Ako sa vyhnúť ochoreniam petržlenu
Pri zberaní úrody na jeseň sme natrafili na jedince petržlenu poškodené asi nejakou hubou alebo škodcom. Mohli by ste nám poradiť, čo urobiť v záhradke s pôdou, aby sa nám to už viac nevyskytlo? (e-mail, Miloslav P., Nové Sady pri Nitre)
Príčinou poškodenia koreňov je napadnutie pôdnymi hubami. V pôde sa vždy nachádzajú zvyšky podhubia, sklerócií aj výtrusy húb, ktoré sa cez poranenia dostanú dovnútra koreňa, množia sa a spôsobujú hnilobu. Pletivá mäknú, hnijú, menia sa na žltkastú slizovitú hmotu. Napádané sú predovšetkým korene, ktoré boli mechanicky poškodené – napr. pri okopávaní, pretrhávaní mladých rastliniek.
Náchylnosť koreňov na napadnutie spôsobuje aj nadmerné hnojenie dusíkom, daždivé počasie. V skladoch šírenie choroby podporuje aj vysoká teplota a vlhkosť. Z opatrení je potrebné dodržiavať zásady striedania plodín a pestovateľských plôch, harmonickú výživu, opatrné ošetrovanie porastu počas vegetácie a tiež pri zbere, správne skladovanie (teplota 2 až 5 °C) a vzdušnú vlhkosť pod 90 %. Na výsev odporúčame používať len zdravé, kvalitné osivo.
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Komentáre