Čo so škvrnami a húsenicami na muškátoch

Čo so škvrnami a húsenicami na muškátoch

Už niekoľko rokov mám problém s muškátmi na balkóne. Najprv sú krásne, potom príde zlom a na lístkoch sa začnú robiť škvrny. Polievam ich primerane. Medzi zeleňou na balkóne občas natrafím aj na zelené húsenice, ktoré žerú listy. Veľmi ťažko sa hľadajú, ich prítomnosť vnímam cez zničené listy a na zemi nájdem ich trus – guľôčky veľké asi ako makové zrnko. Aj postrekujem (neviem názov prípravku), ale už nezaberá. (Janka D., Martin) 

Ak príčinou škvŕn na listoch nie je nadmerná závlaha, pravdepodobnejšia bude hubová choroba hrdza muškátov (Puccinia pelargonii zonalis). Napáda najmä vzpriamene rastúce muškáty. Šíri sa v daždivom počasí, keď je vyššia vzdušná vlhkosť, a pri častom polievaní na listy. Obyčajne sa prenesie z chorých materských rastlín pri odoberaní odrezkov. Huba koncom leta vytvorí zimné spóry (vonku by neprezimovali) a tie prezimujú na materských rastlinách. Ak pestujete vlaňajšie prezimované choré muškáty, je pravdepodobné, že nákaza sa rozšíri aj tento rok. Po vyložení rastlín na balkón (máj) zimné spóry vo vlhku a teple vyklíčia. Vytvorí sa podhubie, v ktorom dozrejú letné spóry. Podhubie nájdete ako hrdzavohnedé zhrubnutia – škvrny na rube listov. Najvhodnejšie je napadnuté rastliny zlikvidovať a zaobstarať si nové. Z prípravkov môžete vyskúšať fungicídy: Dithane M 45 či Novozir. Požerky na listoch spôsobujú húsenice mory bavlníkovej (Helicoverpa armigera) a mory kelovej, kapustovej (Mamestra oleracea). Húsenice cez deň spia tesne pod rastlinami, prípadne sa trošku zahrabú do kyprej pôdy. Večer a v noci vylezú z úkrytu a kŕmia sa listami. Chutí im najmä jemné pletivo. Napádajú aj plody rajčín, papriky a kukurice. Rastliny môžete pri hromadnom výskyte húseníc chemicky ošetriť prípravkami Decis EW 50 alebo Integro. Prípravky treba striedať a ošetrenie opakovať.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.