Ako sa starať o stĺpovité jablone

Ako sa starať o stĺpovité jablone

Dobrý deň, zakladám novú malú záhradu a k plotu od susedov chcem vysadiť stĺpovité jablone. Nikto z okolia však nemá skúsenosti s ich pestovaním. Môžete mi poradiť, aké odrody sú vhodné do našej oblasti a ako sa o ne starať?  (Ivana K., Kysuce)

Stĺpovitý vzrast je genetická vlastnosť odrôd – vznikli šľachtením klasických odrôd jabloní s rôznymi typmi okrasných jabloní a ich klonov. Väčšinou sú odolné proti chrastavitosti, monilióze a múčnatke. V ponuke škôlok sú zimné odrody: ’Goldcats‘, ’Greencats‘, ’Redcats‘, ’Pomfital‘, ’Pompink syn Ginover‘, ’Red Spring‘, ’Rondo‘, ’Sonet‘; ako aj jesenné odrody: ’Pomredrobust‘ či ’Suncats‘. Nazývajú sa aj kolumnárne jablone (označenie CATS – Columnar Apple Tree Systems, voľný preklad: systém stĺpovitých jabloní) alebo baleríny (pre svoj štíhly tvar). Cena 1 stromčeka je 8,50 €.

Tvar korunky je veľmi kompaktný, dorastá maximálne do výšky 4 m a šírky 70 až 80 cm. Bočné konáriky sú krátke, tvoria úrodné ružice. Keďže dominantný je terminálny výhon (tzv. terminál), žiadajú si minimálny rez a tvarovanie. Skrátením terminálu možno redukovať výšku na 2,5 až 3 m, pričom v mieste rezu môžu vyrásť 2 až 3 nové terminály, ale stĺpovitý rast zostáva zachovaný.

Spon pri výsadbe je 0,50 m (medzi stromami v riadku), medzi radmi je 1,5 m. Vyhovuje im pestovanie vo voľnej pôde na rovine alebo v mierne zvlnenom teréne s možnosťou závlahy. V 4. až 5. roku po vysadení závlaha už nie je potrebná, korene sú schopné čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy.

Výhodou je, že tieto stromy nepotrebujú oporu po vysadení, výnimkou je výsadba vo veternej polohe. Prvá úroda býva už v 1. roku po vysadení; plná rodivosť je v 3. roku; úrody sú bohaté a pravidelné: na 1 m2 cca 10 kg plodov. Odrody sú cudzoopelivé, vhodným opeľovačom sú iné odrody stĺpovitých jabloní, ale i klasické, normálne rastúce odrody. Ak chcete zabrániť striedavej rodivosti, je potrebná prebierka plodov, a to tak, aby na každom plodonosnom konári zostal len 1 plod. Prebierku robte koncom júna. Plody dozrievajú v polovici septembra až začiatkom októbra, vo vhodných skladovacích podmienkach vydržia až do februára alebo aj do marca.

Dobrá rada
Stĺpovité jablone môžete pestovať aj v nádobách, stromy však treba každé 3 až 4 roky presadiť do väčšej nádoby a prihnojovať, lebo v nádobách sa živiny spotrebujú rýchlejšie.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock.com

  1. slavino37 says:

    Mám druhý rok vysadené stĺpové vreteno jabloní. Vedľa terminálu vyrastá druhý.
    Názory na strihanie sa líšia. Mám konkurenčný výhon odstrihnúť alebo nie ?
    Kde nájdem správny postup na pestovanie stĺpového vretena aby som nič nepokazil.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje