Ako sa starať o medinilu

Ako sa starať o medinilu

Do daru som dostala krásne zakvitnutú rastlinu s názvom medinila. Údajne však ide o náročnú izbovú rastlinu. Čo robiť, aby som ju udržala čo najdlhšie v atraktívnej podobe? M.A., Bratislava

Medinila (Medinilla magnifica) je už na pohľad atraktívna a robustnejšia rastlina, avšak náročnejšia oproti iným izbovým rastlinám. Žiada si dostatok tepla a to hlavne počas sezóny (ideálne do 25 stupňov), v zime jej stačí aj chladnejšie (do 15 stupňov).

Nevyhnutné je umiestnenie na svetlom mieste, ale nie na priamom slnku. Pozor treba dať pri kvitnúcich rastlinách. Hýbať s nimi by sa malo čo najmenej, takisto by nemali stáť v prievane.

Rastlina oveľa lepšie rastie v priestoroch s vyššou vzdušnou vlhkosťou, je dobré ju denne postrekovať vlažnou vodou, prípadne sem tam osprchovať. Na postrekovanie vodou netreba zabúdať hlavne počas kvitnutia. Suchý vzduch jej vyslovene škodí a rastlina chradne, zasychajú jej okraje listov.

Zabezpečiť jej treba dostatok priestoru a väčšiu vegetačnú nádobu, keďže ide o mohutnejšiu rastlinu. Substrát v nádobe treba udržiavať neustále mierne vlhký pričom zálievková voda by mala mať izbovú teplotu. Potrebné je zalievať len mäkkou vodou. Atraktivitu rastliny podporí pravidelné prihnojovanie hnojivami na kyslomilné rastliny (azalky). V lete možno rastlinu pestovať na chránenom, polotienistom mieste v záhrade či na terase.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

  1. Hlavne si treba pri pestovaní medinily (teda aj iných dnes predávaných kvetov) obzrieť ako vyzerajú korene v kvetináči. Ja som dostala nádhernú medinilu do daru, no po cca 1/2 roku postupne odchádzala. Keď sme ju chceli presadiť, zistili sme, že kvetináč v zemine ukrýval ďalší kvetináč (ak sa to tak dá nazvať) s priemerom 2 cm, čo rastlinku vlastne dusilo. Takže okrem hnojenia a starostlivosti o kvietok si asi hneď po zakúpení, darovaní….skontrolovať obsah kvetináča, aby napriek starostlivosti kvietok neodumrel. Dnešní obchodníci sa snažia zarábať a nie predávať kvety, ktoré vám budú dlho robiť radosť

    1. Žofia Nagyová says:

      Tiež som pred dvoma týždňami dostala do daru medinillu a postupne jej uschli niektoré listy. Kvety ešte má, polievam ju striedmo, sledujem,či je pôda aspoň trochu vlhká, ale napriek tomu okraje ďalších troch listov začínajú schnúť. Okrem toho má ešte aj puk kvetu, ktorý sa ďalej nerozvíja, zostal zakrpatený. Ako mám rastlinu zachrániť?

  2. Anikó Chvostáčová says:

    Prosím Vás poraďte mi niekto.Moja medinilla odkvitla je bez listov.Neviem či sa dá ešte zachrániť. Ďakujem.

  3. Medinila mi odkvitla ale aj listi mi pomali poodpadavali vlahy ma dostatok aj sprcholal som ju kvetinač myslim je dostatocny neviem už je po nej ci je to normalne

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.