
  • zabezpečenie presvetlenia koruny, čím sa zvýšia šance na bohatú úrodu v nastupujúcej sezóne.
Februárový rez jabloní a hrušiek
Zdroj: shutterstock.com
Pri predjarnom reze sa ovocinári zameriavajú najmä na zimou poškodené konáre, vyvažovanie tvaru koruny a vystrihovanie tzv. vlkov (vzpriamene rastúce konáre, na ktorých nerastú plody). Správne vykonaný februárový rez podporí zdravý rast koruny a dopraje každej časti dostatok svetla a priestoru.

Ako postupovať pri reze ovocných stromov na jar?

  • Februárový rez sa vykonáva predovšetkým na starších jabloniach a hruškách.
  • Dôležité je vystihnúť obdobie bez silných mrazov, kedy sú denné teploty niekoľko dní po sebe pár stupňov nad nulou a ani nočné teploty nie sú príliš nízke.
  • Na rez je potrebné použiť naostrené a hygienicky ošetrené záhradné nožnice, aby sa do rany nedostali patogény prenášané z minulého obdobia.
  • Pri reze na jabloniach a hruškách najskôr odstránime poškodené, napadnuté a zlomené konáre.
  • V ďalšej selekcii eliminujeme vzpriamene rastúce tenké konáre (vlky) a vetvy, ktoré ohrozujú budúcu stabilitu koruny.
  • V prípade jadrovín je vhodné ponechávať konáre, ktoré sú v tupom uhle ku kmeňu stromu.
  • Korunu tvarujeme tak, aby bola vo všetkých smeroch vyvážená a nepôsobila nadmerne husto. Pri križujúcich sa konároch zvážime, ktorý z nich je pre tvar a úrodu prínosnejší.
  • Neoplatí sa v tomto období vystavovať stromy radikálnym rezom, ktorých následkom by boli veľké rany. Každá väčšia rana musí byť ošetrená voskom, aby sa zamedzilo vysychaniu, vstupu plesní, húb či nežiaducich baktérií.
  • Mladým, na jeseň vysadeným stromom (či už ide o jadroviny alebo kôstkovice) korunu upravujeme až v marci.
Februárový rez jabloní a hrušiek
Zdroj: shutterstock.com

Naše tipy:

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje