7 užitočných rád pre psíčkarov: Čo pes potrebuje
Galéria (6)

7 užitočných rád pre psíčkarov: Čo pes potrebuje

Náš štvornohý rodinný priateľ si zaslúži, aby sme mu vytvorili to najlepšie a najzdravšie prostredie.

Galéria

Zdravé bývanie pre mestského psa
Zdravé bývanie pre mestského psa
Zdravé bývanie pre mestského psa
Zdravé bývanie pre mestského psa
Zdravé bývanie pre mestského psa

Keď domov donesieme malého psíka, väčšinou sa z neho zakrátko stane hravý kamarát toho, kto ho priniesol.

Svojou bezprostrednosťou si začas získa i ostatných členov rodiny a stane sa tak jej neoddeliteľným členom. Väčšinu času strávi tým, že nás obveseľuje svojím živočíšnym optimizmom a tiež nás núti k zdravému pohybu. V závislosti od povahy sa neraz stáva aj strážcom detí, s ktorými sa nielen zahrá, ale pôsobí na ne i výchovne a nabíja ich nesebeckou pozitívnou energiou.

Vycvičený pes výborne dopĺňa ľudskú inteligenciu a cieľavedomosť. Pomáha človeku úspešne zrealizovať množstvo zámerov a cieľov, na ktoré jeho zmyslové dispozície nestačia. Psovi príroda nadelila oveľa citlivejší čuch, sluch a zrak i vytrvalosť, aby v prírode úspešne prežil, navyše ešte aj prirodzenú intuíciu, učenlivosť a zvieraciu inteligenciu. A tak sa v priebehu dlhej histórie súžitia človeka s domestikovaným vlkom, teda psom, z nich stali výborne sa dopĺňajúci partneri v mnohých životne dôležitých činnostiach a profesiách, napríklad pri love, pasení zvierat, strážení príbytkov, obrane, pri záchranných a vyhľadávacích prácach (ranených, výbušnín, drog), sprevádzaní nevidiacich. V severských krajinách sa pes využíva aj ako ťažné zviera. Je však i vychovávajúci a ostražitý kamarát detí, doživotný partner starých ľudí.

Je veľmi dôležité, aby sme si k sebe a k rodine vybrali také plemeno, ktoré bude mať aj genetické predpoklady naplniť náš zámer jeho využitia a začleniť sa do prostredia, ktoré mu môžeme poskytnúť (byt či záhrada, pracovný alebo i športový účel). Tu je najlepšie poradiť sa so skúseným kynológom, cvičiteľom psov, a absolvovať s ním aspoň pár výcvikových hodín takých plemien psov, ktoré nám odporučil.

Čo potrebuje pes?

Všetky plemená majú spoločné požiadavky, o ktorých treba vedieť ešte pred kúpou psa: chránený priestor ako úkryt pred nepohodou, na odpočinok i spánok; ochranný útulok v prípade choroby, pôrodu, odchovu šteniatok; miesto na uzavretie, blokovanie psa v prípade provokujúcej návštevy alebo pracovného rokovania; priestor na pobyt psa v čase našej pracovnej alebo inej neprítomnosti, krátkodobej či dlhodobej; prechodné či prepravné ubytovanie v kancelárii, v aute, na dovolenke; vhodne umiestnené napájadlo a kŕmnu misku, toaletu; venčenie, výcvik, prechádzky, športovanie; hygienické opatrenia, periodické návštevy u veterinára a očkovanie. Vhodný je i prídomový voľný výbeh. Aké ubytovanie psovi poskytneme, závisí od možností a tiež od účelu, na ktorý ho chovateľ bude využívať.

Pes sám doma?!

Je to veľké trápenie zvieraťa, ale aj susedov, ak pes musí byť v byte sám takých 8 – 10 hodín každý deň. Najťažšie to znášajú šteniatka a mladšie psy. Čo so psom, ak všetci dospelí v rodine pracujú mimo domova a deti chodia do školy? V takomto prípade si buď zoberieme psa do práce, ak to zamestnávateľ dovolí, alebo ho na tento čas umiestnime do psej škôlky či jaslí, prípadne do denného stacionára. To má však jedno trvalé úskalie, a to, že si pes zvykne viac na personál zariadenia či na ďalších „uschovaných“ psov a principiálne dôležitá väzba na nás sa silne zoslabí. Pri prihlasovaní psa do takéhoto zariadenia si najprv musíme podrobne overiť, za akých podmienok sa tam o psíkov starajú.

Pes s nami v kancelárii

Ak máme dovolené brať si psa na pracovisko, do kancelárie, musia byť na to vytvorené vhodné podmienky.
Psa musíme vycvičiť a zabezpečiť, aby nás pri práci nerušil, aby neobťažoval kolegov (lepšie je, keď sme s ním v miestnosti sami), pracovné návštevy, a preto mu musíme občas venovať trochu pozornosti, pohladkať ho, prípadne ho obdarovať dajakou dobrotou.

Pes by mal mať v miestnosti vyhradené miesto, napr. s dekou na ležanie, prípadne by mal byť uviazaný, aby nerušil, alebo by mohol mať k dispozícii uzatvárateľnú prepravku.

Úplne voľný pohyb v kancelárii je problematický nielen pre rušenie spolupracovníkov, prípadne obťažovanie pracovných návštev, ale aj z takého prozaického dôvodu, ako je močenie (či značkovanie si teritória) po kútoch. V tomto prípade sú pre psa nepochopiteľne zaujímavé elektrické zásuvky v stene, ktoré si často vyberá na značkovanie močom, čo sa môže skončiť úrazom psa alebo elektrickým skratom.

Hobby záhradkár Ing. Jaroslav Pížl radí

Na čo sa treba pripraviť pri chove psa v byte?

1. Obmedzené teritórium je pre psa neurotizujúcim faktorom, na ktorý si musí zvyknúť. Keď pes začne považovať byt za svoje teritórium, bude si ho chrániť proti vstupu cudzích ľudí i zvierat, s čím musíme rátať.

2. Pri častejších návštevách cudzích ľudí je vhodné mať pre psa v byte dajaký uzavretý priestor (miestnosť alebo aspoň uzatvárateľnú „prenosku“, teda prenosnú klietku), aby nevyrušoval alebo dokonca neútočil.

3. V byte musíme psa viesť k obmedzeniu jeho hlasových prejavov, aby nimi nerušil najmä susedov.

4. Treba brať do úvahy, že ako každá živá bytosť, ani pes nemusí mať vždy dobrú náladu a niekedy môže byť podráždený i zdanlivo bez príčiny (prudká zmena tlaku ovzdušia, blížiaca sa búrka, dráždivé pachy). Nálada či aj povaha psa sa mení pri ochorení, pri opatrovaní šteniatok, na starobu.

5. Psa by sme mali vychovať, aby dodržiaval určitý režim správania sa v domácnosti. Musí mať vymedzený a vhodne upravený priestor na odpočinok a spánok (každý pes si rád i cez deň viackrát pospí). Pes by mal mať aj určitý časový režim kŕmenia, venčenia.

6. Psovi sa naruší prirodzený cyklus sezónnej výmeny srsti, pretože v byte tak nepodlieha vonkajším sezónnym výkyvom teploty – to sa prejaví celoročným pĺznutím.

7. Hygienické úkony, ako je kúpanie, vyčesávanie srsti, odkliešťovanie, dezinfekcia, sú dôležité, ale netreba ich preháňať, najmä pri použití rôznych na psa nepriaznivo pôsobiacich chemických prípravkov.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto. isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.