Všetko o chove bažantov v záhrade
Bažanty patria medzi hrabavé vtáky (gallformes) z čeľade bažantovitých. Najdôležitejšie sú lovné bažanty. Niektoré z nich sú vhodné aj na domáci chov ako úžitkové zvieratá, prípadne na chov pre bažantnice.
Galéria
Bažant lovný
Pochádza z Ázie, z tzv. rajského územia Kolchidy na rieke Phasis, podľa čoho je aj nazvaný. Gréci ho previezli na Balkán a odtiaľ sa rozšíril ďalej do Európy.
Z hľadiska domáceho úžitkového chovu je svojimi vlastnosťami asi najvhodnejšou formou bažanta lovného obojkového (Phasianus colchicum torquatus).
Je to stály, polygamný druh. Od polovice marca kohúty bránia svoje teritórium typickým hlasom. Tokanie je nápadné, pretože je spojené s vyskakovaním, trepaním krídiel a našuchorením pier. Ich hniezdo býva na zemi v hustejšej vegetácii často zakryté i zhora. Od polovice apríla znáša sliepka 8 – 16 vajec. Majú žltosivú až olivovohnedú, dokonca modrastú farbu. O 24 – 26 dní sa vyliahnu kuriatka, ktoré sú chúlostivé na nachladnutie. Po 45 dňoch sú schopné lietať, ale zostávajú pri sliepke, v zime sa rodinky zhlukujú do kŕdľov. Mladé pohlavne dospievajú v druhom roku života. V prírode sa živia najmä vegetačnými časťami rastlín, zbierajú semená, žalude, ozobávajú zemiakové hľuzy, korene repy, ale požierajú aj hmyz, slimáky, červy, malé hlodavce a ich mršiny, ale požerú aj množstvo pásaviek zemiakových, čo je, samozrejme, dôležité pre pestovateľov.
Bažant kráľovský
Je to impozantný, krásny vták s veľmi dlhým chvostom. Jeho celková dĺžka je okolo 2 m, pričom na chvost pripadá 150 – 180 cm. Na behákoch má ostrohy. Sliepka je pestrejšia ako pri iných druhoch bažantov. Kohút príliš agresívne chráni svoj revír. V záhradách sa chová často, a to buď vo veľkých voliérach, alebo lepšie voľne v záhrade, ale vtedy musí byť tzv. krídlovaný.
Bažant strieborný
V Číne ho chovali už pred 5 000 rokmi a bol tu uznávaný ako božstvo. Celá vrchná strana tela je snehobiela s jemným čiernym čiarkovaním v podobe písmena V a jemné temné okraje chvostových a krídlových pier vzbudzujú dojem strieborného lesku.
Bažant zlatý
Tento bažant patrí nesporne medzi tie najkrajšie a súčasne i najmenej náročné okrasné bažanty. V zime je dobre, keď im umožníme „hradovať“ v chránenom prístrešku.
Bažant diamantový
Vrchná časť hlavy kohúta bažanta diamantového má lesklú zelenú farbu a zo záhlavia vychádza 6 cm dlhá, úzka červená chocholka. Príroda je však oveľa štedrejšia, a tak stále láka objavovať ďalšie bažantie druhy, napríklad bažanta Swinhoevovho z horských oblastí Taiwanu, bažanta ušatého zo západnej Číny a východného Tibetu, ktorý žije i vo výškach 3 500 m n. m., a ďalšie druhy.
Voľný chov v záhrade
Toto je už tak trochu vyššia chovateľská škola. Najlepšie je, keď si už trochu odrastené mladé bažanty kúpime na jeseň. Vtáky najprv umiestnime do voliéry. Často k nim prichádzame a kŕmime ich. Začiatkom februára vypustíme zopár samčekov a kŕmime ich pri voliére. Vypúšťané vtáky by mali byť vopred tzv. krídlované. Až o dva – tri týždne potom začneme vypúšťať samičky. Kŕmime ich však vždy v priestore voliéry, aby boli na to zvyknuté a aby sme ich sem mohli v prípade potreby kŕmením aj nalákať. Chov je pre záhradu veľkým prínosom, lebo mladý bažant dokáže za jeden deň zozbierať až 1 000 ks hmyzu a 600 semien buriny.
Ani celoročný pobyt v záhrade nie je pre bažanty problematický, ale v zime im umožnime skryť sa pred vetrom a snežením v záveternom prístrešku. V lete sa môžu skryť pred slnečnou páľavou vo vysadenej húštinke.
Lovné bažanty sa ešte delia na tzv. pravé bažanty, zvané tiež kolchické alebo európske, vyskytujúce sa v 35 geografických formách, a bažanty pestré (versicolor), teda okrasné, ktorých pôvod je veľmi rôznorodý a chovajú sa hlavne v zoologických záhradách i v domácich chovoch v rámci hobby.
Špeciálne kŕmidlo na mäkké krmivo pre bažanty
Kŕmenie bažantích kuriatok
Kuriatka vyliahnuté v inkubátore ďalej chováme pod umelou kvočkou, ktorú v prvých 10 dňoch naregulujeme na 35 °C. Postupne im teplotu znižujeme a po dvoch-troch týždňoch k ohrievaču chodia už len spávať. Prvý deň po vyliahnutí kuriatkam ponúkame natvrdo uvarené vajce zmiešané so strúhankou, prípadne múčne červy alebo nazbierame kukly drobných zákonom nechránených mravcov. Môžeme viac dní používať i vaječno-mliečny recept.
Dvanásť vajec rozšľaháme v 1 l plnotučného mlieka s prídavkom lyžičky ovsenej múky a všetko varíme vo vodnom kúpeli do syrovej konzistencie. Po vychladnutí zo zmesi prebytočnú vodu vytlačíme v plátennom vrecúšku a podávame ju nastrúhanú. Ľahko sa kazí, a tak každý deň pripravíme čerstvú. Už ale na druhý deň môžeme pridať vajcovú piškótu so strúhanou mrkvou, jemne nasekanou zeleňou, bielkovinovou múčkou a sušenými podenkami.
V prvom týždni by podiel vareného vajca v mlieku mal byť 50 %, v druhom týždni 40 %, v treťom a štvrtom stačí 20 % v kŕmnej zmesi, ostatný podiel by mal tvoriť ovsený šrot, strúhané varené mäso a zelené krmivo. Jednoduchšie je kúpiť si kompletnú zmes pre bažantie kuriatka BŽ1. Do troch týždňov sa kuriatka kŕmia touto zmesou, ku ktorej sa pridáva 5 % strúhanej mrkvy a asi 10 % jemne nasekaného zeleného krmiva (lucerka, žihľava, ďatelina) a potom sa už pridáva zeleň celá. Vo štvrtom týždni sa podáva zmes BŽ1 s ďalšou zmesou BŽ2 v pomere 1 : 1. Celková spotreba týchto krmív za štyri týždne je asi 260 g na jedno kura.
Jednoduché kŕmenie zrnom
Kŕmenie dospelých bažantov
Principiálne rozdeľujeme kŕmny rok na dve hlavné obdobia. Prvým je zimné obdobie, keď neškodí, že bažanty trochu tuku naberú. Trvá od konca leta do polovice januára. V tomto tzv. pokojovom dávame bažantom jednak tvrdé krmivo, zrniny, teda pšenicu, ovos, jačmeň, i trochu slnečnice, kukurice. Zrniny môžeme nahradiť aj burinovým semenom (tzv. zadinou odpadajúcou pri mlátení a čistení obilia) alebo pšeničným, prípadne ovseným šrotom.
Zelené krmivo im dávame (ak ho nemajú v záhrade dostatok) toľko, koľko ho spotrebujú. Hoci v lete majú na záhrade trávu, pridávame k nej ešte aj ďatelinu a lucerku. Ako zelené krmivo sa hodí aj žaburinka menšia z rybníka spolu so živočíchmi nachádzajúcimi sa v nej, ako sú vodné slimáky, hmyz a larvy. Základ mäkkého krmiva v období pokoja tvorí strúhaná mrkva so strúhankou zo žemlí, do ktorej pridáme mäsovú alebo rybaciu múčku, varené zemiaky, minerálne a vitamínové prísady. Vhodné je pridávať aj biologicky hodnotné múčky zo sušenej lucerky a žihľavy.
Z okopanín je dôležitá najmä mrkva, kŕmna repa (s ňou opatrne, môže spôsobiť hnačku), varené a surové zemiaky, topinambury. Z bobúľ sú to čerstvá alebo sušená čierna baza, jahody a jarabina, ktorá je bohatá na vitamíny. V zime je vhodné im podávať aj celé palice ružičkového kelu. Druhé, reprodukčné, obdobie trvá od polovice januára až do konca hniezdenia. Počas neho by mali bažanty získať výbornú chovnú kondíciu a v kŕmení odpadá všetko, čo by mohlo viesť k stučneniu – menej olejnatých semien i sacharidov, ale dominovať by mala bielkovinová strava, vitamíny, minerály, zelené krmivo.
Podávame viac mäkkého krmiva s vyšším obsahom bielkovín živočíšneho pôvodu, ako sú mäsové a rybacie múčky, drvené chrústy a chrobáky, tvaroh, sušená krv, varené alebo surové mleté mäso, varené rozsekané teľacie nožičky. Do dávky mäkkého krmiva pre osem – desať bažantov môžeme zamiešať jedno surové vajce. Je vhodné primiešať aj múčku zo sušených vodných rias, žihľavy, lucerky, ďateliny, sójových bôbov, hrachu, sušeného cmaru, syra, kŕmnych kvasníc. Mäkké krmivo nesmie byť príliš suché ani mokré, radšej drobivé. Trochu mäkkého krmiva je vhodné podávať aj v lete, aby si naň bažanty zvykli.
Najjednoduchšie sa v reprodukčnom období kŕmi granulovaným krmivom pre bažantie nosnice BŽ, ktoré si môžeme pripraviť aj sami. Obsahuje 4 % rybacej múčky, 5 % mäsokostnej múčky, 2 % toruly (kŕmne kvasnice), 14 % extrahovaného sójového šrotu, 5 % pšeničných otrúb, 53 % kukurice, 5 % jačmeňa alebo ovsa, 5 % lucernovej múčky, 6 % minerálnych doplnkov pre bažanty, 1 % vitamínového doplnku pre bažanty. Dávka pre jedného bažanta na deň je asi 60 g. Hlavne spočiatku je vhodné ich miešať s obilím. Bažantom pridávame aj zelené krmivo, okopaniny, ovocie, bobule. Veľmi vhodné je pridávať do krmiva i naklíčený ovos, klíčky obsahujúce vitamín E.
Znášajúce sliepky musia dostať aj vápenatý prídavok a drvené drevené uhlie ako ochranu proti črevným problémom a raz do týždňa i 3 % roztok kuchynskej soli proti plesňovej chorobe aspergilóze. Nezabúdame ani na prídavok minerálnych zmesí a polyvitamínových doplnkov.
Bažantia voliéra
Pre začiatočníkov je vhodnejšie chovať bažanty vo voliérach. Aká by mala byť bažantia voliéra?
• Ideálna veľkosť voliéry je 10 × 3 × 3 m (d. × š. × v.).
• Charakteristická je podmurovka asi 50 cm do zeme a s 15 cm nad zemou, a to z betónu proti podhrabaniu bažantov i predátorov.
• Kovová konštrukcia má byť natretá nejedovatou farbou, obtiahnutá napríklad pozinkovaným obvodovým pletivom s okami 10 × 10 mm až 12 × 12 mm hlavne proti vniknutiu myší, vrabcov, lasíc; kde je veľa mačiek alebo psov, tam sa používa i dvojité pletivo.
• Z bezpečnostných dôvodov sa používa ako vrchná ochrana voliéry voľne zavesené nylonové pletivo, na ktorom sa nezrania.
• Z vonkajšej strany voliéry postavíme podľa miestnych podmienok 40 – 100 cm stienku z dosák alebo plastu proti vetru a vyrušovaniu.
• Do voliéry vždy umiestnime pieskovisko – popolisko, napájadlo, prípadne umelé hniezdo, bidlá na tzv. hradovanie s rebríčkom.
• Voľný priestor môžeme zatrávniť, vysadiť odolnými nejedovatými drevinami, umiestniť sem pníky, haluze na denné hradovanie, balvany.
• Dno voliéry 60 cm pod terénom tvorí 10 cm vrstva štrku, na nej je husté dechtom natreté pletivo (na ňom stojí aj obvodová podmurovka z tehál či betónu); na pletive vo výkope je štrk v hrúbke 20 cm a záhradná zemina v hrúbke 30 cm.
• 1/3 voliéry je zastrešená, napr. polykarbonátovými platňami, a pod strieškou je vrstva riečneho piesku.
• Ak do voliéry umiestnime aj ochranný domček, mal by byť dostatočne oknom presvetlený, izolovaný pred zimou i letným prehriatím, bezprievanovo vetrateľný, vybavený bidlami na „hradovanie“ s rebríkom pre „krídlované“ bažanty, trusníkom, napájadlom a kŕmidlom; pridáme aj misku s minerálnou prísadou a misku s granulovaným dreveným uhlím; pri vchode do domčeka vytvoríme malú predsienku, aby nám vtáky pri otvorení neunikli.
• Vnútorné priestory v zimných mesiacoch osvetľujeme žiarovkou; kým sa vtáky večer usadia na bidielkach, majú rady aspoň slabé orientačné osvetlenie, preto nainštalujeme pomalý zhášací systém, nastaviteľný, s rozsahom zhášania 10 až 15 minút; na daždivé studené počasie a tiež na odchov mláďat inštalujeme infralampu.
dobré rady
Krídlovanie bažantov
Aby sme zabránili bažantom zo záhrady uletieť, musíme ich zabezpečiť tzv. krídlovaním, ktorému sa tiež hovorí kupírovanie. Je to vlastne poškodenie jedného krídla kuriatka najlepšie v prvý alebo druhý deň po vyliahnutí, keď to skúsený chovateľ môže urobiť i sám, v staršom veku je lepšie, keď to urobí zverolekár. Je to vlastne amputácia dvoch tretín vzájomne spojeného druhého a tretieho záprstia (metacarpus). Krídluje sa ostrými dezinfikovanými nožnicami, ktoré mäkké kostičky ľahko prestrihnú. Ranu dezinfikujeme ajatínom a zalepíme. Pri tomto zásahu však nesmieme poškodiť vedľajšiu kosť palčeka.
Ako pripraviť bažanta
Zabitého bažanta „vyháčkujeme“ (odstránime črevá) a v chlade v perí necháme jeden – dva dni dozrieť, čím sa mäso stáva krehkejším a jemnejším aj chuťovo výraznejším. Pred prípravou môžeme mäso aj moriť, a to buď jednoducho niekoľko hodín v kyslom mlieku, cmare, vtedy ešte viac zjemnie a tiež sa potlačí jeho niekedy výraznejšia chuť, alebo ho moríme v kyslom vínnom moridle s divokým korením (dva – tri dni).
Orientačné cenové relácie bažantov
Podľa internetových ponúk sú ceny tohoročných a jednoročných vtákov v nasledujúcich reláciách: zlatý bažant – 15 eur, bažant kráľovský – 20 eur, bažant diamantový – 25 až 30 eur, bažant strieborný – 25 eur.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018
kery je najlepsi do polievky ci pekaca? o.O
Mozu sa chovat spolu viac druhov bazantov.
ano
môžem chovať bažanty spoločne s prepelicami v jednej voliére? máte s tým niekto skúsenosti?
Kedy sa môze kohut vratit do voliery k sliepocke a ku kuriatkam, aby im neublizil. Dakujem.