Kŕmenie psa nevhodnými potravinami
Zdroj: shutterstock.com

Kŕmite psa zvyškami z tanierov? Radšej si to rozmyslite a tieto potraviny psovi nedávajte!

Ak aj váš pes robí veľké „psie oči“ vždy, keď sa v jeho blízkosti objavíte s tanierom plným jedla, zbystrite pozornosť. Hoci na tanieri býva veľa maškŕt, ktorými nepohrdne v akejkoľvek chvíli, ukrývajú sa medzi nimi isté potraviny a zložky, ktoré môžu psom spôsobiť zdravotné problémy. Aké potraviny sú pre psy nebezpečné a dokonca až toxické?

Čokoláda, kakao a káva

Toxicita čokolády a kakaa pramení v prípade psov z prítomnosti metylxantínov. Čím je vyšší obsah kakaa v čokoláde, tým je riziko vážnejšie. Aj kofeín obsiahnutý v káve patrí do skupiny metylxantínov. Po skonzumovaní sa u psov objavuje zvracanie, hnačka, nadmerný smäd a časté močenie. Vo vážnejšom stave (v závislosti od veľkosti psa a množstva skonzumovanej čokolády/kakaa/kávy) aj tras, abnormálny srdcový rytmus a zlyhávanie obličiek.

Kŕmenie psa nevhodnými potravinami
Zdroj: shutterstock.com

Hrozno

Máte vo zvyku štvornohému chlpáčovi občas hodiť pár bobuliek hrozna? Nerobte to. Konzumácia hrozna spôsobuje u psov vážne tráviace problémy (vracanie, hnačka), problémy s vylučovaním moču až zlyhávanie obličiek.

Broskyne, marhule, slivky, čerešne

Kým na dužine z ovocia si pes v rámci pestrej stravy môže v malom množstve pochutnávať, pozornosť zbystrite vo chvíli, kedy sa pustí do kôstok. Ich prehryznutím sa totiž uvoľňuje amygdalín, ktorý v tenkom čreve mení na kyanid. Medzi príznaky otravy patrí zvracanie, nepravidelný a rýchly tlkot srdca, záchvaty, kóma až úhyn zvieraťa.

Marhule a čerešne v miske
Zdroj: shutterstock.com

Avokádo

Šupka a listy avokáda obsahujú persín, ktorý u psov s citlivejším trávením, vyvoláva podráždenie žalúdka, bolesti brucha a zápchu. Veľké nebezpečenstvo predstavuje aj prehltnutie celej kôstky, ktorá zásadne obmedzí priechodnosť čriev a rýchly zásah veterinára sa stane nevyhnutným.

Cibuľa, cesnak, pór a pažítka

Rastliny patriace do rodu Allium – v kuchyni často používaná cibuľa, cesnak, pór a pažítka – obsahujú látky, ktoré môžu u psov a mačiek spôsobiť rozpad červených krviniek a viesť k život ohrozujúcej anémii. Hoci sa zdá, že pes by si cibuľu či cesnak dobrovoľne nevybral, opatrnosť je na mieste aj v prípade, ak jedlá dochucujete sušeným cesnakom alebo sušenou cibuľou a ich zvyšky dávate neskôr psovi do misky.

Cesnak a cibuľa v miske
Zdroj: shutterstock.com

Soľ

Nadbytok soli (napríklad pri vyjedení otvorených slaných lupienkov) narúša u psa rovnováhu elektrolytov v tele. Objavuje sa tras, záchvaty, neurologické problémy či postupné poškodenie obličiek. Najviac ohrozené sú malé plemená psov, choré a staršie psy. Smrteľnou je dávka 4 g soli na 1 kilogram hmotnosti psa.

Mlieko a syry

Väčšina psov nemá dostatok enzýmov na trávenie laktózy obsiahnutej v kravskom mlieku. Vypitie mlieka tak má za následok tráviace problémy v podobe hnačky a plynatosti. Hoci majú syry všeobecne nižší obsah laktózy, ani v ich prípade to netreba preháňať a je lepšie siahnuť po maškrtách a odmenách vyrobených priamo pre psov. Mnohé syry majú totiž vyššie percento tuku aj soli.

Mliečne výrobky na stole
Zdroj: shutterstock.com

Umelé sladidlá

Umelé sladidlá sacharín a aspartám, ktoré sa nachádzajú v rôznych diétnych potravinách a nápojoch, zapríčiňujú u psov tráviace problémy – predovšetkým hnačku. Horšie následky za sebou zanecháva umelé sladidlo xylitol (žuvačky, cukríky, niektoré druhy pečiva). Rapídne znižuje hladinu cukru v krvi a v závislosti od skonzumovaného množstva u psa spôsobuje poškodenie až zlyhanie pečene. Problémy s koordináciou, letargiou a zvracaním by psíčkari nemali nechávať bez povšimnutia.

Kysnuté cesto

Tráviaca sústava psa si nevie poradiť so surovým kysnutým cestom. Cesto v žalúdku niekoľkonásobne zväčší objem a môže vážne ohroziť jeho zdravie aj život. Navyše, kvasinky v ceste produkujú alkohol v prostredí žalúdka, čo vedie k intoxikácii alkoholom.

Kysnuté cesto v miske na stole
Zdroj: shutterstock.com

Uvarené kosti

Pes a kosť? To predsa patrí neodmysliteľne k sebe! Iba málokto však vie, že uvarené kosti predstavujú pre psa isté riziko. Tepelnou úpravou sa mení štruktúra kostí a sú náchylné na praskanie. Prasknutím a polámaním vznikajú ostré úlomky, ktoré môžu uviaznuť v krku, poraniť tráviaci trakt psa alebo dokonca privodiť vnútorné krvácanie.

Informácie uvedené v tomto článku majú iba informatívny charakter a nenahrádzajú vyšetrenie a liečbu veterinárnym lekárom. V prípade podozrenia na konzumáciu nevhodnej potraviny a zdravotných problémov psa sa neodkladne obráťte na kvalifikovaného odborníka.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje