Škodia aj vám na priesadách? Neveselé smútivky
Nejedného z nás často trápia poškodzovaním skleníkových či bytových rastlín. Vidíme lietať dospelé mušky a škodiace larvy zatiaľ spokojne žijú v pôde a konzumujú korienky. Čo s nimi?
Galéria
Spôsobujú veľké škody na mladých rastlinách, zakoreňovaných odrezkoch aj priesadách. Každý z nás to už iste zažil. Okolo rastlín lietajú malé, asi 2 – 4 mm dlhé, čierne mušky. Majú dva páry čiernosivých, dymovo sfarbených krídiel. Mušky samy priamo rastlinám neškodia, môžu však prenášať množstvo patogénnych húb Phytophthora či Pythium. Škodlivé sú však hlavne larvy smútiviek. Darí sa im vo vlhkom, humusovom pôdnom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky. To má, samozrejme, vplyv na zdravotnú kondíciu rastlín, pretože práve najjemnejšími vlásočnicami rastliny prijímajú z pôdy pôdny roztok, a teda vodu a živiny, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Okrem toho, obhrýzaním podzemných častí rastlín otvárajú larvy smútiviek cestu hubovým chorobám. Ako však predísť tomu, aby sa u nás smútivky vôbec rozmnožili? Kľúčom je poznať ich vývojový cyklus.
Nematódy, larválne štádium smútivky, ktoré škodí na korienkoch rastlín. foto: Ing. Zoltán Tamašek
Nezničiteľné smútivky
Larvy a kukly smútiviek sú hromadne prenášané v substráte do obchodov s kvetinami, kde sa z nich liahnu mušky. Pri silnom výskyte sú problémom, keďže lietajú všade naokolo.
Smútivka Bradysia paupera: samičky žijú len 3 až 7 dní a kladú celkom 20 – 40 vajíčok reťazovo alebo na kopu do vlhkej pôdy, rašelinového substrátu alebo na zvyšky rastlín. Larvy sú 5 až 7 mm dlhé, štíhle, beznohé, sklovito priehľadné so zreteľným tukovým telieskom vo vnútri tela. Doba vývoja od vajíčka po dospelé štádium trvá v skleníku alebo v bytoch najmenej tri týždne a larvy prechádzajú až štyrmi vývojovými štádiami.
Celkovo však vývojový cyklus smútiviek trvá 22 až 30 dní, pričom do roka dospieva hneď niekoľko generácií. Dospelé smútivky sa šíria lietaním vzduchom, no larvy môžu byť roznášané aj zakúpeným a infikovaným substrátom. Pestovatelia skleníkových rastlín by sa ich radi zbavili, ale väčšinou nevedia ako. Najúčinnejšia cesta je cesta biologického boja – pomocou parazitických hlístic. Aby bol tento spôsob účinný, je veľmi dôležité hlístice včas nasadiť.
Planty trpiace ožieraním korienkov larvami smútnic. foto: Ing. Zoltán Tamašek
Biologická ochrana
Veľmi účinnou metódou boja proti pôdnym larvám škodlivého hmyzu všeobecne je práve napadnutie parazitickými hlísticami z čeľadí Steinernematidae. Hlístice sú úspešne využívané proti pôdnym larvám smútiviek, mínerkám či háďatkám. Pritom len invázna larva parazitickej hlístice, čiže 3. larválne štádium, žije aktívne v tele svojho hostiteľa. Ako to vlastne funguje?
Invázne larvy hlístic majú špeciálne receptory, ktoré vnímajú zvýšenú koncentrácie oxidu uhličitého v pôde. Ten vydychujú larvy škodlivého hmyzu ukryté v pôde. Podľa vyššej koncentrácie oxidu uhličitého invázne larvy hlístic tieto larvy neomylne nájdu a vniknú do nich tráviacimi a dýchacími otvormi. Každá hlística si so sebou prináša symbiotickú baktériu z rodu Xenorhabdus skrytú v špeciálnom puzdierku kvapkového tvaru. Po vniknutí hlístic do hostiteľa sa baktéria v larve hmyzu uvoľní, množí sa a vylučuje jed, ktorým v priebehu 24 – 48 hodín larvu zabije. V tele mŕtvej larvy hlística dospieva a množí sa. Dospelá hlística má nitkovito pretiahnuté telo, dlhé asi len 0,1 mm. Samičky hlístic kladú vajíčka, z ktorých sa liahnu larvy, ktoré keď dorastú do štádia inváznej larvy, aktívne opúšťajú mŕtvu larvu hmyzu a napádajú ďalšie živé larvy. Vývojový cyklus hlístic môže trvať 7 až 21 dní.
Smútivka, dospelé štádium. foto: Ing. Zoltán Tamašek
Termín a spôsob aplikácie
Čas, množstvo aj spôsob aplikácie hlístic do pôdy sú veľmi dôležité faktory. Po zistení výskytu smútiviek na žltých lepových doskách ihneď aplikujeme parazitické hlístice do pôdy v počte asi štvrť až pol milióna kusov na 1 štvorcový meter. Pri veľkom výskyte lariev smútnic je odporúčaná aplikácia až 1 milión hlístic na štvorcový meter, aplikáciu je nutné opakovať. Samotná aplikácia je jednoduchá a robíme ju formou zálievky alebo postrekom na dobre prevlhčenú pôdu. Pozor, len na prevlhčenú pôdu, nie premočenú! Naopak, hlístice nikdy neaplikujeme ani na suchú a slnkom ožarovanú pôdu. Sú totiž citlivé na UV žiarenie, preto ideálny čas aplikácie je za slnečných dní len skoro ráno alebo až večer. Počas dní, keď je zamračené, hlístice môžeme aplikovať kedykoľvek. Po aplikácii je nutné udržiavať pôdu mierne vlhkú.
Mladé rastliny, ktoré podľahli masívnej invázii smútnic. foto: Ing. Zoltán Tamašek
Správna aplikácia
Ak postrekujeme, tak vždy len pomocou čistého a dôkladne umytého postrekovača. Nesmú byť v ňom ani na ňom zvyšky akýchkoľvek chemikálií. Počas postrekovania by tlak v postrekovači nemal byť väčší ako 3 bary. Ak používame krhlu alebo vedro, musíme si uvedomiť, že hlístice sa v postrekovej kvapaline rýchlo usádzajú na dno, a preto je nutné obsah vedra či postrekovača raz za čas premiešať. Po zálievke či postreku dospelé smútnice ešte niekoľko dní poletujú, vyletujú zo substrátu, potom však postupne celkom vyhynú. Larvy smútnic sú ihneď v pôde napadnuté hlísticami, takže ďalšie generácie mušiek sa už nevyvinú.
Jedno balenie hlístic obsahuje asi 5 miliónov hlístic a môžeme ním ošetriť v závislosti od intenzity výskytu lariev smútnic až 8 – 10 štvorcových metrov plochy.
Text a foto: Ing. Zoltán Tamašek
ZDROJ PR článok
Komentáre