Ako bojovať s vrtivkou orechovou

image 46118 25 v1

Pri zbere orechov sme objavili v šupke biele malé červíky. Obávali sme sa, že jadrá nebudú zdravé, lebo šupka bola celá čierna, mazľavá a hnilá. Zistili sme však, že jadro vo vnútri škrupinky je dobré – nie je ani červivé, ani hnilé. Toto sa nám stalo prvýkrát, odkedy pestujeme orechy. Viete nám, prosím, poradiť, o akého škodcu ide a čo ďalej. (Emil M., Trnava, Marián K., Biely Kostol)

Na oplodí orechov škodí vrtivka orechová (Rhagoletis completa). Do Európy sa škodca dostal zo Severnej Ameriky, na Slovensku bol objavený v roku 2012. Dospelé jedince sa objavujú v júli až auguste, samičky nakladú vajíčka na zelené oplodie pod kožu plodov. O 3 až 7 dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou obvykle 3 až 5 týždňov. Zakuklia sa v pôde pod stromami a prezimujú v štádiu kukly. Z nich sa vyvinú dospelce – muchy – a história sa opakuje. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti (uvádza sa i 300 km/rok), na rôzne územia ich zanáša aj vietor a dážď.

Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité odstraňovanie a likvidácia chorých plodov, kyprenie pôdy pod stromami. S chemickou ochranou sa odporúča začať v čase náletu dospelých múch, t. j. asi začiatkom júla, a ošetrenie opakovať v 7- až 10-dňových intervaloch až do obdobia asi 1 mesiac pred zberom, t. j. približne do polovice augusta. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, z nich vyvinuté larvy už nemajú dostatok času na ďalší vývin a nezakuklia sa.

Posledný postrek (v auguste) stromov je potrebné urobiť najmä v oblastiach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v minulých rokoch. Z prípravkov sú vhodné napr.: DECIS PROTECH ovocie a zelenina, MOSPILAN 20 SP.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock​

Komentáre

  1. Oľga Bubáková says:

    ako mám striekať 15 ročný orech s rozlohou priemer 8 m a cca 5-6 m vysokým? Nejestvuje aj niečo iné? nejake lapače a pod?

  2. Vlasta Patrová says:

    ja mám 45 ročný orech, do teraz som nespozorovala, ale v tomto roku už na jednom konári boli čierne orechy, ako mám takýto vysoký a široký strom ochraňovať? ako urobím postrek?

  3. Jozef Hučin says:

    Zaujímajú ma opatrenia v boji proti vrtivke orechovej v jesennom období po zbere plodov a opadnutí lístia.Predpokladám kvatitné pohrabanie lístia pod korunou/čo s ním ?-kompostovať, páliť,zakopať?/Ako upraviť pôdu ?Kyprením, rýlovaním,chemickým ošetrním-napr.dusíkaté vápno,zálievka chemickým prípravkom proti prezimujúcim larvám.Možnosť použitia lampy s gerbicídnym účinkom ,prípadne iné možnosti.Ďakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.