Sú to jedlé plody?

Sú to jedlé plody?

Posielam fotografiu plodov a prosím o radu, aká je to rastlina a či sú jej plody jedlé, resp. vhodné na zaváranie. (Jozef K., e–mail)

Rastlina sa nazýva ľuľok čierny (Solanum nigrum). Je veľmi premenlivá, vyskytujú sa i formy – klony – so sladkým, jedlými plodmi. Ako sme už v USS písali, odporúča sa ich konzumovať až po tepelnom spracovaní. Či však práve vaša rastlina je takýto jedlý klon, sa na základe fotografie nedá určiť. Ľuľok čierny je jednoročná bylina s hranatou byľou, jednoduchými listami a drobnými bielymi kvietkami, dorastá do výšky 1,5 m. Plody sú čierne, niekedy zelenožlté, žlté bobule s priemerom asi 1 cm. Surové obsahujú alkaloid solanín, chutia podobne ako rajčiny. Rastie ako burina v okopaninách a popri cestách.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Komentáre

  1. Jedlé sú,ale možno len raz!

  2. cierne ribezle caj

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.