Chov sliepok
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Ako začať s chovom sliepok? Čo by mal spĺňať kurín, aké krmivo je vhodné pre viac vajec a je dôležité mať aj kohúta?

Ak chcete chovať sliepky na záhrade, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých bodov. Okrem oploteného priestoru a suchého kurína by ste mali poznať aj iné dôležité aspekty.

Galéria

Chov sliepok
Sliepky v kuríne
Kŕmenie sliepok
Zber vajec
Farmár Martin Bagar so sliepkami
Sliepky v kuríne

Sliepky je možné chovať vo vlastnej záhrade bez väčšej námahy – pokiaľ je splnených niekoľko požiadaviek. Ako však chovať sliepky primeraným spôsobom? Koľko času vám chov zaberie? A je potrebný k sliepkam aj kohút?

Ak plánujete chovať sliepky, najskôr sa porozprávajte so svojimi susedmi, či im nebude prekážať napríklad zápach či zvýšená hlučnosť spojená s ich chovom. Ak chcete zabezpečiť vašej rodine vajcia, treba rátať s dvoma až so šiestimi sliepkami. Veľmi obľúbený je napríklad mobilný kurín, vďaka ktorému môžete mať plochu vo výbehu pod kontrolou. Ďalším dôležitým aspektom je dbať na dostatočnú hygienu kurína a ochranu sliepok pred divými zvieracími nepriateľmi.

Počet sliepok na plochu

Aby sa sliepky mohli voľne pohybovať, naplánujte si v záhrade dostatok priestoru na ich chov. Pri zelenom výbehu treba počítať s minimálne 30 m², najlepšie 50 m² na jednu sliepku. Pri trvalo zabudovanom kuríne s oplotenou voliérou treba počítať s priestorom minimálne 10 až 15 štvorcových metrov na jednu sliepku. V takomto prípade sa na ochranu kurčiat odporúča použiť na oplotenie drôtené pletivo vysoké približne 250 centimetrov, ktoré treba zapustiť až 40 centimetrov hlboko do zeme.

Ak chcete poskytnúť rodine vajcia, počítajte s dvoma až so šiestimi sliepkami. Keďže sliepky potrebujú spoločnosť, ideálne bude chovať aspoň tri až štyri.

Sliepky v kuríne
Malé výbehy je lepšie zastrešiť, aby sliepky neboli v daždivom období v blate. | Zdroj: shutterstock.com

Kurín a stavebné povolenie

Ak ide o stavbu kurína ako trvalej budovy na väčší domáci chov, je možné, že naň budete potrebovať stavebné povolenie. Závisí to najmä od veľkosti zastavanej plochy a miestnych stavebných predpisov. Namiesto pevného kurína môžete však zvoliť aj pojazdný kurín, ktorý má výhodu najmä v tom, že ho môžete podľa potreby premiestňovať po záhrade tam, kam práve potrebujete. Sliepky totiž rady hrabú a pasú sa na zelenej ploche, avšak povrch v trvalo inštalovanej voliére s kurínom rýchlo zničia. Skôr než budú teda v zemi holé miesta a priehlbiny, mobilný kurín jednoducho presuniete o kúsok ďalej.

A čo všetko by mal kurín spĺňať? Veľmi dôležité je najmä to, aby v kurníku nebol prievan a bolo v ňom sucho. Výhodou je, keď sa dajú korýtka a bidlá kedykoľvek odstrániť. Zjednoduší vám to jeho čistenie, čo je z hľadiska hygieny a šírenia roztočov kľúčové. Tiež je vítané, ak je kurín zateplený a má pár okien. Ak majú sliepky cez deň voľný výbeh, osvetlenie v kuríne nie je až také dôležité. Vždy by tam však malo dopadať aspoň trocha prirodzeného svetla. Znáškové hniezdo, ktoré zvyčajne vystačí až pre päť sliepok, však umiestnite tak, aby nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Aby ste neprilákali myši a vtáky, jedlo im neponúkajte v otvorených nádobách. Ak už ste v blízkosti spozorovali pohyb líšok a kún, môžete sliepky chrániť elektrickým ohradníkom. Ten sa inštaluje priamo na drôt. Ak sa obávate dravých vtákov, zaobstarajte si kohúta.

Kŕmenie sliepok
Aby ste pri nosivých hybridoch využili ich potenciál na 100 % a dosahovali 360 vajec za rok, potrebuje sliepočka perfektnú výživu. | Zdroj: shutterstock.com

Časovo nenáročný chov

Dĺžka starostlivosti o sliepky závisí od spôsobu chovu, veľkosti kurína a počtu sliepok. V prípade mobilného kurína, v ktorom žije päť sliepok, čistenie zaberie približne 45 minút a mali by ste ho vykonávať každé 2 až 3 týždne. Pri ňom treba vždy skontrolovať a prípadne upraviť drôtené oplotenie a každé tri týždne kurín premiestniť na nový povrch, aby nedošlo k výraznému poškodeniu pôdneho lôžka. Raz až dvakrát do roka je tiež vhodné kurín úplne vyprázdniť a dôkladne vyčistiť vysokotlakovým čističom a mydlovou vodou.

Netreba zabúdať ani na pravidelné činnosti, ako je dopĺňanie vody do vodnej nádrže, krmiva do kŕmidla, vyberanie vajíčok a otváranie či zatváranie sliepok do kurína. Ak je k dispozícii automatický otvárač dvierok do kurína, môžete nechať sliepky bez dohľadu až štyri dni. Za súmraku sa totiž samy odoberú do kurína.

Na zvýšenie produkcie vajec je v hobby predajniach dostupné kompletné krmivo, ktoré obsahuje všetko potrebné.

Vhodné krmivo pre viac vajec

Sliepky sa kŕmia väčšinou len pšenicou a kukuričným šrotom, zvyšok potravy si zháňajú samy. Ak vaše sliepky neznášajú toľko vajec, koľko by ste potrebovali, možno im iba chýba kvalitná výživa. Správna strava je totiž základom všetkého nielen pre nás ľudí. Ak sliepky kŕmite dlhodobo krmivom s nedostatkom bielkovín, vitamínov alebo minerálov, často sa to prejaví práve znížením znášky vajec alebo na kvalite operenia. Na zvýšenie produkcie vajec je v hobby predajniach dostupné kompletné krmivo, ktoré obsahuje všetko potrebné, aby sliepka dobre znášala. Prípadne môžete sliepkam poskytnúť aj vlastné kŕmne zmesi. Radi jedia napríklad tvaroh alebo srvátku. Kŕmna zmes však musí byť vyvážená, inak hrozí, že sliepky rýchlo stučnejú a znesú menej vajec. Na produkciu vajec potrebujú sliepky veľa vápnika, ten im ľahko doplníte v podobe rozdrvených vaječných škrupín. Na dodanie vitamínov na jeseň a v zime sú vhodné listy kapusty a iné zeleninové zvyšky zo záhradky. Najmä v zime by ste mali v kuríne ponúkať aj jablká, cviklu či seno. Ak máte veľký výbeh, vitamínové doplnky a prísady zvyčajne nie sú potrebné.

Zber vajec
Zdroj: shutterstock.com

Odporúčané plemená sliepok

Radí farmár Martin Bagar

Sortiment súčasných plemien je obrovský. Môžete si vyberať doslova zo stoviek plemien a druhov. Je však dôležité, s akým cieľom chcete sliepky chovať, či na vajcia, mäso, okrasu, alebo na výstavu.

Pre nováčikov sa odporúča začať s hybridnými sliepkami s jednoduchou starostlivosťou. Kupujú sa vo veku 22 týždňov ako sliepky pripravené na znášku. Sú zaočkované, celkovo zdravé a znášajú veľa vajíčok. Keď získate skúsenosti s chovom týchto sliepok, môžete prejsť na náročnejšie plemená.

Najviac vajec vám znesú aktuálne vyšľachtené nosivé hybridy, ktoré vznikli intenzívnym krížením s cieľom maximálnej produkcie vajec. Pokojne vám dajú aj 360 vajec ročne. No z čistokrvnej sliepočky nosivého plemena, ako napríklad Ankony, Arden, Austrálka, Brabantka, Frízka, Hamburčanka, Hempšírka, Orpingtonka, Plymutka, Rodajlenka, Rýnska, Vranohlávka, Velsumka, budete mať aj estetický zážitok. Sú jednoducho krajšie ako hybridy. Znáška sa pohybuje okolo 300 vajec ročne.

Do malých záhrad by som sa rozhodoval medzi zdrobnenými a zakrpatenými plemenami. Napríklad na vajcia Ankony, Arden, Austrálka, Barneveldka, Brakelka, Drent, Frízska, Hamburčanka, Lakenfeldka, Maranska, Minorka, Hempšírka, Orpingtonka, Plymutka, Rodajlenka, Rýnska, Vranohlávka, Velsumka, Vyandotka. Ak chcete sliepky na mäso, tak Faverolka, Hudánka, Bredy, Sasexka, Severoholandské. Alebo kombinované: Amroks, Bielefeldka, Lafleška, Orlovka, Sulmtalka, Forverka. Okrasné plemená: Antverpský a Grubský fúzač, Brabantka, Brahmanka, Barmanka, Japonka, Kočinka, Dornikská, Holandská, Bantamka, Holokrčka, Paduánka, Fénixka, Sebritka, Španielka, Hodvábnička.

Farmár Martin Bagar so sliepkami
Najviac vajec znesú aktuálne vyšľachtené nosivé hybridy, ktoré vznikli intenzívnym krížením s cieľom maximálnej produkcie vajec. | Zdroj: Miro Pochyba

Kohút vo výbehu

Sliepky znášajú vajcia aj bez kohúta – na produkciu vajec teda nie je potrebný. Kohút však plní dôležité úlohy v háreme, v ktorom žijú sliepky. Okrem reprodukcie je jednou z jeho najdôležitejších úloh udržiavanie sociálneho pokoja medzi sliepkami. Ak je v kŕdli kohút, medzi sliepkami je zvyčajne menej hádok a dobiedzania. Medzi jeho povinnosti patrí aj ochrana a stráženie kŕdľa. Napríklad ak sa na oblohe objaví dravý vták, kohút často zakikiríka, čo spôsobí, že sa všetky sliepky ukryjú. Na ochranu svojich sliepok môžu kohúty napadnúť aj ľudí. Môžete tiež pozorovať, že kohút rád dáva svojim sliepkam tie najlepšie maškrty alebo im pomáha nájsť miesto, kde znesú vajíčka.

Dopĺňanie sliepok do kŕdľa

Nové sliepky odporúčame dávať do kurína až večer, keď sú staré sliepky už uložené na bidlách na spanie. Už sú po celom dni unavené a nové sliepky si nebudú všímať. Aj keď má sliepka veľmi slabý čuch, nové sliepky cíti a dáva im to patrične najavo. Dobrú skúsenosť majú farmári s octovým roztokom v záhradnom postrekovači. Postriekajte ním všetky sliepky, budú „voňať“ rovnako a budú na seba výrazne menej agresívne. Takisto je dobré umiestniť im do výbehu nejakú únikovú prekážku, za ktorú sa môžu nové sliepky schovať. Napríklad debničku, prevrátený fúrik a podobne. Neodporúčame prikladať len jednu novú sliepku, aby sa všetka agresia neobracala iba na ňu. Môže sa stať, že ju medzi seba vôbec neprijmú. Táto schopnosť sa odlišuje podľa jednotlivých plemien

Sliepky v kuríne
Znáška sliepok zvyčajne klesá najmä v zimnom období. Nie je to však spôsobené nízkymi teplotami, ale skôr kratšími dňami. Znášanie vajec sliepok je totiž primárne riadené svetlom. Pre niektoré plemená sliepok to však už neplatí, pretože domestifikáciou získali schopnosť znášať vajíčka aj v zime. | Zdroj: shutterstock.com

Zdravie sliepok

Vitálne a zdravé sliepky spozorujete ľahko. Sú stále v pohybe – hľadajú potravu, kúpu sa v piesku, hrabú v zemi alebo si perú perie.

Ak chcete skontrolovať, či nie sú sliepky napadnuté parazitmi, pozrite sa im pod perie. Okolo kloaky musí byť tiež vždy čisto, kurací trus v kurníku alebo ohrade by mal byť pevný a čiastočne bieložltkastý. Zdravé dospelé sliepky, ktoré sa nemnožia alebo neperlia, majú hrebeňové a hlavové laloky zvyčajne dobre zásobené krvou, a preto sú červené. Bledé hrebene môžu naznačovať zlý stav. Oči musia mať jasné a perie by malo byť lesklé a pevné. Keď chytíte sliepku do ruky, telo by malo byť pevné. Ak ucítite hrudnú kosť, sliepka je príliš chudá, čo môže značiť chorobu.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Jozef says:

    360 vajec rocne, to je uplna katastrofa.
    My ludia, sme taki „skveli“, ze sme premenili zive tvory na stroje…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.