Domáce vajcia aj cez zimu? Čo urobiť, aby mali sliepky lepšie podmienky na znášanie
Sledujete, ako vaše sliepky znášajú čoraz menej vajec? V chladných mesiacoch roku je to celkom bežný jav. Buď sa s tým zmierite, alebo pokúsite vytvoriť sliepkam podmienky, vďaka ktorým môžete aj počas zimy dosiahnuť optimálnu znášku.
Sliepky neznášajú vajcia rovnomerne po celý rok. Nie je to totiž súčasťou ich prirodzeného cyklu. Biologicky sú nastavené tak, aby vajíčka znášali od jari do jesene – teda v období, kedy je šanca na prežitie vyliahnutých kuriatok. V mesiacoch s nízkymi teplotami ich znášku obmedzujú zmenené hormóny, nedostatok denného svetla a nízke teploty, keďže energiu prijatú z krmiva využívajú sliepky hlavne na to, aby sa udržali v teple. Ak však chcete, aby sliepky znášali vajíčka aj počas zimy, môžete vykonať niekoľko zmien.
Kurín v dobrom stave
Skôr, ako zima udrie v plnej sile, venujte dostatok času stavu kurína. Zabezpečte ho tak, aby sliepkam poskytoval ochranu a útočisko pred vlhkosťou, prievanom, nízkymi teplotami aj predátormi. Opravte zatekajúcu strechu, vykonajte dôkladné vyčistenie a dezinfekciu kurína. Práve čistota, sucho a pravidelné dezinfikovanie môžu pomôcť zabrániť šíreniu chorôb, ktoré by mohli vážne ohroziť stav a prospievanie vašich sliepok. Vstup pre sliepky do domčeka, v ktorom majú bidlá, ponechajte iba v nevyhnutnej veľkosti, aby z neho neunikalo nahromadené teplo.
Dostatok čistej vody
Stabilná produkcia vajec bude fungovať iba pri dostatočnom pitnom režime. Sliepky potrebujú každý deň dávku čerstvej čistej vody, ktorá zamedzí ich dehydrovaniu. V zimnom období je dôležité, aby išlo o vodu v tekutom stave. Sneh nepostačuje. Ak voda v napájačke opakovane zamŕza, skúste pre ňu v kuríne nájsť teplejšie miesto v závetrí. Ďalšou možnosťou, ktorá však bude vyžadovať investíciu navyše, je zakúpenie špeciálne vyhrievacej dosky/podložky.
Výživnejšie krmivo
Čím nižšie sú teploty, tým viac energie musia operence žijúce vonku vynaložiť na zahriatie a udržanie stálej telesnej teploty. Ak sa vám zdá, že vaše sliepky sú viac hladné a kŕmidlá už v polovici dňa zívajú prázdnotou, treba kŕmnu dávku zvýšiť približne o 25 – 50%.
Spotrebu zvýšenej dávky krmiva však prvé dni kontrolujte. Ak zostáva v kŕmidlách, môže podliehať skaze alebo cez noc lákať hlodavce. Nie je vhodné sypať krmivo voľne na mokrú zem, kde zostane zašliapané a bez úžitku.
Trik s umelým svetlom
Krátke dni počas zimných mesiacov majú na produkciu vajec zásadný vplyv. K tomu, aby sliepky pravidelne znášali vajcia, potrebujú denne priemerne 12 – 14 hodín svetla. Tieto podmienky majú dodržané približne od polovice jari do polovice jesene. Ak chcete ich prirodzený cirkadiánny cyklus ovplyvniť, môžete im chýbajúce hodiny svetla v kuríne doplniť umelým zdrojom svetla – napríklad prisvietením od 4. hodiny ráno za pomoci žiarovky s teplým až neutrálnym svetlom. Praktickou voľbou je osvetlenie s časovačom, ktoré sa po nastavenom čase pre úsporu automaticky vypne.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Ked sa zotmie,im zapálim svetlo 1 W žiarovku a je to vybavené. Nesú sa ,ako v lete.
Hlavne im dajte pokoj, nie su to stroje, ale zive tvory a tiez si potrebuju oddychnut…