Radíme psíčkarom. Byt nemusí byť pre psa iba väzením
Je výborným spoločníkom. No kým si vychutnávame jeho pozornosť, lásku a oddanosť, mali by sme sa zamyslieť aj nad jeho potrebami. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako drobný zlozvyk či neduh, môže byť v skutočnosti vážnejší problém.
Srsť nášho psíka je v letných mesiacoch lesklá, hustá a hladká, ale od konca jesene sa začne jej stav zhoršovať, čo trvá niekoľko mesiacov, takmer až do jari. Redne a je lámavá. Pritom máme aktívneho psíka, s ktorým trávime vonku mnoho času. Vylúčili sme stres, skúšali sme vitamíny a prípravky na srsť. Nič nepomáha.
Mária R. Prievidza
Niet pochýb, že kolísavá kvalita srsti môže súvisieť s výživou, obzvlášť ak ide o väčšie plemeno. Dlhodobo chladné počasie – najmä pri aktívnom vyžití – zvyšuje nároky na kvalitu stravy a jej zloženie. To, čo postačí na udržiavanie zdravia v teplej časti roka, môže byť v zimných mesiacoch prislabou dávkou. Ak dôsledne dodržiavate stravovacie návyky tak, aby boli vyvážené s aktivitou, no spoliehate sa výhradne na granule, mali by ste mu v chladných mesiacoch roka dopriať teplé varené jedlo s vyšším podielom bielkovín. Varený hovädzí výrez, kosti a prídavok rastlinných tukov mu pomôžu získať energiu. Chovatelia, ktorí majú psíkov celoročne vo výbehu, zvyknú meniť kŕmne dávky už v jeseni, aby pomohli svojim miláčikom nahromadiť tukové zásoby na zimu. To však pri chove v byte nie je nutné.
Máme starosti o našu sučku, ktorá je v posledných týždňoch veľmi nepokojná a hocikedy cez deň alebo v noci niekoľko minút vytrvale kňučí, a to aj napriek tomu, že má dostatok všetkého a venujeme jej pozornosť a čas. Bude mať štyri mesiace, je veselá, no roztržitá.
Jarmila K., Snina
Ak ste spozorovali, že v poslednom čase sa sučka zaujíma o hryzenie hračiek alebo kostí, v ktorých sa pokúša nájsť úľavu, zaiste by to bol signál, že sa vo svojom veku dostala do fázy, keď mení svoj mliečny chrup za trvalý. To sa u psíkov deje približne od tretieho mesiaca a podľa povahy a plemena reaguje každý na bolesti (ktoré túto výmenu sprevádzajú) odlišne. Vo veterinárnej lekárni či chovateľských potrebách nájdete upokojujúce a chladivé gély, ktoré môžu nepokoj trochu zmierniť, najdôležitejšie je však výmenu zubov prekonať čo najrýchlejšie. Prineste nové žuvacie hračky a tvrdé príkrmy, vďaka ktorým zuby vypadnú rýchlejšie. Viac hry a zábavy pomôže sučke na bolesť trochu zabudnúť.
Sme seniori a z útulku sme si doviedli staršieho píska, ktorému vyhovuje náš pokojný panelákový denný režim. Stal sa členom našej domácnosti. Keď máme radosť, teší sa s nami, keď na nás tlačí staroba, akoby doľahla aj na neho. Zdá sa nám však, že sa vyhýba pohybu, akoby mal reumu. Je čosi také u psov možné?
Ján R., Spišská Belá
S vyšším vekom prichádza u všetkých plemien psov zmena metabolizmu, ktorá sa môže prejaviť aj tým, že ich kĺby nie sú dostatočne vyživované. Ani pri stravovaní sa kvalitným krmivom nedokáže organizmus vytvoriť dostatok kolagénnych peptidov, potrebných na obnovu chrupaviek, väzív, šliach a kostí. Tie však možno nahradiť prípravkami typu Gelacan, ktoré obnovia narušenú rovnováhu. Už po dvoch týždňoch bude psík pohybovo zdatnejší a jeho pohyblivosť sa ešte môže v priebehu niekoľkotýždňovej kúry podstatne zlepšiť. To sa však prejaví aj v jeho vyšších nárokoch na pohyb, ktorý mu budete musieť dopriať, aby netrpel stresom.
Nášho psíka sa snažíme cvičiť od útleho šteniatka a až doposiaľ sa nám to s úspechom darilo. V poslednom čase však akoby začal trucovať. Odmieta vykonávať povely, ktoré plnil s radosťou, a zdá sa, akoby nám to niekedy robil napriek. Z poslušného psíka sa stáva neposlušník. Robíme čosi zle alebo ho málo trestáme za neposlúchnutie?
Silvia F., Žilina
Chyba nie je vo vás, len ste neboli pripravení na príchod psíkovej puberty. Psík sa približne vo veku osem mesiacov začína na svet okolo seba pozerať odlišným spôsobom. Jeho rebélia je iba pokusom o zmenu postavenia vo svorke. Kým doposiaľ sa vám podriaďoval, teraz hľadá cestičku, ako by sa stal vodcom. Netreba ho trestať ani sa na neho hnevať. Stačí len zmeniť taktiku tak, aby vždy dokončil povel, ktorý mu dáte. Či už to bude rozptýlením, kúskom jedla, alebo na niekoľko sekúnd po rozmare „stuhnete“, aby opäť na vás upriamil svoju pozornosť. Jeho pubertálne správanie sa v priebehu krátkeho času vytratí a vy budete opäť vidieť výsledky svojej doterajšej snahy.
S naším psíkom chodievame do lesoparku a v posledných dvoch rokoch máme problémy s premnoženými kliešťami. Spreje, šampóny, SPOT-ON prípravky ani repelentné obojky nefungujú tak spoľahlivo ako kedysi. Aj keď sa snažíme preventívne využívať viacero prostriedkov, kliešťom sa vyhnúť nevieme. Môže náš pes dostať nejakú chorobu?
Renáta Z., Bratislava
Kliešte sú nositeľmi boreliózy, ktorá môže ohroziť nielen zdravie človeka, ale aj psíka. Intenzívnejšie príznaky infekcie sa však prejavujú iba u desatiny nakazených psov, aj to až po uplynutí dvoch až šiestich mesiacov od infikovania. Sú unavené, bolia ich kĺby a majú skleslú náladu. Infekcia pochádza z kliešťov, ktoré zostali prisaté dostatočne dlho na to, aby sa nákaza preniesla. To znamená približne 30 až 40 hodín. Na sklonku jesennej sezóny je možné psíkov zaočkovať, aby si vytvorili imunitu proti lymskej borelióze. Účinnosť veterinárnej vakcinácie dosahuje približne 85 %. Sú potrebné dve očkovania v odstupe troch týždňov a následne už iba každoročné preočkovanie. Po týchto úkonoch si organizmus vytvorí imunitu. To však neznamená, že psík zostane proti kliešťom absolútne imúnny. Bez použitia odpudzovačov budú aj naďalej využívať jeho pohostinnosť.
Naša sučka trpí spontánnymi hnačkami, ktoré z nenazdania prichádzajú a odchádzajú aj napriek tomu, že dôsledne dbáme na výber jej krmiva. Veterinár nezistil žiadne poruchy, nemáme malé deti, ktoré by za naším chrbtom porušovali jej stravovací režim. Čo máme robiť, aby sme opäť v domácnosti obnovili hygienu?
Martin D., Trenčín
Ak je sučka fyzicky v poriadku a aj kŕmenie je primerané s ohľadom na jej zdravotný stav, potom by mohla pomôcť úprava mikroflóry v jej tráviacom systéme. Práve tu dochádza k nerovnováham, ktoré môžu vznikať bez akéhokoľvek varovania. Väčšinou však nemajú negatívny vplyv na zdravotný stav. Odporúčame zakúpiť si vo veterinárnej predajni alebo v chovateľských potrebách probiotické prípravky určené pre psy. Ide o baktérie, ktoré osídlia tráviaci trakt a pomôžu tak dosiahnuť rovnovážny stav (podávajú sa v kŕmnej dávke alebo vo vode). Takáto liečebná kúra s následným pravidelným preventívnym dávkovaním by mohla pomôcť. Inak vám nezostane nič iné, ako sa so sučkou presťahovať do rodinného domu, kde bude mať k dispozícii celodenný výbeh.
Text: Marcela Gigelová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Môžem sa opýtať, aký špeciálny odborník odpovedal na otázky chovateľov? Mám pocit, že robíte reklamu chovateľským potrebám a lekárňam bez toho, aby ste odporučili obrátiť sa na veterinárneho lekára, ktorý by psa dôkladne vyšetril a navrhol liečbu…
úplne súhlasím!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pani Mirka, Aj vy chodíte s každou chorobou, bolesťou brucha, teplotou, nadchou alebo kašlom ihneď k lekárovi? nesnažíte sa najprv vyliečiť svojpomocne alebo pomocou rady skúsenejších? Myslím si, že s každou prkotinou tiež netreba utekať k veterinárovi, ktorý si za prehliadku vypýta nemalé peniaze. Máme tiež sučku a najprv sme chodili so všetkým k veterinárovi, ale nehnevajte sa na mňa to čo na SVK pýtajú je nehoráznosť, čistý biznis a nemá to nič spoločné s láskou k zvieratám. Aj keď im nič nie je tak sa nájde niečo začo vypýtajú peniaze (navštívili sme štyroch a u všetkých rovnaký prístup, odborne fajn ale nie sme majitelia orange aby sme si to mohli dovoliť). Začali sme sa pýtať psíčkarov a čítať podobné fóra ako je toto a vždy nám to pomohlo. Tak nekritizujte hneď keď ani neviete či boli so psom na veterine alebo nie. Pekný deň
Pes v byte? Má pravidelne jedlo a vodu, minimálne vtedy keď pán ide do práce, alebo príde z práce. Nie je na reťazi. Nie je v malom koterci. Nie je na prenikajúcom slnku. Ide s pánom 2x za deň von si pobehať. Má starostlivosť o srsť, nie ako vonku na dvore, kde je celý od blata a prachu. Nemrzne v zime v nezateplenej búde, či koterci. Má pravidelný a dostačujúci kontakt s pánom. V mestách aj lepšiu a rýchlejšiu veterinárnu starostlivosť. Zabudol som na niečo?
a nepýtal som sa na to, čo vadí susedom, ale čo vadí psovi v byte.
Prepáčte vedel by mi niekto poradiť akého psa mám kúpiť svojej 10 ročnej dcére? Od kedy jej zomrel pes u babky, stále nás prosí aby sme jej kúpili psa. Ja som za Rodezského Ridgebacka, ale neviem či je pre ňu bezpečný. Čo sa týka venčenia je to športovkyňa, takže utiahne aj tých väčších psov, ako je trebárs Stredoázijský ovčiak, ktorého venčila v útulku. Doma méme ešte aj 6 ročnú dcérku takže také plemeno aby sa jej nič nestalo. Psíkov má rada, a Rodezského Ridgebacka videli už obidve takže by s ním nemal byť žiadny problém. Ale to len tak pre info.
Ďakujem