Ako bojovať s vrtivkou orechovou
Pri zbere orechov sme objavili v šupke biele malé červíky. Obávali sme sa, že jadrá nebudú zdravé, lebo šupka bola celá čierna, mazľavá a hnilá. Zistili sme však, že jadro vo vnútri škrupinky je dobré – nie je ani červivé, ani hnilé. Toto sa nám stalo prvýkrát, odkedy pestujeme orechy. Viete nám, prosím, poradiť, o akého škodcu ide a čo ďalej. (Emil M., Trnava, Marián K., Biely Kostol)
Na oplodí orechov škodí vrtivka orechová (Rhagoletis completa). Do Európy sa škodca dostal zo Severnej Ameriky, na Slovensku bol objavený v roku 2012. Dospelé jedince sa objavujú v júli až auguste, samičky nakladú vajíčka na zelené oplodie pod kožu plodov. O 3 až 7 dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou obvykle 3 až 5 týždňov. Zakuklia sa v pôde pod stromami a prezimujú v štádiu kukly. Z nich sa vyvinú dospelce – muchy – a história sa opakuje. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti (uvádza sa i 300 km/rok), na rôzne územia ich zanáša aj vietor a dážď.
Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité odstraňovanie a likvidácia chorých plodov, kyprenie pôdy pod stromami. S chemickou ochranou sa odporúča začať v čase náletu dospelých múch, t. j. asi začiatkom júla, a ošetrenie opakovať v 7- až 10-dňových intervaloch až do obdobia asi 1 mesiac pred zberom, t. j. približne do polovice augusta. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, z nich vyvinuté larvy už nemajú dostatok času na ďalší vývin a nezakuklia sa.
Posledný postrek (v auguste) stromov je potrebné urobiť najmä v oblastiach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v minulých rokoch. Z prípravkov sú vhodné napr.: DECIS PROTECH ovocie a zelenina, MOSPILAN 20 SP.
Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
ako mám striekať 15 ročný orech s rozlohou priemer 8 m a cca 5-6 m vysokým? Nejestvuje aj niečo iné? nejake lapače a pod?
ja mám 45 ročný orech, do teraz som nespozorovala, ale v tomto roku už na jednom konári boli čierne orechy, ako mám takýto vysoký a široký strom ochraňovať? ako urobím postrek?
Zaujímajú ma opatrenia v boji proti vrtivke orechovej v jesennom období po zbere plodov a opadnutí lístia.Predpokladám kvatitné pohrabanie lístia pod korunou/čo s ním ?-kompostovať, páliť,zakopať?/Ako upraviť pôdu ?Kyprením, rýlovaním,chemickým ošetrním-napr.dusíkaté vápno,zálievka chemickým prípravkom proti prezimujúcim larvám.Možnosť použitia lampy s gerbicídnym účinkom ,prípadne iné možnosti.Ďakujem
Zdravím. S vrtulí jsme bojovaly už v minulých letech. Strom máme 50 let možná i více starý. Takže jeho velikost by se opravdu postřikem nezvladla. Dokonce nám to jeden rok poškodilo skoro 75% úrody. Jediné co mohu doporučit. Při sběru dat všechny ořechy na plachtu. Aby larvy nemohly do země. Sednout si k tomu a sundávat, samozdrejme v rukavicich ty slupky a rovnou je házet do igelitového pytle. Nic nesmí zůstat na zemi. Mám u sebe přenosky a ty čiščí ořechy dávám do jedné a ty co se na nich víc drží to blátíčko z té slupky dávám do druhé. Ty potom důkladně houbičku omiju nebo tlakovkou. S přenosky ta voda vytece. Toho se bát nemusíte. A dám oschnout. Nic jiného vám nezbývá. Ale je to očistec. Po uschnutí nejlépe oloupat. No a potom všechno listí a všechny slupky zahrabat do pytlů. Nesmí pod stromem opravdu nic zůstat. . A další rok v červnu na strom , samozdrejme kam se dá dosáhnout rozvěsit žluté lepící pásky. Jak se na nich objeví první nalepené vrtule,boj začne. Mám se osvěčil psi šampon na blechy. Není drahý jako ostatní chemické prostředky na mšice a podobnou verbeš a je účinný. Dáte do konve s vodou tak dvě tři víčka šamponu a zamichate. Samozdrejmě můžete přidat i tu drahou chemii. Potom zaléváte pod stromem a v jeho okolí. Ob den opakujete. Vrtule co vylezaji ze země už nemají sanci. Zahubí je to . Některé určitě vašim nástrahám uniknou,ale není jich tolik a zachráníte tím větší část úrody. Jenom je to kolotoč. Další rok opakujete stejnou cestou celý proces. Úplně vyhubení je mizivé. A jestli má v okolí někdo také nepadné stromy a nic s tím nedělá váš boj je marný. Vrtule na krátké vzdálenosti přelétá na jiné stromy. Někdo si možná řekne že je to blbost,ale nic lepšího jsme nevymysleli. A alspon to trochu zabírá.
ja si idem kupiť vapku. na môj 9m orech ináč nedosiahnem.
kedze sa larvy zakukluju v zemi, treba na jesen zlikvidovat vsetko pod stromom, pouzit tie postreky na zem niekolko raz na jesen a na jar az do maja
Chcem len upozorniť na druhý nálet VRTIVKY ORECOVEJ🖤
Treba STRIEKAT.
Problém s vrtivkou orechovou máme už minimálne 5 rokov. Spočiatku to bolo len niekoľko čiernych orechov, neskôr všetky. Posledné tri – štyri roky nemáme žiadnu úrodu. Pokúsil som sa orech striekať, aj vešať lepivé dosky. Opadané lístie a čierne orechy son dôkladne odstraňoval. Lístie orechov som nedával do kompostu. Nepomohlo nič. V tomto roku po prvý raz orechy černejú menej a dúfam, že to najhoršie obdobie budeme mať za sebou. Rovnako to pozorujem aj vo svojom okolí. Myslím, že že celý problém postupne vyrieši príroda sama.
Pomáha aj poctivý rez konárov keďže sa strom môže lepšie brániť lebo ma na to viac energie. Len treba všetko čo orežete pozbierať a spáliť. Po stromom musí byť čisto a este pod korunou stromu v celom priemere kyprite pichanim vydlami do zeme aby ste prevzdusnili pôdu.
Ja zachraňujem orechy takto a odporúčam skúsiť. Plody orechov padnuté na zem dôkladne očistím od obalu, ak je škrupina orecha čierna, hoci aj malý kúsok, rovno vyhodím, ak je škrupina bez čiernych fľakov, orech vyrajbem tvrdou kefou /používam kefu- ryžiak/, umyjem vo vode a vysuším.Je to pracná metóda, ale účinná, lebo jadro je zdravé a po odstránení zbytkov chorej šupky a vysušení mám kvalitný orech.Ak to neurobím, čerň po krátkom čase prejde do jadra a aj tak ho musím len vyhodiť, alebo spáliť.Proti larvám v zemi mi pomáhajú sliepky.