Ako sa starať o semenáčiky orecha?

image 31835 25 v1

Pred rokom som zasadila tri orechy, dva začali rásť. Jeden je väčší, spodné listy mal z vonkajšej strany na okrajoch obschnuté, potom začali opadávať. Menší orech má na listoch zvláštne fľaky. Ako sa správne starať o orechy, kým ich mám v byte? Kedy ich môžem vysadiť do záhrady? Môžem im pomôcť v raste hnojivom? (Júlia T., e-mail)

Obschnutie okrajov listov mohlo spôsobiť prílišné polievanie. Svetlé škvrny môžu byť spôsobené hubou Microstroma juglandis. Z fotky príčinu ťažko posúdiť, môžu ňou byť aj cicavé škodce – roztoče. Ak budete semenáčiky pestovať v bytových podmienkach (najmä v teple), je pravdepodobné, že listy vôbec neopadajú, zostanú na rastline, rastlina sa tak však zbytočne vysiľuje. V byte je aj príliš teplo a málo svetla. Semenáčiky v bytových podmienkach ošetrujte ako bežné izbové rastliny, t. j. umiestnite ich čo najbližšie k svetlému oknu, vhodné je rosiť ich na listy, lebo v bytoch je suchý vzduch a obmedziť zálievku. Tá má byť pravidelná a v menšom množstve. Mladé semenáčiky je najlepšie vysadiť na voľný záhon „zaškôlkovať“, teda vybrať aj s koreňovým balom z črepníka a vysadiť tak hlboko, ako boli v črepníku. Pred zimou a zamrznutím ich chránime prihrnutím pôdou a zakrytím čečinou. Termín výsadby je najlepší na jeseň – v priebehu októbra. Ak to nestihnete, druhý termín je na jar v marci alebo v apríli. Staršie stromčeky (2- až 3-ročné) je lepšie vysadiť na trvalé stanovište. Semenáčiky môžete prihnojiť hnojivom na izbové kvety, napr. Kristalon, Hoštické, SEDOS a iné. Semenáčiky je lepšie preštepiť na odrodu vhodnú do vašej lokality. Zaštepené stromčeky prinesú prvú úrodu už vo 4. roku po vysadení, kým semenáče až po 15 rokoch. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autora
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.