Mrazom poškodené rastliny
Zdroj: shutterstock.com

Ako zachrániť rastliny poškodené mrazom? 3 jednoduché tipy na ich oživenie

Prekvapil vás nečakaný mráz a poškodil vaše rastliny na balkóne, priedomí či v záhrade? Nemusí to znamenať ich koniec! Ak sa budete riadiť týmito osvedčenými tipmi, dáte im druhú šancu na život.

Mrazom poškodené rastliny nie sú vždy mŕtve

Náhly pokles teplôt rok čo rok prekvapuje aj tých najskúsenejších záhradníkov. Mrazivé noci môžu poškodiť rastliny na balkónoch, terasách, na oknách alebo v okolí domu. Najčastejšie poškodia tie, ktorých odolnosť voči chladu je blízka bodu mrazu. Dobrou správou je, že s trochou starostlivosti môžete poškodeným rastlinám pomôcť zotaviť sa.

Zotavenie mrazom poškodených rastlín

Nasledujúce kroky vám pomôžu zmierniť škody a prinavrátiť rastlinám život.

Mrazom poškodené rastliny
Zdroj: shutterstock.com

1.Skontrolujte ich stav: Prezrite rastlinu, vyhodnoťte poškodenie a odstráňte zmrznuté časti

Prvým krokom je dôkladná kontrola rastlín, aby ste posúdili rozsah škôd. Poškodenie mrazom sa môže na rôznych rastlinách prejaviť odlišne, dokonca si ho môžete ľahko zameniť za hnilobu či suchosť. Na vždyzelených rastlinách sa mráz prejaví ako spálené hnedé listy, zatiaľ čo trvalky, ako napríklad georgíny, môžu mať sčernené listy alebo stonky. Na plodoch a kvetoch zanechá mráz hnedé alebo čierne škvrny.

Ak zbadáte takto poškodené časti rastliny, odstrihnite ich ostrými a čistými nožnicami. Pozor, ak je poškodená veľká časť rastliny, počkajte s rezom na jar, keď už nehrozia mrazy. Príliš skorý rez by mohol rastlinu ešte viac vystresovať a vyprovokovať jej predčasný rast.

Tip: Počas mrazivých dní odstráňte z rastlín len najviac poškodené časti, radikálnejší rez si nechajte na jar, keď už nehrozia mrazy.

2. Ochráňte rastliny pred mrazom: Udržujte rastliny v teple a chránené

Mrazom poškodené rastliny môžu vyzerať zvädnuté, no stále majú šancu na zotavenie. Plastové fólie a netkané textílie síce nie sú vizuálne atraktívne, no zvyčajne pomôžu. Ak však hľadáte estetickejšie riešenie, zvážte použitie sklených poklopov, drevených rámov alebo prikrývok z juty. Malé rastliny môžete presadiť do črepníkov a preniesť ich dovnútra. Dajte pozor na teplotný šok. Rastlinu nepresúvajte z mrazu priamo do teplej miestnosti – to by ju mohlo ešte viac poškodiť. Premiestnite rastlinu najskôr do chladnej pivnice (alebo garáže) na dva dni a až potom ju umiestnite do teplejšieho prostredia.

Tip: Ak rastlinu nechávate naďalej vonku, obaľte ju priedušným materiálom, aby mala ochranu pred vetrom a ďalšími mrazmi. Aj keď je takýto obal najlepšou ochranou pred mrazom, nie je vždy zárukou prežitia. Ochranné textílie môžu skĺznuť a črepníkové rastliny sú na chlad obzvlášť citlivé.

3. Zabezpečte im dostatok vlahy: Zalievajte ale len vtedy, ak pôda nie je zamrznutá

Ak je pôda suchá a teploty dovoľujú, doprajte rastlinám výdatnú zálievku. Voda pomáha udržať teplo a znižuje stres rastlín.

Nezabudnite na správnu drenáž – pôda by nemala byť premokrená. Ak je zamrznutá, s polievaním počkajte. Hlbokú zálievku aplikujte len vtedy, keď voda môže preniknúť až ku koreňom.

Mrazom poškodené rastliny
Zdroj: shutterstock.com

Kedy strihať poškodené rastliny?

Aj keď je lákavé odrezať poškodené časti hneď, vyčkajte, kým pominie posledný mráz. Tvrdé dreviny môžu vyzerať mŕtvo, no na jar sa často opäť prebudia. Nevyberajte ich preto z pôdy. Mrazom poškodené stonky môžete odstrániť už počas zimy, aby ste predišli hnilobe rastlín, no výraznejší rez nechajte na jar.

Ako dlho trvá, kým sa rastlina zotaví?

Závisí to od druhu rastliny a rozsahu poškodenia. Niektoré rastliny vykazujú známky obnovy už na jar, iné môžu potrebovať celé vegetačné obdobie. Vždy sa vyplatí byť trpezlivý.

Čo ak rastlina neprejavuje známky života?

Aj keď nadzemná časť odumrie, korene môžu byť stále živé. Počkajte, či na jar nevyrašia nové výhonky. Ak nie, skúste vykopať koreň a skontrolovať, či je zdravý, respektíve aspoň jeho časť.

Mrazom poškodené rastliny
Zdroj: shutterstock.com

Aké rastliny sú najviac ohrozené mrazom?

Tropické a subtropické rastliny, ako sú ibišteky alebo oleandre, sú obzvlášť citlivé. Podobne aj rastliny v črepníkoch, pretože ich korene sú menej chránené pred chladom.

Hoci mrazom poškodené rastliny môžu vyzerať zničené, správnou starostlivosťou ich môžete opäť oživiť. Postupujte krok za krokom – očistite poškodené časti, zabezpečte ochranu a doprajte im dostatok vody.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.