image 51264 25 v1

Ako dopestovať krásnu cezmínu

Cezmína zasadená pred 11 mesiacmi na slnečnom stanovišti (priame slnko zo západu má od cca 13. hod. do večera) nerastie. Má nové puky, ale sú stále rovnakej veľkosti (akoby zastali) a ani nekvitla. Bobuľky ešte z minulého roka opadávajú. Listy sú buď do polovice uschnuté, alebo stratia farbu. (Ľubica, Zálesie)

Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolia) má veľa krásnych odrôd. Žiada tieň, polotieň, u nás je dosť citlivá na mráz. Vyhovuje jej miesto s vlhkejšou klímou, neznáša voľné nechránené stanovište a plné slnko. Keďže je vždyzelená, najmä mladé rastliny sú citlivé na prehriatie a slnečný úpal. Tohtoročné vysoké teploty a suchý horúci vzduch vždyzeleným rastlinám neprospeli aj keď boli polievané. Mladé i staršie listy reagovali na vysoké teploty a horúci vzduch uschnutím. Záleží aj na tom v akom uhle slnečné lúče dopadali, ako dlho pôsobili na listy, od postavenia listov na rastline a pod. Mladé rastliny je dobré tieniť jutovinou, hustou sieťou, netkanou textíliou (postačí i staršia záclona) zboku i zvrchu. Vďačné sú za jemné rosenie vlažnou vodou. Pri zálievke je dobré vytvoriť okolo kmienka plytkú misu a do nej naliať vodu. Pôdu treba udržiavať v kyprom stave, rozrušovať pôdny prísušok, aby sa voda bez úžitku nevyparovala do vzduchu. V zime treba cezmínu chrániť čečinou a občas, v dňoch bez mrazu, poliať, aby nevyschla. Aj rastliny potrebujú určitý čas na to, aby sa prispôsobili podmienkam prostredia a prospievali. Z púčikov určite vyrastú výhonky v budúcom roku.

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka, isifa/Shutterstock 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.