Červce na rastlinách v záhrade: Ako proti ním bojovať?
Na jabloni, čučoriedke, maline aj na rajčine sa vyskytol živočíšny škodca – biely s pavučinkou (prikladám fotografiu). Ako sa ho zbaviť? (Jana H., Bratislava)
Na rastlinách sa pravdepodobne objavil niektorý druh červca (Coccoide). Známych je okolo 5 000 druhov, u nás sa ich vyskytuje približne 200. Červce sú veľmi drobný hmyz (1 až 10 mm), sú teplomilné, väčšinou sa vyskytujú v tropických a subtropických oblastiach. U nás ich možno nájsť v skleníkoch, na izbových rastlinách a rastlinách letnených vonku v záhrade. Do roka majú obvykle 1 generáciu, ale samičky nakladú aj tisíce vajíčok. Červce prezimujú ako vajíčka, larvy alebo dospelé jedince na rastlinách v pazuchách listov, prasklinách, otvoroch a štrbinkách. Do úvahy však prichádza aj možnosť prenesenia škodcu novokúpenou rastlinou či substrátom do záhrady. Preto už pri kúpe treba novú rastlinu pozorne prezrieť, po prinesení domov izolovať od ostatných na minimálne 2 – 3 týždne a priebežne sledovať zdravotný stav.
Červce si všeobecne vyberajú a napádajú oslabené rastliny rôznych druhov. Škodia cicaním rastlinných štiav, na povrchu rastliny zanechávajú sladké výlučky – medovicu, na ktorej sa množia huby čerňovky. Poškodenie rastliny sa prejaví zmenou farby, predčasným opadávaním listov, deformáciami, poruchami kvitnutia, rastlina môže časom zahynúť. Zbaviť sa červcov je pomerne ťažké, pretože povrch tela dospelých jedincov – vtedy ich obvykle na rastline objavíme – si chránia bielymi voskovými výlučkami – vláknami, ktoré na prvý pohľad pripomínajú chumáčiky vaty. Larvy nie sú chránené týmito vláknami. Z chemických prípravkov možno použiť Dursban 480EC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20SP. Prípravky treba striedať a ošetrenie opakovať minimálne 2- až 3-krát, aby boli zasiahnuté všetky vývojové štádiá škodcu.
Škodcu možno ničiť i mechanicky častým umývaním listov a stoniek napadnutých rastlín mäkkou špongiou vlažnou vodou so saponátom.
Použitie biologickej ochrany parazitickými osičkami Citripar, Leptopar a dravými lienkami Cryptobug je účinné len v interiéri (zimné záhrady, skleníky). Pri menšom výskyte môžeme škodcu postupne ničiť tyčinkou s vatičkou namočenou v liehu. Samozrejme, ak objavíme škodcu na rastline pestovanej v nádobe, ihneď ju preventívne izolujeme od ostatných zdravých rastlín.
Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Tiež som objavila tieto potvorky v záhrade už po dva roky. Podľa foto vidím, že ide o identického tvora, podľa tvaru tela a si nejaká bzdocha, v druhej polovici leta takmer zaplavili záhradu. Mám strach, koľko ich bude toho roku, lebo ich množstvo sa exponenciálne zvyšuje a zdá sa mi, že má viac generácií da roka.