Zimná záhrada
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Zimná záhrada: Ako ju naplánovať a vytvoriť dokonalé prepojenie medzi exteriérom a interiérom?

Zimná záhrada predstavuje zaujímavý priestor, ktorý prirodzene prepája obytnú časť domu s exteriérom. Na rozdiel od terasy, ktorá sa dá aktívne používať od jari do jesene, zimná záhrada by mala byť vytvorená na celoročné užívanie. Ak sa pohrávate s myšlienkou realizácie zimnej záhrady, je dobré poznať základné body, ktoré majú vplyv na celkový výsledok.

Galéria

Zimná záhrada
Zimná záhrada s posedením
Zimná záhrada s posedením
Zimná záhrada
Zimná záhrada s posedením

Účel a funkcie zimnej záhrady

Označenie „zimná záhrada“ prvotne evokuje priestor na pestovanie väčšieho množstva rastlín, ktorým by nechránený pobyt vonku v zime uškodil. Je pravdou, že niektoré zimné záhrady sú skutočne zelenou oázou a pýchou domácich pestovateľov. Avšak, okrem priestoru na pestovanie rastlín, máva zimná záhrada aj iné účely a funkcie. Najčastejšie ide o plynulé zväčšenie obývacieho priestoru s rodinným posedením. V zimnej záhrade môže vzniknúť príjemný kútik na hobby aktivity alebo umelecké tvorenie. V spoločnosti zelených rastlín sa tiež pekne vyníma pracovný stôl s kreslom.

Zimná záhrada s posedením
Zdroj: shutterstock.com
Dôkladne si premyslite budúce využitie zimnej záhrady počas celého roka, aby sa nestalo, že sa zmení na chaotické (a predražené) skladisko hračiek, športových potrieb a niektorých teplomilnejších druhov rastlín. Čím presnejšia predstava, o to plnohodnotnejšie využitie. Ak to zvládnete, získate jedinečný priestor pre všetky ročné obdobia.

Veľkosť zimnej záhrady

Zimná záhrada je najčastejšie koncipovaná ako drobná stavba k už zrealizovanému projektu – teda k domu. Môžete s ňou vopred plánovať pri výstavbe nového domu, no taktiež sa po menších korekciách dá pristaviť aj k staršiemu domu. Veľkosť zimnej záhrady by mala optimálne vyhovovať zamýšľanému využitiu. Metre štvorcové navyše predražujú výstavbu a neskoršie prevádzkové náklady (vykurovanie, vetranie).

Je na stavbu zimnej záhrady potrebné stavebné povolenie? Ak ide o prízemnú stavbu, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 metrov, vystačíte s ohlasovacou povinnosťou na stavebnom úrade ešte pred začatím stavby. V prípade nejasností alebo väčších parametrov sa s otázkami obráťte na stavebný úrad.

Orientácia zimnej záhrady

Zimnú záhradu charakterizuje prítomnosť celosklenených stien. Často je presklená i časť strechy alebo priamo celá strecha. Okrem toho, že do zimnej záhrady môžu vidieť aj vaši susedia, dennodenne do nej „nahliadne“ slnko a bude vplývať na teplotný komfort a svetelnosť zimnej záhrady. Zimná záhrada orientovaná na sever bude istú časť roka chladná. Pri orientácii na juh bude cez leto trpieť prehrievaním, no v zime zase naakumuluje príjemnú teplotu.

Zimná záhrada s posedením
Zdroj: shutterstock.com

Pri návrhu zimnej záhrady preto myslite na tienenie v podobe žalúzií, roliet alebo závesov a dostatočné vetranie, ktoré zabezpečí čerstvý vzduch a eliminuje kondenzáciu. Aspoň jedna tretina povrchu (steny + strecha) by mala byť otvárateľná.

Materiál zimnej záhrady

Materiál na zimnú záhradu úzko súvisí s rozpočtom na jej realizáciu. Obľúbeným a cenovo dostupnejším riešením pre konštrukciu je vystužený plast. Dôležité je vyberať plast teplotne a farebne stály, aby si po rokoch uchoval svoje vlastnosti. Výbornú konštrukčnú prispôsobivosť ponúka hliník. Je odolný a elegantný, rámy z hliníka pôsobia minimalisticky (vyniknú okenné tabule) a na rozdiel od ocele nepodlieha korózii. Aj drevo sa používalo na skonštruovanie zimných záhrad, avšak ide o drahší materiál, ktorý si vyžaduje opakované ošetrovanie, aby ho neničila vyššia vlhkosť a teplotné skoky.

Na výplň stien zimnej záhrady sa používa polykarbonát alebo izolačné sklo (jednosklo, dvojsklo až trojsklo), pri presklených strechách sa osvedčilo bezpečnostné sklo.

Zimná záhrada
Zdroj: shutterstock.com

Pri realizácii zimnej záhrady buďte detailisti

  • Zimná záhrada by mala dotvoriť charakter a štýl domu a nepôsobiť ako „päsť na oko“. Cieľom je dizajn, ktorý bude voľne plynúť z interiéru do exteriéru.
  • Na povrchoch zimnej záhrady sa pod vplyvom vlhkosti a teploty môžu rýchlejšie tvoriť plesne. Voľte materiály, ktoré sa jednoducho udržujú v čistote a nie sú pórovité.
  • Nábytok v zimnej záhrade je nadmerne exponovaný slnečnému žiareniu a rýchlo bledne. Stavte na materiály UV stabilné.
  • Komplexná stavba zimnej záhrady zahŕňa kvalitnú podlahu, nezatekajúcu konštrukciu a strechu, dostatočné vetranie, flexibilné tienenie, vyriešené vykurovanie a integrované osvetlenie.
  • Zimná záhrada by sa nemala stať slabinou vášho domu. Presklené tabule lákajú zlodejov na rozbitie. Okrem zámku na dverách zimnej záhrady je dôležité posilniť zabezpečenie bezprostredného prestupu do domu.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje