Z akých kvetov si vytvoriť kvetinové koberčeky a čo potrebujú?

image 40846 25 v1

Chcela by som si vytvoriť medzi domom a vjazdom do garáže štrkové políčka a vysadiť ich kobercovito rastúcimi kvitnúcimi rastlinami. Aké si mám vybrať z ponuky a čo potrebujú? (Katarína B., Nitra)

Na slnečné miesta patria ružovo- a bielokvitnúce floxy (Phlox subulata, P. douglasii), lomikamene (Saxifraga), bielokvitnúca arábka (Arabis caucasica), ružová a fialová tarička (Aubrieta deltoidea), ale aj modré zvončeky (Campanula portenschlagiana), žltokvitnúca valdštajnka (Waldsteinia ternata) alebo dryádka (Dryas octopetala). Vo všeobecnosti kobercové kvitnúce trvalky znesú neutrálne pôdne pH, väčšina týchto rastlín však pochádza z horských oblastí, preto lepšie rastú v kamenistých pôdach. V záhrade vyžadujú oddrenážovanú, priepustnú, skôr suchšiu pôdu. Pri výsadbe je dobré do výsadbovej jamky pridať aj trochu štrku a piesku. Dokonca aj pod samotné výhony rastlín je dobré nasypať drobný štrk, čo zabezpečuje neskorší efektný, kompaktný tvar týchto rastlín. Arábka, tarica a tarička lepšie rastú v pôdach chudobných na živiny, preto ich počas kvitnutia alebo rastu netreba prihnojovať. Väčšina týchto rastlín reaguje na intenzívnejšie prihnojovanie vymrznutím alebo zvýšenou náchylnosťou na choroby. Pri výsadbe pamätajte, že najlepšie budú rásť samostatne, prípadne v skupinách (jednotlivé rastliny však musia byť od seba dostatočne vzdialené).

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.