Ako sa starať o stĺpovité jablone

Ako sa starať o stĺpovité jablone

Dobrý deň, zakladám novú malú záhradu a k plotu od susedov chcem vysadiť stĺpovité jablone. Nikto z okolia však nemá skúsenosti s ich pestovaním. Môžete mi poradiť, aké odrody sú vhodné do našej oblasti a ako sa o ne starať?  (Ivana K., Kysuce)

Stĺpovitý vzrast je genetická vlastnosť odrôd – vznikli šľachtením klasických odrôd jabloní s rôznymi typmi okrasných jabloní a ich klonov. Väčšinou sú odolné proti chrastavitosti, monilióze a múčnatke. V ponuke škôlok sú zimné odrody: ’Goldcats‘, ’Greencats‘, ’Redcats‘, ’Pomfital‘, ’Pompink syn Ginover‘, ’Red Spring‘, ’Rondo‘, ’Sonet‘; ako aj jesenné odrody: ’Pomredrobust‘ či ’Suncats‘. Nazývajú sa aj kolumnárne jablone (označenie CATS – Columnar Apple Tree Systems, voľný preklad: systém stĺpovitých jabloní) alebo baleríny (pre svoj štíhly tvar). Cena 1 stromčeka je 8,50 €.

Tvar korunky je veľmi kompaktný, dorastá maximálne do výšky 4 m a šírky 70 až 80 cm. Bočné konáriky sú krátke, tvoria úrodné ružice. Keďže dominantný je terminálny výhon (tzv. terminál), žiadajú si minimálny rez a tvarovanie. Skrátením terminálu možno redukovať výšku na 2,5 až 3 m, pričom v mieste rezu môžu vyrásť 2 až 3 nové terminály, ale stĺpovitý rast zostáva zachovaný.

Spon pri výsadbe je 0,50 m (medzi stromami v riadku), medzi radmi je 1,5 m. Vyhovuje im pestovanie vo voľnej pôde na rovine alebo v mierne zvlnenom teréne s možnosťou závlahy. V 4. až 5. roku po vysadení závlaha už nie je potrebná, korene sú schopné čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy.

Výhodou je, že tieto stromy nepotrebujú oporu po vysadení, výnimkou je výsadba vo veternej polohe. Prvá úroda býva už v 1. roku po vysadení; plná rodivosť je v 3. roku; úrody sú bohaté a pravidelné: na 1 m2 cca 10 kg plodov. Odrody sú cudzoopelivé, vhodným opeľovačom sú iné odrody stĺpovitých jabloní, ale i klasické, normálne rastúce odrody. Ak chcete zabrániť striedavej rodivosti, je potrebná prebierka plodov, a to tak, aby na každom plodonosnom konári zostal len 1 plod. Prebierku robte koncom júna. Plody dozrievajú v polovici septembra až začiatkom októbra, vo vhodných skladovacích podmienkach vydržia až do februára alebo aj do marca.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDobrá rada
Stĺpovité jablone môžete pestovať aj v nádobách, stromy však treba každé 3 až 4 roky presadiť do väčšej nádoby a prihnojovať, lebo v nádobách sa živiny spotrebujú rýchlejšie.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock.com

Komentáre

  1. Mám druhý rok vysadené stĺpové vreteno jabloní. Vedľa terminálu vyrastá druhý.
    Názory na strihanie sa líšia. Mám konkurenčný výhon odstrihnúť alebo nie ?
    Kde nájdem správny postup na pestovanie stĺpového vretena aby som nič nepokazil.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.