ako si vyrobit gril z bubna automatickej pracky
Galéria (5)

Ako si vyrobiť gril z bubna automatickej práčky

Takmer v každej domácnosti, kde už deti odrástli, došlo k výmene práčky alebo aspoň k výmene nefunkčného bubna v automatickej práčke. Vo väčšine prípadov je to z dôvodu netesnosti a zvýšenej vibrácie bubna, čo spôsobuje vydranie hriadeľov ložísk.
Toto poškodenie bubna však neovplyvňuje jeho ďalšie použitie – napríklad ako rotačného grilu.

Galéria

Bubon je z antikorového lesklého plechu a v konečnom efekte bude po zhotovení výrobku pôsobiť esteticky. Môžeme ho bez problémov čistiť bežnými kuchynskými prípravkami. Na opisovaný gril sa použil bubon z automatickej práčky Tatramat s dávkovaním zhora. Pôvodné dvierka bubna tiež využijeme: na kontrolu pri grilovaní, na potieranie mäsa aj pri výmene grilovaných potravín. Ak použijeme iný typ bubna pračky, jeho jednotlivé časti prispôsobíme.

Úprava bubna  

Z bubna odstránime (odvŕtame) hliníkové nity, ktorými sú uchytené hriadele o čelá bubna. Horné čelo po obvodovom leme odrežeme – poslúži nám na poklop grilu. Zvyšnú časť lemu vyrovnáme, tým zmenšíme vyrezaný otvor a poklop sa neprepadne. V strede poklopu pripevníme skrutkou do dreva príchytku z dreva, aby nás pri kontrole grilu poklop nepopálil. Na spodné čelo bubna priskrutkujeme naspäť prírubu s ložiskom a uložíme ho na vyrobený podstavec (trojnožku). Na spodnom čele v osi dvierok, vo vzdialenosti podľa priemeru otočného taniera, vyvŕtame otvor, do ktorého nasunieme ložisko rotačnej časti grilu. Ložiska môžeme upevniť pásovinou na stredovú rúrku trojnožky. V takom prípade nie je možné bubon na trojnožke otáčať. Ak však chceme bubon otáčať, či už z dôvodu lepšieho prístupu k dvierkam, alebo natočenia ohniska grilu smerom od vetra, upevníme ložisko rotačnej časti pod skrutky príruby osi stredového ložiska bubna.

Z priložených náčrtov a fotografií je funkcia grilu jasná, preto tento opis nerieši výrobu a montáž jednotlivých dielcov, ale opisuje sa len jedna z možností, ako gril vyrobiť. Je len na domácom majstrovi, ako si zariadenie vylepší a prispôsobí podľa dostupných materiálov.

Výroba podpery (trojnožky) 

Veľkosť rúrky stredovej podpery zvolíme podľa jej vnútorného priemeru – musí byť taký veľký, aby sa rúrka dala voľne uložiť na pôvodný hriadeľ ložiska bubna. Výška a rozstup troch nôh podpery musia byť také, aby bol gril v pohodlnej výške a mal dostatočnú stabilitu.

Výroba roštu 

Rošt na drevené uhlie vyrobíme z dierovaného plechu (sita). Tento materiál musí byť dostatočne odolný teplote pri grilovaní. V tomto prípade sa použil smaltovaný dierovaný plech s okami 8 × 8 mm, ktorý pôvodne slúžil ako ochranný kryt elektrických špirál. Tvarovanie roštovej časti grilu ponecháme na fantáziu výrobcu, je však nutné zachovať taký tvar, aby sa:

  • využila čo najväčšia výhrevná plocha po obvode opekaného jedla,
  • umožnil prístup na dosýpanie dreveného uhlia,
  • sa dal vyberať rošt pri čistení od popola i pri čistení vnútornej časti grilu.

Opisovaný gril má rošt, ktorý v zadnej časti grilu zaberá takmer dve tretiny z obvodu, takže výhrevná plocha je dostatočná; vďaka úzkemu profilu rošt nezaberá miesto rotačnému grilovaciemu tanieru. Na rošte nezabudnime urobiť závesné oká na zavesenie horúceho roštu – to oceníme najmä pri jeho čistení. Na vrch zásobníka paliva môžeme urobiť pevnú rovnú plochu z dierovaného plechu, kde si môžeme počas grilovania urobiť napríklad ražniči.

Výroba rotačnej časti 

Tejto zostave treba venovať obzvlášť veľkú pozornosť.

  • Aby zariadenie esteticky a hygienicky vyhovovalo, použijeme prevažne antikorové materiály.
  • Ak má byť zariadenie funkčne, treba pri montáži dodržať primeranú presnosť a toleranciu.
  • Do spodnej časti rotačnej rúrky navaríme 4HR na unášač z motorčeka grilu.
  • V hornej časti rotačnej rúrky narežeme závit, aby sme maticami upevnili otočný tanier zachytávajúci šťavu z grilu (vyhneme sa tým tesnému zvaru na tenkom tanieri).
  • Do rotačnej rúrky môžeme nasunúť zašpicatenú antikorovú guľatinu a podperný plech; na rúrke opekáme plátky mäsa, ktoré v priebehu opekania zrezávame na plech.
  • Na otočnom tanieri z nehrdzavejúcej ocele môžeme ugrilovať kurča alebo môžeme na tanier položiť sadu vertikálnych ihlíc na grilovanie ražniči alebo špekáčikov.

Keď grilujeme v prírode, kde nemáme k dispozícii elektrickú sieť, môžeme motorček na pohon vymeniť za motorček na batérie.

Výhody zistené počas prevádzky

  • Antikorový materiál pôsobí čisto a hygienicky.
  • Z opekaného mäsa nesteká masť do ohňa a netvoria sa škodlivé látky z prepáleného mäsa.
  • Mäso sa opeká rovnomerne z každej strany.
  • Gril pracuje s veľkou účinnosťou a malou spotreba paliva.
  • Vysoká bezpečnosť pri grilovaní; teplo sa drží vnútri grilu, povrch grilu sa neprehrieva, takže sa obsluha nepopáli.
  • Neznečisťuje sa životné prostredie; pahreba dreveného uhlia takmer nedymí.
  • Dierovaným bubnom dostáva rošt dostatok vzduchu na horenie.
  • Prístup zhora a cez bočné dvierka umožňuje obsluhe ľahký a bezpečný prístup k roštu a ku grilovaným špecialitám pri potieraní a výmene surovín.
  • Po rozhorení a nahriatí pahreby a naložení grilovaných ingrediencií pracuje gril automaticky a obsluha len sleduje stav opekania a dokončuje prípravy na posedenie s priateľmi.
  • Rošt na drevené uhlie môžeme nahradiť kazetou z elektrických špirál zapojených do elektrickej siete v zmysle platných predpisov do horúceho prostredia.

Recepty, čo všetko sa dá ugrilovať, nechávam na záujemcoch o stavbu grilu. Veľa pohody a dobrú chuť praje autor článku.

Jozef Valach, Hronské Kľačany
Foto a kresby: autor

  1. vladimír krnáč says:

    Pekný den,rad by som sa opýtal ako bybsom si mohol vyrobyť gril z práčky automaticej ktorá je plnená z predu,prosím poradíte mi.

    1. Miro says:

      jednoducho…. kusom plechu zavarit povodny otvor, karbobruskou vyrezat novy otvor, vyrobit dvierka, panty, zamok, nasadit do do novej diery a je to. urcite to nezabere viac ako zopar dni/tyzdnov 🙂

  2. Diana says:

    Vladko Krnáč a ty si nepochopil,. že ten bubon treba vybrať z práčky?

  3. Lukas says:

    Jozko a co na to tvoja zena ked si jej kvoli tym zhorenym spekacikom vybral bubon z pracky…

  4. blazena Ondrusova says:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.