Je možné zachrániť poškodený citrónovník?

Je možné zachrániť poškodený citrónovník?

Nášmu citrónovníku sa darilo celkom dobre. Urobila som ale jednu chybu – počas horúcich dní som ho vyložila von na slnko. Hneď ako som si všimla, že listy schnú a sú spálené, schovala som ho dnu. Postupne mu ale začali opadávať listy a teraz už zostali len holé konáriky. Je ešte možné ho zachrániť alebo je poškodený už natrvalo? e-mail, Lucia Š., Bratislava

Skúste z konárikov odstrihnúť suché časti až po zdravú časť a umiestnite ho na svetlé miesto, vyhovuje mu teplota okolo +15 °C. Obmedzte zálievku na minimum – zalievajte, len keď je substrát preschnutý, jemne roste vlažnou odstátou vodou nadzemnú časť pomocou rozstrekovača. Nadmerná závlaha nepriaznivo ovplyvňuje množstvo kyslíka v pôde – v substráte. Koreňový kŕčik a jemné korienky pod povrchom substrátu sú citlivé aj na mechanické poškodenie. Aj drobné poranenie môže byť vstupnou bránou pre infekciu. Citrusy majú v zime prirodzené obdobie vegetačného pokoja. Chce to určitý čas a trpezlivosť, je predpoklad, že vyrastú nové výhonky z adventívnych, teda spiacich, púčikov. Uvidíte na jar, ako bude citrónovník reagovať. Možno sa ho ešte podarí zachrániť a budete sa tešiť z úrody.

Text Ing. Hana Szabóová Foto istock

Komentáre

  1. Peter Szabó says:

    Niečo podobné sa mi stalo pred rokom. Odrezal som suché časti konárikov, umiestnil do chladnejšej izby a na jar som ho začal zalievať koncentrátom na citrusy od spoločnosti AGRO CS, 0,25 l s prídavkom železa proti žltnutiu listov. Vyrástli nové výhonky, množstvo listov a teraz sa teším plodom.

  2. citronovnik mi napala molica čo s tým .Cez leto bol vonku teraz kvitol ,kvety opadli ale ho napadla molica, vori sa taky lepkavy film po listoch ,ako mu pomožem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.