image 26837 25 v1

Odborník radí: Vhodná odroda čučoriedok

Chcela by som si teraz na jar zaobstarať čučoriedky. Aký druh by sa hodil do našej lokality, aby sa aj opelili, resp. dobre sa im darilo. Samozrejme, kyslú rašelinu som si už zaobstarala.
(Valéria S., Lehnice)

Ponuka odrôd čučoriedok v záhradníctvach či ovocných škôlkach je bohatá. Do teplejších oblastí sú vhodné odrody ’Berkeley‘ a ’Brigitta‘. Prispôsobivé sú odrody ’Bluecrop‘, ’BlueRay‘, ’Darrow‘, ’Elisabeth‘, ’Nelson‘, ’Patriot‘ – sú vhodné aj do stredných polôh. Všetky sú však pre naše klimatické pomery dostatočne mrazuvzdorné (do –25 až –28 °C), odroda ’Northland‘ až do –40 °C. Tvoria kompaktné kry dorastajúce do výšky 1,7 m. Sú nenáročné na pestovanie. Pôdy sú vhodné ľahké, s vyšším obsahom organickej hmoty, ktoré tvoria prirodzené kyslé prostredie, najlepšie s pH 3 až 4. Pripravenú jamu odporúčam vyplniť zmesou kyslej vrchoviskovej rašeliny, lesnej hrabanky, pilín a do tejto zmesi rastlinky vysadiť (na 1 rastlinu treba asi 20 l zmesi). Na zabezpečenie opelenia je vhodné pestovať 2 až 3 rôzne odrody. Cena 1 rastliny je 5,40 €.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.