Starostlivosť o trávnik v jeseni (1.časť)
Trávnik v záhrade nám celé leto slúžil ako zelený koberec pokrývajúci plochu, slúžiaci na chodenie, hranie detí i rekreačné športovanie a jeseň je obdobím, kedy ho treba regenerovať a pripraviť na prežitie zimy.
Galéria
Počas vegetačného obdobia trávnik kosíme, zavlažujeme a prihnojujeme. Táto starostlivosť má za cieľ vytvoriť a udržať trávnatú plochu nielen peknú, sviežo zelenú, ale aj s dostatočne pevným a pružným povrchom, čo najviac odolným proti zošliapávaniu za každého počasia. Zároveň musí byť trávnatý povrch aj dostatočne priepustný pre zrážkovú vodu, čo sa dá dosiahnuť len pri nižšom zostrihu trávových stebiel. Pri ponechanom vyššom poraste tráv, zvlášť na svahu, sa steblá alebo aj celé trsy pri zrážkach ohnú a pôsobia ako šindle na streche, z ktorých voda rýchlo stečie do nižších polôh a nemá čas vsiaknuť.Kosenie
Základným predpokladom dosiahnutia estetickej zelenej a hustej trávnatej plochy je kosenie. Intenzívne udržiavaný trávnik kosíme už pri výške 6 – 8 cm, pričom ponechávame trávu vysokú 3 – 4 cm. Krátku pokosenú trávu na trávniku môžeme ponechať, ale musíme ju rovnomerne rozhrabať. Ponechanie dlhej trávy alebo hrubšej vrstvy by na trávniku urobilo značné škody zadržiavaním vlhkosti, čo by spôsobilo poliehanie a hnitie porastu.
Ak sa v trávniku objaví napriek všetkej starostlivosti vytrvalá burina (púpava lekárska, skorocel kopijovitý, stavikrv vtáčí), treba ju odstrániť vyrytím dlátom alebo dlhším vypichovačom tak, aby sme sa dostali k jej koreňom, ale nepoškodili okolitú plochu. Jednoročné buriny pri častom kosení vymiznú samy.
Výška strihu trávnika
po založení z 10 na 5 cm; okrasný 2,5 – 3 cm; rekreačný 3,5 – 4,5 cm; na tienistom mieste 5 cm;
prerastený po dovolenke 16 cm; prvá kosba 8 cm; druhá kosba 4 cm
Zavlažovanie
Počas vegetačného obdobia podľa potreby zavlažujeme. Na prevlhčenie pôdy pod trávnikom postačujú zrážky vo výške 10 – 15 mm. Pri umelom zavlažovaní toto množstvo dosiahneme, keď 1 m2 plochy pokropíme 10 – 15 l vody, teda vodou z jednej alebo jednej a pol polievacej kanvy.
Trávnik prežije obdobie sucha aj bez zavlažovania, ale trávy pri nedostatku vody zvinujú listy, zosivejú a nakoniec zhnednú. Po dodaní vlahy znova vyrazia nové listy z koreňového systému, ale suché steblá zostanú v poraste a spôsobia v konečnom dôsledku rýchlejšie splstnatenie trávnatej mačiny, ktoré bráni vo vsakovaní vody ku koreňom.
Extenzívne využívanú plochu záhrady môžeme ponechať pokrytú lúčnatým trávnikom.
Za suchého počasia je vhodné zavlažovať každé 3 – 4 dni, pričom je ideálne využiť automatický závlahový systém. Ranné alebo večerné zavlažovanie šetrí závlahovú vodu, lebo v tomto období dňa už odpadá výpar z pôdy a rastlín do ovzdušia.
Hnojenie
Intenzívne pestovaná a nakrátko udržiavaná trávnatá plocha je náročná na živiny. Potrebuje pohnojiť aspoň 3, lepšie však 5 × za rok. Najvhodnejšie je počas vegetácie hnojiť trávnik rozhodením suchého minerálneho hnojiva (NPK) vo forme jemne rozdrobeného prášku buď pred dažďom, alebo treba posypanú plochu zaliať. Hnojíme od konca apríla do konca augusta, tromi až piatimi dávkami, každá v množstve 10 až 25 g/m2, teda celkovo použijeme 1 až 2,5 kg hnojiva na každých 100 m2 plochy. Na menej intenzívne pestovaný trávnik môžeme použiť dlhodobo pôsobiace hnojivá určené na trávnik s postupným uvoľňovaním živín, ktoré aplikujeme na jar (možno rozhodiť a zapracovať spolu s kompostom, ktorý dodá do pôdy aj organickú zložku).
Ručné vozíky na posýpanie trávnika hnojivom alebo osivom možno kúpiť v predajniach so záhradkárskymi potrebami.
Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Foto a kresby: autorka, AL-KO, Dolmar, EarthWay, Makita, Mountfield
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
–>
Dobrý deň, ako sa použiť/využiť „odpad“ z vertikutácie trávnika? Ďakujem