Čo so stočenými koncami na cesnaku?
Mám nasadený jesenný cesnak (odroda Karol IV.) a vrcholy sa začínajú stáčať. Mám ich čo najskôr odstrániť? (Branislav D., e-mail)
Mám vysadené 4 rady cesnaku. Na 2 radoch vyrástli v strede rastliny stočené stonky. Môžem stonku odrezať? (Mária K., Most pri Bratislave)
V oboch prípadoch pestujete cesnak paličiak, ktorý tvorí kvetné stonky. Treba ich čo najskôr odrezať – najlepšie je, ak je stonka ešte špirálovito stočená, aby sa cibuľka s rastúcimi strúčikmi nevyčerpávala tvorbou kvetnej stonky. Môže sa stať, že na niektorú zabudnete. Postupne sa vyrovná, to je znak, že cesnak je už zrelý a môžete ho vybrať z pôdy. Ak porovnáte strúčiky, tie bez kvetnej stonky budú väčšie. Odrezané stonky môžete použiť v kuchyni.
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.cz
(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)
Dobry den, mam otazku, ktora sice velmi nesuvisi s temou ale neviem kde by som inak mohla napisat. Mam problem s rastlinami v byte. Akukolvek si kupim, dostanem, donesiem, zvadne. Je jedno, ci je to kvet rezany, alebo v kvetinaci, od orchidee az po slnecnice mi vsetko vadne. Dostala som velky bonsaj, ked som ho priniesla domov, opadali mu listky, myslela som ze je to normalne, ked rastliny menia prostredie, zacal pomaly vyhanat, ale ako keby sa zastavil, je okvetnenych len par stoniek a nvrchu mi dokonca celkom vyschol kmen, co je divne, lebo poda je stale vlhka, kupila som aj hnojivo, ale ziadna zmena. O orchideach ani nehovorim, kvety mi opadavaju okamzite po par dnoch ako ich donesiem domov, a to nie postupne, rovno aj tri naraz. Chryzantemky, alo vera, vsetko, vsetko mi uz po kratkej dobe zacne vadnu a vysychat a to aj napriek tomu, ze sa o ne staram, polievam, maju dostatok svetla aj polotiena. Jedine, co mam uz vyse roka a stale sa drzi je mala palmicka, pravdepodobne druh draceny, neviem presny nazov. Mozete mi prosim vas poradit, som uz zufala z toho. Skusala som zmenit aj miesto, ale myslim si, ze keby to bolo miesto, nedarilo by sa iba jednemu druhu napr orchidey, ale mne nevydrzi ziadny kvet. Aj ich postrekujem, polievaj odtsatou vodou, niektore hnojim, aj tak nic nepomaha. Je mi to luto, lebo kvety milujem, stale ich vsak vyhadzujem a skusam kupovat nove, v rozlicnych obchodoch, ale nic nepomaha. Dakujem velmi pekne za odpoved.
Natalia, velmi sa v tom nerozumiem, ale myslim, ze sa o tie kvety staras az prilis vela, ja moje polejem. len sem tam, ked ma napadne a rasu bez problemov,
pises, ze ti vyschla aj Aloe Vera, si si ista, ze bola vyschnuta, pretoze tejto rastline staci, ked ju polejes raz do mesiaca , mozno bola premocena a tie korene zhnili, skus polievat menej, nechaj tu hlinu vzdy preschnut, mozno bude chyba vo vode, skus dazdovu, alebo premiesaj hlinu so seramis aby korene mohli lepsie dychat – nie som expert, ale mozno sa ti tu niejaky este ozve 😉
Milá Natália ,myslím si ,že problém bude najskôr pri koreni rastliny.Tak ako napísal Kuko,rastlina môže byť preliata a začne jej odhnívať koreňová sústava. V tomto prípade rastlinu treba urýchlene presadiť do ľahkej hliny,najlepšie preosiatej, zmiešanej s pieskom a rašelinou v pomere cca 4:2:1, skôr suchej ako vlhkej a nepolievať iba jemne rosiť na listy.Pred presadením skrátiť korene a odstrániť poškodené a zahnívajúce. Rastlinu netreba vystavovať priamym slnečným lúčom.V ďalšom prípade prispôsobiť PH (kyslosť-zásaditosť) substrátu podľa druhu rastliny.V treťom prípade ak si kúpime rastlinu, treba zistiť či nemá vytvorený koreňový bal ktorý taktiež nie je žiadúci a treba ho odstrániť.Tu by som doporučoval si pozrieť pestovanie papriky podľa Jana Meisla,kde na videu ukazuje ako má zdravý koreň vypadať a ako to docieliť.Tak je to aj u ostatných rastlín. Pri kúpe hocijakej rastliny alebo kvetu si treba uvedomiť,že im meníme prostredie, niekedy až drasticky,preto si treba všímať v akom prostredí boli a do takého ich podľa možností aj dať,poprípade sa aj opýtať priamo v obchode alebo pozrieť na internete,čo je pre uvedenú rastlinu najlepšie.Pravdu môže mať aj Zlata s ovocím ,najmä jablkami,ktoré obsahujú pektín a ten napomáha k dozrievaniu a tým aj odlišnej zmene prostredia.Samozrejme príčin môže byť viacero a aj príliš prehnojený substrát je viac na škodu ako na osoh.Záverom by som iba dodal: treba normálnym gazdovským rozumom porozmýšľať v čom môže tkvieť príčina Vášho neúspechu.S pozdravom Miroslav.
Natália ja som mala takýto problém s orchideou a náhodou som raz niekde čítala, že zle im robí prítomnosť ovocia. Neviem ako Ty ale ja som ozaj mala v miestnosti stále ovocie v mise a hlavne jablká a banány. Dala som ich odtiaľ preč a orchidei ozaj prestali žltnúť a opadávať púčiky. Teraz mi pekne kvitne.