zelena je trava udrzba je hra ii.
Galéria (9)

Zelená je tráva, údržba je hra II.

Smaragdový trávnik, tvoriaci zelené srdce záhrady, je snom každého užívateľa záhradného priestoru. Na pohodlnú údržbu treba myslieť už pri jeho zakladaní na správnom mieste, pri navrhovaní tvaru a výbere typu trávnika. Druhý diel.

 

Galéria

Plocha trávnika

Od tvaru a veľkosti trávnikovej plochy závisí racionálnosť jeho údržby. Najčastejším tvarom trávnikovej plochy je obdĺžnik, štvorec, ovál, kruh i zvlnený zaoblený pás alebo nepravidelná plocha ľadvinkového tvaru, nadväzujúca na terasu či ohraničená záhonmi výsadieb. Trávniková plocha by mala mať taký tvar, aby sa dala dobre kosiť kosačkou (s určitým záberom vykášaného pásu), teda mala by byť kompaktná, na okrajoch zaoblená, bez príliš zúžených miest (kade neprejde kosačka). Umiestnenie prvkov do trávnikovej plochy nielen rozbíja celkový dojem, ale aj sťažuje údržbu plochy, pretože je nevyhnutné obkášať viaceré prvky umiestnené vnútri.
 
Okraje
Trávy sú skupinou odnožujúcich bylín, ktoré sa rozmnožujú aj vytváraním nových trsov na odnožiach materskej rastliny, preto má porast tendenciu rozrastať sa. Aby sme okraje trávnika udržali vo vymedzených hraniciach a umožnili kvalitné kosenie (bez nakláňania žacieho stroja), je vhodné olemovať ho trvalou obrubou alebo upravovať opakovaným strihaním mačiny. 
 
Vymedzenie trvalou obrubou je dlhodobým riešením, pričom z hľadiska umiestnenia môže byť v jednej úrovni s trávnikom alebo vyvýšená. Obruba v jednej úrovni, napr. úzka dláždená alebo zapustený kovový či umelohmotný pás, tvorí rozhranie medzi plochami a uľahčuje kosenie okraja trávnatej plochy. Vymedzenie špeciálnymi plastovými obrubníkmi, vyvýšenými keramickými obrubami alebo palisádovým lemom síce bráni vzájomnému prerastaniu vegetácie, ale okraj trávnika sa musí skracovať prácne nožnicami alebo akumulátorovým zastrihovačom. Na oddelenie trávnika od ostatných výsadieb možno využiť aj vegetačný lem zo strihaných kríkov, no aj tu treba opakovane zastrihovať mačinu okraja.
 
Kosenie a polievanie
Pravidelnou údržbou trávnika počas vegetačného obdobia je kosenie a polievanie porastu, občasné prihnojenie a prípadne obnova staršieho trávnika prevzdušňovaním a prerezávaním.
Základom starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie. Okrasný trávnik má mať výšku asi 3 až 5 cm. Optimálne je preto kosiť pri 5 cm a skracovať steblá o jednu tretinu, teda na 3 cm. Pobytový a rekreačný trávnik, využívaný na pobyt aj na hry, môže byť o niečo vyšší (4 cm) a kosí sa pri 6 až 8 cm. Táto výška tráv umožňuje prístup slnečných lúčov na povrch plochy a bráni rozvoju machu v trávniku. Optimálna frekvencia kosenia je (spravidla) dvakrát do týždňa. Čas prvej kosby trávnika závisí od priebehu jarného počasia a spadá do obdobia kvitnutia forzítie (Forsythia). Naposledy kosíme koncom októbra, aby bol trávnik pred zimou pokosený.
 
Okrem pravidelnosti je dôležité, aby sa kosilo dobre nastavenou kosačkou s ostrými žacími lištami a za sucha. Krátka pokosená tráva sa na trávniku môže ponechať, ale musí byť rovnomerne rozložená po povrchu plochy. Ak by sme ponechali dlhé steblá alebo hrubšiu vrstvu, spôsobilo by to na trávniku značné škody zadržiavaním vlhkosti:  porast by poľahol a vyhnil. 
 
Ak sa v trávniku objaví napriek všetkej starostlivosti vytrvalá burina (púpava lekárska, skorocel kopijovitý, stavikrv vtáčí), snažíme sa ju odstrániť. Treba ju vyryť dlátom aj s koreňmi tak, aby sme nepoškodili okolitú plochu. Jednoročné buriny pri častom kosení vymiznú samy. 
 
Spôsob kosenia trávnikovej plochy
Spôsob kosenia závisí od základného tvaru trávnikovej plochy. Pravidelnú pravouhlú plochu kosíme tak, že začíname okrajmi na protiľahlých koncoch. Skosenie okrajov umožní ľahší nájazd do vnútrajška plochy, ktorý potom postupne jedným a druhým smerom kosíme v ľahko sa prekrývajúcich pruhoch, pričom pri obrátkach nebudú zostávať nepokosené miesta.
 
Nepravidelná trávniková plocha sa skosí najprv po celom obvode, potom sa v pozdĺžnych pruhoch pokosí jedna časť od stredu smerom k jednému okraju a neskôr nepokosená druhá časť od stredu k druhému okraju. Celkom nepravidelné plochy so zvlnenými okrajmi a vybiehajúcimi zálivmi kosíme najprv po obvode a potom podľa tvaru jednotlivých častí a záberu používanej kosačky.
 
Potreba vlahy
Pobytový a rekreačný trávnik potrebuje pravidelnú zálievku v takom množstve, aby voda prevlhčila aj hustý koreňový systém siahajúci do malej hĺbky. Ideálny jednorazový objem zálievky pri zavlažovaní (postrekovaním) je v priemere okolo 20 mm. Je to množstvo 20 l/m2 vody, ktoré musí dostať najmä novozaložený alebo mladý trávnik. Tento objem vody prevlhčí pôdu do hĺbky asi 20 cm. Starší trávnik môže vystačiť aj s 10 l/m2, no ak ho chceme mať sviežo zelený počas celého vegetačného obdobia (od apríla do októbra) musí dostať na každý štvorcový meter až 500 litrov vody vo forme umelej závlahy a zrážok. Počas obdobia sucha treba zavlažovať každý tretí alebo štvrtý deň na ľahkých pôdach alebo raz za týždeň na ťažkých pôdach.

 

Ing. Ľubica Lešinská
Foto: Ing. Ľubica Lešinská a archív vydavateľstva
 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje