Na čo si dať pozor pri pestovaní plamienka

image 41697 25 v1

Vo výpredaji som si kúpila peknú popínavú rastlinu. Na menovke bolo latinské označenie Clematis armandii. Rastlinu som po kúpe zasadila k terase a už o rok mi nádherne zakvitla a rozrástla sa. Kvety sú biele a voňavé. Nikde som nenašla informácie o jej pestovaní. Viete mi poradiť, na čo si dať v jej prípade pozor? (Jaroslava H., Jakubov)

Ide o pomerne vzácny druh plamienka pochádzajúci z Číny. Určite ste mali šťastie, táto rastlina nebýva často v predaji. Rastie pomerne rýchlo, môže sa vyšplhať až do výšky 6 m. Je husto olistená, zrejme sa rozrastie aj do šírky, takže jej budete musieť vymedziť hranice. Spoľahlivo a rýchlo dokáže porásť aj dlhší plot. Kvety sa budú objavovať každoročne, a to už skoro na jar, no pekné sú aj sviežozelené listy. Rastlina sa často označuje ako mrazuvzdorná, no realita je iná – potrebuje chránené miesto; miesto, odkiaľ vyrastá, musí byť zatienené. Plamienok je vhodné pestovať pri dome alebo aj v nevykurovanej zimnej záhrade. Keď sa rozrastie, ostrihajte ho až po odkvitnutí.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.