Je možné zachrániť poškodený citrónovník?

Je možné zachrániť poškodený citrónovník?

Nášmu citrónovníku sa darilo celkom dobre. Urobila som ale jednu chybu – počas horúcich dní som ho vyložila von na slnko. Hneď ako som si všimla, že listy schnú a sú spálené, schovala som ho dnu. Postupne mu ale začali opadávať listy a teraz už zostali len holé konáriky. Je ešte možné ho zachrániť alebo je poškodený už natrvalo? e-mail, Lucia Š., Bratislava

Skúste z konárikov odstrihnúť suché časti až po zdravú časť a umiestnite ho na svetlé miesto, vyhovuje mu teplota okolo +15 °C. Obmedzte zálievku na minimum – zalievajte, len keď je substrát preschnutý, jemne roste vlažnou odstátou vodou nadzemnú časť pomocou rozstrekovača. Nadmerná závlaha nepriaznivo ovplyvňuje množstvo kyslíka v pôde – v substráte. Koreňový kŕčik a jemné korienky pod povrchom substrátu sú citlivé aj na mechanické poškodenie. Aj drobné poranenie môže byť vstupnou bránou pre infekciu. Citrusy majú v zime prirodzené obdobie vegetačného pokoja. Chce to určitý čas a trpezlivosť, je predpoklad, že vyrastú nové výhonky z adventívnych, teda spiacich, púčikov. Uvidíte na jar, ako bude citrónovník reagovať. Možno sa ho ešte podarí zachrániť a budete sa tešiť z úrody.

Text Ing. Hana Szabóová Foto istock

  1. Peter Szabó says:

    Niečo podobné sa mi stalo pred rokom. Odrezal som suché časti konárikov, umiestnil do chladnejšej izby a na jar som ho začal zalievať koncentrátom na citrusy od spoločnosti AGRO CS, 0,25 l s prídavkom železa proti žltnutiu listov. Vyrástli nové výhonky, množstvo listov a teraz sa teším plodom.

  2. Pjontek says:

    citronovnik mi napala molica čo s tým .Cez leto bol vonku teraz kvitol ,kvety opadli ale ho napadla molica, vori sa taky lepkavy film po listoch ,ako mu pomožem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje